
Šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix prichádza na letisko v Bagdade v sprievode irackých predstaviteľov.
FOTO - TASR
z Bagdadu. V irackej metropole strávil dva dni, ktoré označil za konštruktívne. Počas nich sa stretol s irackým ministrom zahraničných vecí Nadží Sábrím ako i s predstaviteľmi armády.
„Mali sme plodnú diskusiu s irackými predstaviteľmi, ktorí nás ubezpečili, že majú záujem s nami čo najlepšie spolupracovať v snahe naplniť rezolúciu OSN“, vyhlásil Hans Blix. Podľa neho je však nevyhnutné, aby tieto slová boli prenesené do skutočných činov.
Blix sa vrátil do Larnaky, ktorá sa stala dočasnou základňou zbrojnej komisie OSN, spolu s Mohammedom Baradejom. Ten stojí na čele Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a spolu s Blixom vedie inšpektorov v Iraku. Aj on sa domnieva, že ich pôsobenie bude úspešné. Podľa neho je Irak „odhodlaný poskytnúť akékoľvek podrobnosti o zbraniach hromadného ničenia v krajine, pokiaľ niektoré z nich ešte vlastní“. „Tiež upresní všetky svoje chemické, biologické a jadrové aktivity vrátane tých, ktoré sú určené na civilné využitie“, dodal Baradej. Vzápätí tento záväzok potvrdil i poradca irackého prezidenta Saddáma Husajna generál Amír Alí Sádí.
Blix a Baradej stoja v čele 27-člennej skupiny technických špecialistov, ktorí by mali začať naplno pracovať o týždeň. Väčšina z nich zostala v Bagdade, pričom v pondelok ich doplnia ďalší inšpektori.
Súčasne s diskusiou o práci zbrojných inšpektorov sa stupňuje nespokojnosť Iraku s monitorovacími preletmi Britov a Američanov nad niektorými časťami krajiny, ktoré sú označené ako bezletové zóny. Irak ich však neuznáva, preto prelety sprevádzajú raketové útoky irackej armády. Irak včera v tejto súvislosti požiadal Bezpečnostnú radu OSN o ich zastavenie. Mlčanie BR včera kritizovala aj iracká tlač, ktorá ho označila za „povzbudzovanie k agresii“. Generálny tajomník OSN Kofi Annan však v utorok povedal, že BR OSN konflikty v tzv. bezletových zónach nepovažuje za porušenie najnovšej rezolúcie o Iraku. USA však s takýmto výkladom nesúhlasia, čo pri stretnutí s Annanom pripomenul aj americký minister obrany Donald Rumsfeld s tvrdením, že „americké lietadlá sa nenechajú ostreľovať“.
(mm, reuters, čtk)