
Dvaja šéfovia inšpektorov Hans Blix (vpravo) a Muhammad Baradaj.
Po štvorročnej prestávke mali včera inšpektori prvý pracovný deň a začali vyjednávať o konkrétnom časovom pláne. Podozrivý objekt ale po prvý raz navštívia zrejme až 27. novembra, dovtedy budú inštalovať špičkové prístroje.
Citlivé videokamery budú nonstop snímať podozrivé objekty a ponad Irak budú neustále lietať lietadlá a helikoptéry s radarmi. Citlivé detektory môžu rozpoznať najmenšie zmeny v ovzduší - na to všetko majú inšpektori podľa rezolúcie OSN právo. I tak sa nezaobídu bez informácií, ktoré im poskytnú irackí inžinieri.
Najskôr budú zrejme merať v objektoch demontovaných alebo zbombardovaných fabrík, kde satelitné snímky odhalili stavebné aktivity. Ďalšou dôležitou úlohou inšpektorov bude hľadať podzemné bunkre a preskúmať doteraz neprístupné prezidentské paláce.
Prvýkrát bude mať Bezpečnostná rada OSN na stole správu inšpektorov v januári, Američania však ani dovtedy s vojenským úderom nemusia čakať. Inšpektori majú priebežne signalizovať každý náznak, keď Irak nespolupracuje. Blix a ostatní inšpektori sú si vedomí, že každé ich vyjadrenie môže byť rozbuškou.
Všetko sa môže rozhodnúť už 8. decembra, dokedy má Irak odovzdať zoznam objektov, v ktorých vyrábal komponenty využiteľné v zbrojnom priemysle. Američania majú na základe satelitných snímok pripravený vlastný zoznam objektov a keď mu nebude zodpovedať, ofenzíva sa môže začať. Oficiálne „nie je nevyhnutná“, Spojené štáty sa však na vojnu neprestali pripravovať. „Teraz sa ukáže, či sú naozaj pripravené dať šancu inšpekciám a či je Saddám pripravený spolupracovať. Ale ak je Bush rozhodnutý pre vojnu, nájde si spôsob ako ju odštartovať,“ cituje francúzsky denník Libération nemenovaného predstaviteľa OSN.
Rezolúcia OSN inšpektorom nariaďuje hlásiť iba „poskytnutie falošných informácií Irakom, medzery v irackých deklaráciách, zdržiavanie ich práce alebo neplnenie záväzkov týkajúcich sa odzbrojenia“. To, ako sa Blix zhostí tejto úlohy, snažil sa pred odchodom do Iraku vysvetliť na príklade prasknutých pneumatík. „Treba vedieť rozpoznávať nuansy. Keď má auto, ktoré vás sprevádza, defekt, o nič nejde. Ale keď má jedno vozidlo deravé všetky štyri pneumatiky a značne vás to zdrží, treba sa nad tým zamyslieť.“
Je tiež jasné, že Spojené štáty budú neustále hovoriť o porušení rezolúcií, a už aj začali. Irackú streľbu na americké a britské lietadlá nad bezletovými zónami, ku ktorej spolu so spojeneckým bombardovaním dochádza čoraz častejšie, označili za porušenie rezolúcií. Irak to poprel a na jeho stranu sa postavil aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, podľa ktorého sa nová rezolúcia na tento problém nevzťahuje. (kl)