BRATISLAVA – Slovenskí politici a odborníci sú zatiaľ opatrní pri komentovaní českého návrhu, aby obe krajiny chránili vzdušný priestor spoločne.
Väčšina našich politikov reagovala neutrálne aj preto, že sa o českom návrhu dozvedeli včera. Jedine prezident Rudolf Schuster bol pomerne jdnoznačne za. Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák (Smer): „Ja som sa to tiež dozvedel teraz a navyše som na rokovaní v Istanbule. Teraz naozaj neviem povedať jednoznačné stanovisko, kým sa s problémom bližšie neoboznámim.“
Aj pre ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana to bola novinka. Neskôr povedal, že si vie predstaviť spoločnú obranu a že by sa o nej dalo hovoriť aj s Poľskom a Maďarskom.
Na vytvorenie spoločnej ochrany je nevyhnutné urobiť množstvo dohôd a musí sa doriešiť nákup leteckej techniky, zabezpečiť letiská, systém informovania, zber vyhodnocovania rádiolokačných informácií, prípravu ľudí, riadenie systému, velenie a podobne.
Slovenská armáda dlhšie uvažuje o nákupe nových stíhačiek, ale pre nedostatok peňazí je odložený na neurčito. Slovensko má výkonné lietadlá MiG-29, nekompatibilné s výzbrojou aliancie. Do výzbroje ich prijal po zjednotení Nemecka aj Bundeswehr, no nikdy ich v akcii nemohol použiť. Česko lieta na staručkých MiG-21. Do výzbroje českej armády sa dostávajú aj podzvukové lietadlá L-159 Alca z domácej produkcie, ktoré sú plne kompatibilné so strojmi NATO. (rf)