História vzniku NATO

Bratislava 19. novembra (TASR) - V súvislosti s konaním summitu NATO v Prahe v dňoch 21.-22. novembra prinášame jeho stručnú históriu.

Po víťazstve spojencov v II. svetovej vojne sa výrazne zmenil pomer síl v Európe. Sovietsky zväz si po víťazstve nad hitlerovským Nemeckom začal upevňovať svoje pozície. Svet sa začal postupne rozdeľovať na dva nezmieriteľné bloky. Kroky vedúce k nastoleniu totalistických režimov v krajinách východnej a strednej Európy vyvolávali vo vládnucich kruhoch v Spojených štátoch a západnej Európe obavy o budúcnosť ďalších štátov Európy.

Ako prvý vystúpil s otvorenou výzvou na obranu demokracie premiér Veľkej Británie Winston Churchill. V prejave v americkom Fultone dňa 5. marca 1946 vyzval na odpor proti novej nebezpečnej komunistickej ideológii. Ako výraz tohto odporu navrhol vytvoriť spojenie anglosaských národov vo forme britsko-amerického paktu. Výsledkom sa stala Trumanova doktrína, ktorá znamenala praktický začiatok budovania systému obrany proti prenikaniu komunizmu do ďalších európskych štátov. V hospodárskej oblasti vznikol Marshallov plán, zameraný na obnovu vojnou zničeného európskeho hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výrazom nezmieriteľnosti demokratického a totalistického spôsobu vládnutia sa stala sovietska blokáda Západného Berlína.

Poradca Republikánskej strany pre zahraničnopolitické otázky John Foster Dulles navrhol 19. januára 1948 v zahraničnom výbore amerického Senátu vytvoriť protisovietsku koalíciu západoeurópskych krajín. Myšlienku podporila britská a francúzska vláda a tiež vlády krajín Beneluxu.

Dňa 17. marca 1948 vznikol Bruselský pakt. Jeho signatármi sa stalo päť európskych krajín: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Francúzsko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko. O pol roka neskôr vznikla vojenská štruktúra Bruselského paktu - Organizácia obrany Západnej únie a 4. októbra 1948 Stály výbor hlavných veliteľov so sídlom vo francúzskom Fontainebleau.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže obavy spojencov naďalej rástli, snaha vytvoriť ešte silnejšiu politicko-vojenskú organizáciu silnela. Rovnako tak potreba zapojiť do spoločnej obrany aj zámorské krajiny USA a Kanadu. Dňa 4. apríla 1949 ministri zahraničných vecí dvanástich zakladajúcich štátov Aliancie podpísali vo Washingtone tzv. Washingtonskú zmluvu.

NATO sa stalo medzinárodným politicko-vojenským zoskupením nezávislých štátov. Nejde o nadnárodnú organizáciu, ale spoločenstvo podporujúce spoluprácu medzi členskými krajinami, rozhodnutia sa prijímajú len so súhlasom všetkých členských krajín. Orgány, ktoré boli z rozhodnutia Severoatlantickej rady vytvorené, možno rozdeliť na politické a vojenské. NATO je však v prvom rade politickou alianciou, a preto sú všetky jeho vojenské orgány podriadené orgánom politickým.

SkryťVypnúť reklamu

Sídlom NATO je Brusel, ktorý je politickým ústredím aliancie a stálym sídlom Rady NATO. Sídlia tam stáli predstavitelia a národné delegácie, generálny tajomník a medzinárodný sekretariát, vojenskí zástupcovia jednotlivých krajín, predseda Vojenského výboru a medzinárodný vojenský štáb a celý rad agentúr NATO. Od roku 1994 sú pri sídle NATO zriadené styčné úrady predstaviteľov partnerských krajín. Súčasným generálnym tajomníkom NATO je od októbra 1999 George Robertson z Veľkej Británie.

NATO má v súčasnosti devätnásť členských krajín - Belgicko, ČR, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Kanada, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Turecko, USA a Veľká Británia.

Všetky členské štáty majú pri NATO svojich civilných stálych predstaviteľov (veľvyslanca) a vojenského zástupcu.

SkryťVypnúť reklamu

Dokumentačná redakcia KB žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 493
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 167
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 765
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 999
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 770
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu