Česko chce chrániť nebo spolu s nami

BRATISLAVA - Českú republiku a Slovensko by mohla vo vzduchu chrániť spoločná letka stíhačiek. Projekt sa volá Spoločné nebo a slovenskému ministrovi obrany Ivanovi Šimkovi ho včera ...

BRATISLAVA - Českú republiku a Slovensko by mohla vo vzduchu chrániť spoločná letka stíhačiek. Projekt sa volá Spoločné nebo a slovenskému ministrovi obrany Ivanovi Šimkovi ho včera z poverenia českej vlády navrhol český minister obrany Jaroslav Tvrdík.

Podmienkou je pozvanie Slovenska za člena NATO a dohoda oboch štátov. Šimko považuje myšlienku za veľmi zaujímavú, ale „zatiaľ je predčasné sa k čomukoľvek vyjadrovať“, povedal hovorca ministra František Kašický. Šimko sa s Tvrdíkom dohodol na stretnutí počas summitu NATO v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Myšlienka spoločnej obrany vzdušného priestoru nie je nová, Slovensko ju navrhovalo ešte v roku 1992 pri delení federácie. Česká strana o tom odmietla rokovať.

Väčšina slovenských politikov bola včera mierne zaskočená, o českom návrhu nevedel ani minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Neskôr povedal, že rokovanie o spoločnej jednotke nevylučuje.

České médiá včera už prinášali aj podrobnosti, denníky písali, že lietadlá by sa mohli nakupovať spoločne a na trupoch by mali znaky oboch štátov, Česká tlačová kancelária zverejnila informáciu, že Česko by chránilo 14 lietadiel a Slovensko 10.

Zo slovenských politikov už projekt podporil prezident Rudolf Schuster. „Možno ušetríme peniaze my, Česká republika aj NATO,“ povedal. Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že sa vyjadrí, „až keď to bude oficiálny návrh českej strany“.

SkryťVypnúť reklamu

Náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl Milan Cerovský sa vyjadroval opatrne: „Projekt Spoločné nebo je podmienený niekoľkými faktormi. Prizvaním Slovenska do NATO, politickými, vojenskými a ekonomickými možnosťami oboch krajín a výsledkom vojensko-politických rokovaní medzi oboma štátmi.“

Česká vláda navrhla Slovensku spoločnú vzdušnú obranu po tom, ako v pondelok zrušila zmluvu o nákupe 24 švédsko-britských nadzvukových lietadiel značky Gripen. V Česku bol nákup stíhačiek veľkou politickou kauzou, v tendri na stíhačky zostal len jediný záujemca. Bývalá česká vláda Miloša Zemana rozhodla v prospech gripenov, ale po povodniach, ktoré napáchali obrovské škody, začali ministri novej vlády kontrakt spochybňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  2. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  3. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  5. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 356
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 456
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 554
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 025
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 991
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 168
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 196
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 102
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu