EUROSERVIS: Súhrn správ z 20. novembra

BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - SR: Vláda dnes o Národnom Schengenskom informačnom systémeSprávu o Pravidelnej správe Európskej komisie (EK) o pokroku SR v príprave na členstvo v Európskej únii (EÚ) 2002 predloží na stredajšie rokovanie vlády vic

epremiér Pál Csáky. Rovnako ako predchádzajúce správy aj tohtoročná konštatuje, že Slovensko plní kodanské politické kritériá a v hodnotenom období pokračovalo v procese konsolidácie demokratických inštitúcií. Pri hodnotení plnenia ekonomických kritérií správa konštatuje, že SR je fungujúcou trhovou ekonomikou. Kabinet by mal tiež schváliť návrh projektu tvorby a rozvoja Národného Schengenského informačného systému (NSIS). Materiál je predkladaný na rokovanie ako iniciatívny v súvislosti s potrebou plnenia záväzkov SR deklarovaných v rámci rokovaní s EÚ v kapitole Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútra, konkrétne v časti týkajúcej sa Schengenského informačného systému.
ŠTRASBURG: EP dnes bude hlasovať o rezolúcii o rozšírení
Európsky parlament (EP) na svojom stredajšom zasadnutí v Štrasburgu odhlasuje rezolúciu o rozšírení Európskej únie (EÚ). Počas utorňajšej diskusie o rezolúcii autor jej návrhu Elmar Brok vyzdvihol pokrok, ktorý dosiahlo desať kandidátskych krajín, o ktoré by sa EÚ malo rozšíriť v roku 2004. Ako však dodal, na stole zostávajú najzložitejšie kapitoly, ktoré musia byť uzavreté čo najskôr. Zdôraznil, že plná implementácia európskej legislatívy zostáva zatiaľ problémom kandidátskych štátov. Počas diskusie vystúpil aj spravodajca EP pre Slovensko Jan Marinus Wiersma, ktorý vyjadril presvedčenie, že Slovenská republiky (SR) uzavrie prístupové rokovania v decembri. Problémom zostáva dobudovanie administratívnych kapacít, aplikácia acquis, korupcia a problematika rómskej menšiny.
SCHRÖDER: EÚ vyšle Turecku pozitívny signál
Európska únia (EÚ) bude na decembrovom summite v Kodani signalizovať svoj záujem o bližšie zväzky s Tureckom a jeho novou vládou, povedal v utorok nemecký kancelár Gerhard Schröder. "Nemecko a Taliansko majú záujem na priblížení Turecka k Západu a Európe," vyhlásil Schröder na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym premiérom Silviom Berlusconim. Nemecký kancelár to povedal pred berlínskou návštevou Tayyipa Erdogana, lídra vedúcej tureckej strany. Nová turecká vláda si za svoju hlavnú prioritu stanovila získanie dátumu začatia prístupových rokovaní s EÚ už na decembrovom summite. Stanovenie termínu by mohlo napomôcť reformám a ekonomickému zotaveniu krajiny. Schröder vyzval na pozitívnu reakciu Turecka v rokovaniach o zjednotení Cypru. Turecko varovalo, že by mohlo anektovať severnú časť ostrova, ak Cyprus vstúpi do únie rozdelený, čo by mohlo prekaziť nádeje Turecka na členstvo v bohatom bloku.
MMF: Česká republika bude mať problémy so zavedením eura
Česká republika (ČR) sa po svojom vstupe do Európskej únie (EÚ) hneď tak spoločnej meny nedočká, píše český internetový denník iDnes. Bude možno jednou z mála kandidátskych krajín, ak nie jedinou, ktorá nebude môcť po vstupe do únie zaviesť euro, varuje vo svojej predbežnej správe z nedávnej misie v Prahe Medzinárodný menový fond (MMF). MMF pripomína, že český rozpočtový deficit sa v tomto roku vyšplhal na deväť percent HDP pri vylúčení príjmov z privatizácie. Každá krajina, ktorá chce prejsť na spoločnú európsku menu a vstúpiť do menovej a ekonomickej únie, musí splniť kritériá maastrichtskej dohody. Tá okrem iného vyžaduje, aby rozpočtový deficit neprekročil tri percentá HDP a vnútorné zadlženie nepresahovalo 60 percent, pripomína iDnes.
EÚ: EK chce anulovať zmluvu o "jednotnom nebi"
Európska komisia (EK) sa v utorok dohodla, že vyzve členské krajiny, aby anulovali svoje bilaterálne zmluvy s USA o "jednotnom nebi", uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje EÚ. Komisárka Európskej únie (EÚ) pre dopravu, energetiku a vzťahy s Európskym parlamentom (EP) Loyola de Palacio zvolala na stredu tlačovú konferenciu, na ktorej hodlá o celej veci informovať bližšie. Piateho novembra označil Európsky súdny dvor tieto zmluvy za neprijateľné. EÚ zastáva názor, že zmluvu o liberalizácii vzdušného priestoru s USA má podpísať únia ako celok. Súdny dvor kritizoval bilaterálne zmluvy Rakúska, Dánska, Švédska, Fínska, Belgicka, Luxemburska, Nemecka a Veľkej Británie.
EÚ: Belgický poslanec podozrieva SR z tunelovania eurofondov
Panuje vážne a dôvodné podozrenie, že na Slovensku sa tunelujú a spreneverujú nielen prostriedky súkromných zahraničných investorov, ale aj peniaze z fondov EÚ, uviedol v utorok belgický poslanec Európskeho parlamentu (EP) Dirk Sterckx. Ako informuje denník Pravda, svoje tvrdenia dokazoval na tlačovej konferencii na prípade belgickej firmy Bander. Tento strojársky podnik založil v roku 1993 flámsky investor Hendrik Soenen. V júli ho slovenský riaditeľ Karaščak podľa Sterckxa vytuneloval. Väčšinu strojov predal za 200 eur nastrčenému prostredníkovi. S výrobou potom pokračoval podnik Atrium, ktorý patrí Karaščakovej žene. Hoci Soenen podal žalobu a uskutočnilo sa vyšetrovanie a začalo sa súdne konanie, ktoré trvá dodnes, dostala firma Atrium - medzitým premenovaná na Astec - tri milióny a potom šesť miliónov slovenských korún z programu PHARE na podporu malým a stredným podnikateľom prostredníctvom Seed Capital Company. Táto spoločnosť určená na pomoc malým a stredným podnikateľom nikdy nepreverovala, odkiaľ pochádza majetok, ktorým Astec/Atrium ručí za granty. Boli to pritom "prevedené" stroje z Banderu, vyhlásil Sterckx.
ANDREOTTI: Predsedovi súdu sa vyhrážajú smrťou
Predseda odvolacieho súdu v Perugii požiadal o policajnú ochranu. Urobil tak potom, čo mu neznámy človek po vynesení verdiktu nad niekdajším premiérom Talianska Giuliom Andreottim hrozil smrťou. Odvolací súd v nedeľu zvrátil predchádzajúci výrok inej súdnej inštancie, ktorá Andreottiho zbavila obvinenia z účasti na vražde novinára Mina Pecorelliho. Teraz, naopak, porota potvrdila Andreottimu 24-ročný trest odňatia slobody. Sudca Lino Gabriele Verrina uviedol, že na záznamníku odvolacieho súdu sa objavil odkaz, ktorý oznamoval, že "Verrina skončí ako Giovanni Falcone".
EP: Poslanci o zákaze reklamy na tabak
Európsky parlament (EP) bude v stredu hlasovať o plánovanom rozsiahlom zákaze reklamy na tabak. Jeden z predložených návrhov predpokladá, že v budúcnosti sa reklama na tabak nebude uverejňovať v časopisoch, v rozhlase ani na internete. Zákaz má platiť aj pre sponzorovanie veľkých medzinárodných podujatí tabakovými spoločnosťami, ako sú, napríklad, hudobné koncerty. Právny výbor EP však chce navrhovaný zákaz zmierniť.
EÚ: Erdogan a Schröder o dátume prístupových rokovaní
Šéf víťaznej tureckej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Recep Tayyip dúfa, že na summite v Kodani, ktorý sa začne 12. decembra, dostane jeho krajina konkrétny dátum začatia prístupových rokovaní s EÚ. "Pre krajinu s 80 % podporou obyvateľov vstupu do EÚ je konkrétny termín nesmierne dôležitý," uviedol v utorok večer Erdogan po stretnutie s nemeckým ministrom zahraničných vecí Joschkom Fischerom. Ako uviedol Fischer, nemecká vláda sa vždy usilovala pomôcť Turecku priblížiť sa k EÚ. Nemecký kancelár Gerhard Schröder načrtol Turecku cestu, po ktorej by sa malo vydať, aby zaznel v Kodani potrebný signál na začatie rokovaní.
VLÁDA: Schengenský informačný systém v SR koncom roka 2004
Vláda SR dnes schválila návrh projektu tvorby a rozvoja Národného Schengenského informačného systému (NSIS). Tento systém by mal byť na Slovensku zavedený koncom roka 2004, povedal novinárom minister vnútra Vladimír Palko a dodal, že bude treba naň zakúpiť počítačový systém. V budúcom roku sa na budovanie systému vynaložia iba štyri milióny korún, v roku 2004 až 100 miliónov, potom budú náklady prudko klesať. Palko dodal, že žiadna osoba neprejde cez vonkajšie hranice Európskej únie (EÚ) bez toho, aby bola v tejto databáze lustrovaná. Schengenský informačný systém bude zahŕňať aj databázy hľadaných vecí, napríklad ukradnutých áut, umeleckých diel a podobne.
EÚ: V referende o únii by hlasovalo takmer 70 % opýtaných
Takmer 70 percent respondentov by sa zúčastnilo na referende, ktoré by malo rozhodnúť o vôli obyvateľov Slovenska stať sa súčasťou Európskej únie (EÚ), ak by sa konalo už tento týždeň. Určite by sa na ňom zúčastnilo 41,9 percenta a skôr by sa zúčastnilo ako nezúčastnilo 26,4 percenta ľudí. Z toho za vstup SR do EÚ by hlasovalo až 70,6 percenta opýtaných, proti vstupu by bolo 14,7 percenta a rovnaké percento respondentov ešte nie je rozhodnutých. Na referende by sa nezúčastnila necelá štvrtina oslovených a 7,5 percenta opýtaných ešte nebolo rozhodnutých, ako by sa zachovali. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR 1. až 11. novembra na reprezentatívnej vzorke 1075 respondentov vo veku nad 18 rokov. Referendum o vstupe SR do EÚ je pripravované na jún 2003.
BUGÁR: Premiéri SR a MR by mohli podpísať dohodu už 26. novembra
Už v utorok 26. novembra by mohli premiéri Slovenska a Maďarska, Mikuláš Dzurinda a Péter Medgyessy, podpísať dohodu, ktorou by sa vyriešil spor okolo zákona našich južných susedov o zahraničných Maďaroch. Vyhlásil to dnes predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár na tlačovej besede v Bratislave. V maďarskom parlamente podľa jeho slov existuje politická vôľa na čo najrýchlejšie novelizovanie tohto zákona.
Slovenskej strane v pôvodnom texte normy prekážala najmä činnosť Združenia za spoločné ciele a vyplácanie príspevkov rodičom, ktorých deti navštevujú školy s vyučovacím jazykom maďarským. Prvý problém by sa mal vyriešiť tak, že činnosť združenia bude mať len informačný charakter a samotnú agendu okolo vydávania preukazov zahraničných Maďarov bude mať na starosti zastupiteľský úrad.
MAĎARSKO: Podniky sa sťažujú na posilňovanie forintu
Maďarsko by malo obmedziť posilňovanie forintu, ktoré negatívne vplýva na konkurencieschopnosť podnikov. Navrhla to Maďarská asociácia priemyselných podnikov (MGYOSZ). Upozornenie zo strany prezidenta MGYOSZ Gábora Szélesa na negatívny vplyv posilňovania forintu na konkurencieschopnosť je iba jedným zo série podobných návrhov zo strany exportérov, bánk a zamestnávateľov. "Tento problém sa musí nejako riešiť. Nemožno to nechať tak, ako to je v súčasnosti," povedal Széles a dodal, že zníženie úrokových sadzieb maďarskou centrálnou bankou o 50 bázických bodov nie je dostatočným riešením.
EP: Rezolúcia pokladá otázku Benešových dekrétov za uzavretú
Európsky parlament (EP) v stredu v rezolúcii o rozšírení schválil 1. máj 2004 ako termín vstupu nových krajín do EÚ. Celkove rezolúciu podporilo 500 poslancov oproti 20. Rezolúcia v časti venovanej SR víta skutočnosť, že sa Slovensko po voľbách v roku 1998 zaradilo medzi krajiny, ktoré sú na čele prístupových rokovaní s EÚ. Parlament tiež zamietol pozmeňovaní návrh týkajúci sa platnosti tzv. Benešových dekrétov. Považuje túto otázku v prípade SR aj ČR za uzavretú. Zároveň vyzýva SR, aby zintenzívnila úsilie na vytvorenie administratívnych štruktúr a kapacít pre prípravu a realizáciu štrukturálnych a kohéznych fondov tak, aby sa zlepšila absorpčná kapacita projektov z fondov EÚ. Konštatuje, že toto zlepšenie je najlepšou cestou na dosiahnutie čistej príjmovej pozície v tejto oblasti. V rezolúcii EP žiada slovenskú vládu, ako aj Európsku komisiu(EK), aby uistili že infraštruktúra financovaná zo zdrojov EÚ je kompatibilná s eviromentálnymi acquis. V tejto súvislosti rezolúcia nespomína kanál Dunaj-Odra-Labe.
ŠPANIELSKO: Následky potopenia tankera pocíti celá Európska únia
Tanker Prestige, ktorý sa dostal do problémov pred 6 dňami a vytieklo z neho 5 000 ton ropy, sa v utorok potopil do hĺbky 3 600 metrov pri brehoch španielskej Galície a vzal so sebou všetko, čo zostalo zo 77 000 ton ropy, ktorú prevážal. Sú obavy, že ak všetka ropa vytečie, vznikne horšia katastrofa ako po potopení sa lode Exxon Valdez na Aljaške roku 1989. Záchranárski experti tvrdia, že podmienky na vyčerpanie ropy sú veľmi zložité. Podľa údajov 26-ročná loď postavená v Japonsku od roku 1999 neprešla nijakou bezpečnostnou kontrolou.
Nemecká rozhlasová stanica Deutsche Welle uviedla, že katastrofa ukázala nedostatky iniciatívy EÚ, ktorá vyzvala, aby všetky tankery prevážali dvojité množstvo nákladu. Po potopení sa lode podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre dopravu a energetiku Loyola de Palacio v utorok pripomenula vládam členských krajín ich povinnosť dodržiavať námornú bezpečnosť.
EÚ: Kandidáti kritizujú neústupčivosť Bruselu
"Pokorujúce" podmienky vstupu ponúkané Európskou úniou (EÚ) kandidátskym krajinám môžu narušiť dlhoočakávané zjednotenie Európy a v konečnom dôsledku viesť k pádu EÚ, varovali v utorok parlamentní zástupcovia z východnej Európy. Ako si v stredajšom vydaní všíma britský denník Daily Telegraph, svojou prvou účasťou na zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) niektorí poslanci z dvanástich kandidátskych krajín narušili zvyčajnú dobrosrdečnosť snemovne otvorenými prejavmi, v ktorých dokonca kritizovali EÚ za jej tvrdohlavé negociačné pozície a upozornili, že po vstupe už komandovanie zo strany Bruselu nebudú. Populistický líder poľskej poľnohospodárskej únie Sebaobrana Andrzej Lepper označil vo svojej kritike návrh únie na financovanie poľnohospodárstva za dvojvrstvový, pretože na jednej strane počíta s postupným zvyšovaním priamych platieb pre nových členov, na druhej strane od nich od začiatku vyžaduje plný podiel na platbách do európskych pokladníc a otvorenie trhov pre dotovanú poľnohospodársku produkciu z terajších členských krajín.
STERCKX: V prípade firmy Bander boli zneužité prostriedky EK
V čase, keď je rozšírenie EÚ predo dvermi, treba na problémy upozorňovať, hlavne ak ide aj o financie únie. Uviedol pre agentúru SITA belgický poslanec Európskeho parlamentu (EP) Dirk Sterckx, ktorý sa v utorok na pôde EP v Štrasburgu stretol s novinármi kvôli údajnému vytunelovaniu belgickej firmy Bander slovenským podnikom. Podľa Sterckxa ide o prípad, ktorému Európska komisia (EK) nevenovala dostatočnú pozornosť a jej prostriedky boli zneužité. Ako zdôraznil, pravidlá udeľovania prostriedkov by mali byť zo strany EK tvrdšie. Na otázku prečo medializoval prípad práve v čase prijímania rezolúcie EP o rozšírení odpovedal v tom zmysle, že cieľom nie je poškodenie obrazu Slovenska. "Nikto nechce spochybniť skorý vstup Slovenska do EÚ," povedal. Citoval aj belgického podnikateľa Hendrika Soenena, ktorý chce napriek vzniknutej situácii naďalej na Slovensku podnikať. "Jedinou vecou, ktorú tento podnikateľ na Slovensku nenašiel, je dostatočné právne zázemie v oblasti majetkovo právnych vzťahov. Nie sú jasné ani pravidlá, ako postupovať v podobných prípadoch," dodal Sterckx.
FIGEĽ: Rezolúcia EP je konkrétnou podporou rozšírenia v roku 2004
Rezolúciu o rozšírení, ktorú v stredu prijal Európsky parlament (EP), privítal a ocenil predseda Zahraničného výboru NR SR a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ. "EP vyjadril jasnú a konkrétnu podporu vstupu kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, do únie v roku 2004," povedal. Figeľ pripomenul, že ide o poslednú rezolúciu EP o rozšírení pred ukončením rokovaní o vstupe. V rezolúcii podľa neho už nedominujú "čiastkové záležitosti, ale skôr celková historická a politická zodpovednosť za spoločnú Európu a jej ďalší vývoj". Čo sa týka časti o Slovensku, rezolúcia nadväzuje na pravidelnú hodnotiacu správu Európskej komisie, na ktorú by mali slovenská vláda a parlament reagovať konkrétnymi opatreniami na odstránenie nedostatkov.
EP: Poslanci podporili harmonizáciu protikorupčných zákonov v EÚ
Európsky parlament v stredu podporil plán na harmonizáciu národných zákonov v rámci EÚ zameraných na boj proti korupcii. Dánsko ako predsedajúca krajina únie navrhla, že podplácanie alebo bratie úplatkov by malo byť trestané sadzbou od jedného do troch rokov väzenia, pričom dohoda o spoločnej legislatíve by sa mala dosiahnuť ešte pred koncom tohto roku. "EP dal dnes silnú podporu boju proti korupcii," uviedol taliansky liberálny poslanec Francesco Rutelli. Podľa dánskeho návrhu by každá osoba, ktorá sa dopustila korupcie, mohla stratiť právo na sociálnu pomoc, dočasne alebo permanentne stratiť možnosť zúčastňovať sa obchodných aktivít alebo na ňu môže byť uvalený právny dohľad.
BRITÁNIA: Žiadosti o azyl občanov SR sú zjavne neopodstatnené
Všetky žiadosti o udelenie politického azylu resp. azylu na základe údajného porušovania ľudských práv občanov desiatich krajín ašpirujúcich na členstvo v EÚ vrátane Slovenskej republiky považuje Veľká Británia za zjavne neopodstatnené. Britské úrady svoj prístup odôvodňujú novým zákonom o národnosti, imigračných pravidlách a azyle, ktorý vstúpil do platnosti 7. novembra. Týka sa to Českej republiky, Poľska, Maďarska, Litvy, Slovenska, Cypru, Estónska, Lotyšska, Malty a Slovinska. Pristupujúce krajiny spĺňajú kodanské kritériá a Európska komisia uznala, že sú demokratické a právne štáty, ktoré rešpektujú ľudské práva. Občania uvedených krajín, ktorí teraz alebo v budúcnosti požiadajú o azyl vo Veľkej Británii, budú počas posudzovania ich žiadostí zadržaní a nebudú mať voľný pohyb.
EP: Europoslanci nesúhlasia s poškodením alúvia Moravy
Členovia Európskeho parlamentu na plenárnom zasadaní v Štrasburgu odsúdili plánovaný projekt vytvorenia kanála na riekach Dunaj - Odra - Labe, ktorý sa uchádza o prostriedky Európskej únie (EÚ). Podľa skupiny europoslancov zámer zničí alúvium riek Morava a Dyje, ktoré je domovom mnohých ohrozených druhov vtákov a ďalších vzácnych druhov živočíchov a rastlín. Skupina europoslancov v tejto súvislosti odmieta poskytnúť peniaze EÚ na zámer, ktorý podľa nich zničí vzácne prírodné dedičstvo Slovenska. Plánovaný riečny kanál prechádzajúci Slovenskom, Českou republikou a Rakúskom, by podľa poslancov nezvratne narušil unikátny biotop jednej z najvzácnejších mokradí Slovenska a ponechal ohrozené vtáctvo bez domova. Riaditeľ Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Rastislav Rybanič pre agentúru SITA uviedol, že v alúviu rieky Morava sa vyskytujú aj vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré už v západnej Európe neexistujú.
FRANCÚZSKO: Deficit rozpočtu v tomto roku bude 2,8 %
Francúzsko zvýšilo odhad deficitu štátneho rozpočtu pre tento rok z júlových 2,6 % na 2,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). V stredu o tom informoval Alain Lambert, minister pre rozpočty. Deficit tak dosiahne 46,8 mld. eur. Ministerstvo financií dodalo, že revízia tohtoročného deficitu neovplyvní oficiálnu prognózu pre budúci rok, kedy by mal deficit dosiahnuť 2,6 % HDP. "Spravíme, čo budeme môcť, aby deficit v roku 2003, na ktorom sa zhodlo Národné zhromaždenie, nevzrástol," povedal Lambert. Európska komisia v utorok rozhodla na základe vlastných prognóz o vyslaní skorého varovania Francúzsku, že deficit rozpočtu krajiny sa nebezpečne približuje k stropu 3 %.
SR: Agentúra SAPARD prijala zatiaľ 80 projektov za 924 mil. Sk
Agentúra SAPARD prijala do 15. novembra tohto roku 80 projektov v celkovom objeme 924 mil. Sk. Podpora z fondu SAPARD pritom dosahuje približne 461 mil. Sk. Do polovice novembra agentúra schválila a zmluvu o poskytnutí finančnej pomoci z programu SAPARD podpísala so žiadateľmi pri 21 projektoch. Informoval o tom riaditeľ agentúry Sapard Vadim Haraj. Agentúra zatiaľ eviduje šesť žiadostí o platbu, pričom prvá platba na účet beneficienta v sume 1,7 mil. Sk sa zrealizovala 6. novembra tohto roku.
EURÓPA: Paneurópan Otto von Habsburg oslavoval duchovne i politicky
Biskupi z Rakúska, Maďarska, Bosny a Slovenska celbrovali dnes dopoludnia vo viedenskom Dóme svätého Štefana slávnostnú svätú omšu pri príležitosti 90. narodenín Otta von Habsburga. Po nej sa konal slávnostný politický akt na pozvanie Medzinárodnej paneurópskej únie, ktorej syn posledného rakúskeho cisára predsedá. Medzi čestnými hosťami bol aj prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster a popredné osobnosti politického a cirkevného života ako predseda Konventu Európskej únie Valery Giscard d´Estaing, rakúsky kancelár Volfgang Schüssel a viedenský kardinál Franz König. Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, Otto von Habsburg sa vyslovuje za zásadnú reformu Európskej únie (EÚ), odstránenie byrokracie, zredukovanie Komisie EÚ, zníženie počtu poslancov Európskeho parlamentu na polovicu aj reorganizáciu Konventu EÚ.
POĽSKO: Vláda súhlasila so zmenou zákonov o štátnej pomoci
Poľská ľavicová vláda v stredu súhlasila s požiadavkou EÚ, aby prispôsobila zákony o štátnej pomoci legislatíve únie, čo krajine umožní uzavrieť kapitolu Hospodárska súťaž. Členské krajiny EÚ sa totiž obávajú, že daňové úľavy, ktoré Poľsko poskytuje firmám investujúcim vo zvláštnych ekonomických zónach, im poskytnú po vstupe do únie nespravodlivé výhody. "S požiadavkami nesúhlasíme, no nemáme inú možnosť. Žiadna členská krajina už s nami nechcela o tejto otázke rokovať," uviedol poľský minister hospodárstva Jacek Piechota. Ako povedal, Poľsko zmení pravidlá v ekonomických zónach, ktoré boli prijaté na zvýšenie investícií a zníženie nezamestnanosti.

kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu