Takmer tisíc ľudí čelilo riziku nákazy vírusom HIV počas liečenia na súkromnej klinike v Massy na predmestí Paríža. Všetci prišli do styku s jedným z členov operačného tímu na kardiológii, ktorý je HIV pozitívny. Klinika v minulých dňoch poslala výzvu na test na ochorenie AIDS 926 bývalým pacientom.
Po tom, čo sa správa v pondelok dostala do médií, telefonovalo len počas prvých šiestich hodín do nemocnice vyše 1500 rozrušených ľudí. Totožnosť nakazeného zdravotníka nebola zverejnená, takže ani nie je jasné, či ide o lekára alebo zdravotnú sestru. Vírus HIV u neho zistili po tom, čo vedenie kliniky požiadalo členov operačného tímu, aby sa nechali testovať po úmrtí jedného z pacientov.
74-ročný muž bol pred rokom na operácii srdca. O tri mesiace neskôr u neho objavili vírus HIV. Pred zákrokom však bol HIV negatívny. Pacient zomrel tento rok v lete na srdcové komplikácie. Klinika potom začala interné vyšetrovanie prípadu a dospela k záveru, že muž sa nemohol vírusom HIV nakaziť pri krvnej transfúzii.
Aj keď nemožno s istotou povedať, či sa pacient nakazil od zdravotníka, klinika oslovila všetkých ľudí, na operácii ktorých sa nositeľ HIV od roku 1998 podieľal. Prípady prenosu choroby AIDS zo zdravotníka na pacienta sú vo svete pomerne vzácne. Od roku 1983 boli zaznamenané len tri. Zubár na Floride nakazil šesť svojich pacientov, ďalšie dva prípady sú z Francúzska. V jednom z nich bol nositeľom vírusu lekár, v druhom sestrička.
„Tento prípad ukázal pokles bezpečnosti vo všetkých nemocniciach a klinikách vo Francúzsku,“ napísal denník Le Parisien. Zdravotnícky personál ani pacienti totiž vo Francúzsku nemusia povinne absolvovať testy na HIV. Francúzska lekárska komora preto po zverejnení prípadu v Massy vyzvala lekárov, aby sa pravidelne nechali testovať na AIDS a v prípade pozitívneho výsledku prestali operovať. „Ak to zákon nevyžaduje, mali by si lekári uvedomiť svoju morálnu zodpovednosť a nechať sa dobrovoľne vyšetrovať,“ uviedol prezident komory Jean Langlois.
RADKA MARKOVÁ, čtk, Paríž