Po záplave antiteroristických zákonov obmedzujúcich médiá a pobyt cudzincov v Rusku sa objavila nová séria návrhov. Tentoraz sa zúrivé debaty sa točia okolo morálky, náboženskej slobody a národnosti. Ruská Duma odhlasovala zákon, ktorý vyhlasuje azbuku za jedinú verejne platnú abecedu v celej multietnickej krajine. Vzápätí sa začala zaoberať návrhom ministerstva školstva na zavedenie vyučovania pravoslávia vo všetkých verejných školách.
Moskva tak vyslala znepokojujúci signál neslovanským národom žijúcim vo federácii a občanom iného než pravoslávneho kresťanského vierovyznania.
Zavedenie azbuky ako jediného písma nenahnevalo len separatistické Čečensko, ale aj Tatarstan, autonómnu oblasť okolo Volgy obývanú moslimskými Turkotatármi, ktorá sa len nedávno rozhodla používať latinskú abecedu. Stúpenci zmeny na latinku tvrdia, že je vo veku internetu pružnejšia a umožňuje presnejší fonetický prepis turkotatárštiny.
Už v júni viedla Štátna duma kampaň na ochranu čistoty ruského jazyka. Časť poslancov sa snažila presadiť tvrdé legislatívne kroky pri používaní anglických výrazov.
Ministerstvo školstva tiež navrhuje zapracovať do osnov verejných škôl predmet nazvaný pravoslávna kultúra. Predmet majú učiť učitelia spolu s kňazmi ako konzultantmi. Cirkev chce týmto dať ruským deťom tápajúcim na uliciach či beznádejne ponoreným v počítačových hrách „morálneho sprievodcu“, nielen vzdelanie, ale i „výchovu“.
Ministerskí úradníci tvrdia, že predmet bude nepovinný. Problém je v tom, že ak sa nejaká škola podľa návrhu na základe dobrovoľnosti rozhodne do svojich osnov predmet zahrnúť, stane sa pre jej žiakov povinnou súčasťou predpoludňajšieho vyučovania, a to bez ohľadu na vierovyznanie či názor rodičov. Vo svetle pohŕdavých slov, ktoré Putin vyslovil na tému obriezky minulý týždeň na summite EÚ-Rusko, nový návrh vyznieva ako dôkaz, že slovo tolerancia v multietnickej Moskve ostáva v rečníckej sfére. Iste sa to však bude páčiť vodcom vzmáhajúcich sa skinheadských skupín.
Pravoslávni náboženskí vodcovia dlho kritizujú misijnú činnosť katolíckej cirkvi a nedávno sa dostali do sporu s Vatikánom, keď vykázali päť katolíckych kňazov narodených mimo Ruska.
Ruské ministerstvo školstva sa v ťažení o obrodu morálky ruských detí nezastavilo pri náboženskej výchove. Navrhlo vláde rázne opatrenia s cieľom odstrániť z dosahu detí „nemravné hračky“, ktoré vyvolávajú agresiu, strach a predčasné sexuálne predstavy. Všetky hračky majú prejsť povinnou expertízou komisie, ktorá bude mať právo hračku zakázať.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ