Podľa Tibora Bôrika, prezidenta Slovenskej asociácie poisťovní, v ktorej je združený takmer celý slovenský poistný trh, je to dôsledok pomalšieho rastu tak životného, ako aj neživotného poistenia. „Životné poistenie nerastie tak rýchlo ako vlani a objem neživotného poistného stúpa predovšetkým v oblasti poistenia motorových vozidiel, či už havarijného alebo povinného zmluvného. Práve tam sú najmarkantnejšie nárasty, zvyšok trhu neživotného poistenia rastie minimálne,“ poznamenal Bôrik.
Na neživotnom poistení vybrali poisťovne 16,9 miliardy korún, teda o 14,3 percenta viac ako vlani. Výdavky na životné predstavovali 11,4 miliardy, čo je oproti vlaňajšku nárast o 10,4 percenta. Vlani bolo tempo rastu 14-, respektíve 29-percentné. Napríklad suma povinného zmluvného poistenia áut však oproti minulému roku stúpla približne o 35 percent.
Ešte pri polročných výsledkoch poisťovne pozitívne hodnotili, že záujem ľudí o životné poistenie rastie rýchlejšie. Práve to bolo v minulosti na okraji záujmu a tento trh považovali za nenasýtený. „Po zohľadnení inflácie desaťpercentný nárast predpisu životného poistenia možno považovať za postačujúci. Oproti vlaňajšku však bol len tretinový,“ povedal Bôrik, podľa ktorého sa očakával 20- až 25-percentný rast.
Skutočnosť, že sa tieto očakávania nenaplnili, pripisujú poisťovne dvom faktorom. „Výrazný vplyv na to má zdržanlivosť ľudí investovať po skúsenostiach s nebankovými subjektmi, hoci poisťovne sú v úplne inej pozícii. Druhý moment môže byť ten, že ľudia, ktorí majú možnosť získať príspevok aj od zamestnávateľa, radšej uzatvoria doplnkové dôchodkové poistenie,“ myslí si Bôrik.
Spomalenie dynamiky rastu poistného trhu však súvisí podľa neho aj s očakávaným zdražovaním: „Predpokladali sme, že v treťom kvartáli sa trh oživí. Zdá sa ale, že zdržanlivosť ľudí investovať na dlhšiu dobu, aj pre avizované zvyšovanie regulovaných cien, bude pretrvávať minimálne aj v prvom polroku budúceho roka.“
Podľa Štatistického úradu minú ľudia na poistenie, vrátane zdravotného, 1,3 percenta svojich výdavkov. Z hľadiska porovnania predpisu poistného na obyvateľa je Slovensko medzi krajinami V4 na predposlednom mieste tesne pred Poľskom, oproti západnej Európe sú výdavky na poistné podstatne nižšie.
JANA BRONDOŠOVÁ
Najväčšie poisťovne
(Podiely na trhu ku koncu septembra podľa štatistiky asociácie)
predpis poistného
Slovenská poisťovňa 36,6 %
Kooperativa 14,7 %
Allianz 12,7 %
neživotné poistenie
Slovenská poisťovňa 41,4 %
Allianz 17,8 %
Kooperativa 16,8 %
životné poistenie
Slovenská poisťovňa 29,5 %
Amslico 18,1 %
Nationale-Nederlanden 13 %