Viedeň/Mníchov 20. novembra (TASR) - Praha sa stane dejiskom dôležitého historického rozhodnutia, konštatujú v súvislosti s vrcholným stretnutím členských krajín NATO dnešné vydania rakúskych a nemeckých denníkov.
V českej metropole pôjde naozaj o historickú udalosť, konštatuje rakúsky konzervatívny denník Die Presse. Summit NATO sa stane buď začiatkom totálnej obnovy celej aliancie a táto zostane najdôležitejším vojenským zoskupením v histórii ľudstva, alebo sa - už bez Američanov - vydá na cestu do bezpečnostno-politickej nirvány, kde začnú postupne víťaziť národné záujmy veľkého počtu európskych členov aliancie, podotýka Die Presse.
Rakúsky liberálny denník Der Standard cituje v súvislosti s prípravou vrcholnej schôdzky českého prezidenta Václava Havla. Podľa jeho názoru je jedinečnosť stretnutia predstaviteľov štátov aliancie v tom, že po prvý raz sa uskutoční v krajine za bývalou železnou oponou a na dôvažok v meste, kde sa rozpustila Varšavská zmluva.
Trinásť rokov po páde komunizmu číhajú na svet iné formy nebezpečenstva. Skončilo sa rozdelenie Európy na rôzne sféry vplyvu a pre samotnú alianciu dozrel čas, aby definovala nanovo svoj vzťah k iným častiam sveta, iným štátom a iným organizáciám, zdôraznil v rozhovore pre rakúsky Der Standard Václav Havel.
Nemecké noviny Süddeutsche Zeitung dávajú v súvislosti so summitom NATO slovo Sergejovi Jastržembskému, poradcovi prezidenta Putina pre otázky bezpečnosti. Jastržembski priznáva, že rozšírenie Severoatlantickej aliancie má veľký význam aj pre Rusko z dôvodu nového určenia úloh v oblasti globálnej bezpečnosti. Prakticky všetky medzinárodné organizácie, ktoré vznikli v časoch studenej vojny, ukázali, že s novou situáciou, aká vznikla vo svete po teroristických útokoch 11. septembra 2001, si jednoducho nedokážu poradiť. Táto skutočnosť platí - bez akejkoľvek škodoradosti - aj pre NATO, domnieva sa ruský politik.
Členské krajiny aliancie a Rusko sú a budú aj v budúcnosti konfrontované so spoločnými problémami, týkajúcimi sa vlastnej bezpečnosti. Patrí sem medzinárodný terorizmus, rozširovanie zbraní hromadného ničenia a agresívny nacionalizmus, ktorý sa udomácnil v niektorých krajinách. "Sedíme na jednej lodi a k rozvoju vzájomných vzťahov s NATO chceme prispieť aj tým, že sa budeme opierať o dohody, uzatvorené v Ríme," napísal Jastržembski v nemeckom denníku.