Obsah stretnutia bol značne široký - od integračných ambícií Slovenska cez vnútornú politiku až po novoročný prejav hlavy štátu. Takmer trojhodinové stretnutie sa podľa zúčastnených nieslo v „neformálnom duchu“.
„Padli tam aj dosť otvorené slová, aby sa vyvaroval istých chýb,“ povedal o stretnutí Pavol Lukáč zo Spoločnosti pre zahraničnú politiku. „Pán prezident veľmi pozorne počúval a snažil sa o sebareflexiu,“ zhodnotil stretnutie sociológ Michal Vašečka.
Schuster dodnes tají mená svojich poradcov, čo kritizovali aj viacerí zúčastnení. Prezidentove kroky boli podľa nich spochybňované práve preto, že neboli verejne známi odborníci, ktorí mu radili a na ktorých sa často odvolával.
Prezident by mal podľa prítomných vyjadrovať podporu reformám. Jeho postoje by mali jasne ukazovať na nevyhnutnosť uskutočnenia krokov, ktoré nebudú hneď vyvolávať súhlas verejnosti.
Na stretnutí sa nehovorilo o zlepšení imidžu prezidenta, hoci vedúci prezidentskej kancelárie Jozef Stank pri nástupe do funkcie hovoril, že sa o zlepšenie bude snažiť. Vašečka hovorí, že išlo skôr o to, ako zmeniť postavenie prezidenta v spoločnosti. Tvrdí, že počas mečiarizmu prišlo k „devalvácii tejto funkcie“ a tento stav naďalej pretrváva.
Politológ Miroslav Kusý sa domnieva, že cieľom stretnutia bolo dosiahnuť zlepšenie činnosti prezidentskej kancelárie. Dáva to do priamej súvislosti so Stankovým nástupom do úradu.
Hovorca prezidenta Ján Füle tvrdí, že stretnutie určite nebolo posledné. Podobné stretnutia by sa mali stať bežnou náplňou prezidentovej práce. Okrem politológov a sociológov má však záujem debatovať aj so športovcami, s umelcami či novinármi.
PETER CSERNÁK