BAGDAD - Šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix a predseda Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad al Baradaj prileteli včera do Bagdadu. Poverení rezolúciou OSN tu majú prehliadnuť asi 700 irackých objektov, v ktorých mohol Bagdad ukrývať alebo vyrábať zbrane hromadného ničenia. Irak sa ich musí bezpodmienečne zbaviť pod hrozbou „vážnych dôsledkov“ a pri každom náznaku porušenia režimu inšpekcií riskuje vojenský zásah USA a Británie.
Blix krátko po prílete hovoril o „príležitosti“ na odzbrojenie Iraku. Spojené štáty včera obvinili Bagdad, že sa už dopustil prvého porušenia rezolúcií OSN, keď ostreľoval spojenecké lietadlá v bezletových zónach.
USA naznačili, že nebudú čakať na súhlas OSN a prikročia k vojenskému zásahu, len čo Irak poruší pravidlá. Bývalý šéf NATO v Európe Wesley Clark včera predpovedal, že už v januári dôjde k vojenskému úderu na Irak. (čtk)