Bratislava 17.novembra (TASR) - Získanie pozvánky na nadchádzajúcom summite NATO bude pre SR znamenať oživenie slovenskej zbrojárskej výroby, a to v dôsledku prístupu na nové odbytové trhy.
Výroba špeciálnej techniky, ktorá zaznamenala útlm začiatkom 90. rokov, tak nájde uplatnenie nielen pri modernizácii slovenskej armády, ale aj na trhoch krajín aliancie. Zhodujú sa na tom predstavitelia zbrojárskych výrobných a obchodných firiem, ako aj Ministerstva hospodárstva (MH) SR.
Navyše, členstvo v NATO podľa MH umožní Slovensku zapojiť sa aj do programu bezpečnostných investícií NATO (NATO Security Investment Programme NSIP) a tiež do Vedeckého programu NATO, ktorý sa sústreďuje okrem vojenskej výroby aj na civilný výskum a aplikáciu výskumu vo výrobe, čo bude mať pozitívny dopad vo viacerých oblastiach. Potvrdzuje to aj prezident Zväzu strojárskeho priemyslu (ZSP) SR Milan Cagala, podľa ktorého môžeme okrem výroby potenciálnym partnerom z aliancie ponúknuť predovšetkým vývojovú a projekčnú kapacitu.
Prezident DMD holdingu, a. s., Trenčín, Ivan Šubrt očakáva, že dôjde jednoznačne k zjednodušeniu styku s krajinami NATO predovšetkým kvôli absencii bezpečnostného rizika. "Tieto zmeny bude výroba, samozrejme, reflektovať," tvrdí. V oblasti ťažkej techniky pritom predpokladá, že dôjde "len" k modernizácii, rozvoj výroby očakáva hlavne v kolesovej technike ľahkej a strednej kategórie, kam patria napríklad vozidlá Aligator a AMV.
Jeho slová potvrdzuje aj generálny riaditeľ Kerametalu, a. s., Bratislava, ktorý okrem iného vyváža aj zbrojársku techniku, Igor Junas. "Slovensko môže krajinám NATO ponúknuť vysokokvalitnú kolesovú vojenskú techniku, ktorá v ničom nezaostáva za svojimi konkurentmi," povedal. K takým patrí napríklad už spomínaný ľahký obrnený transportér Aligator, viacúčelové obrnené vozidlo Tatrapan, 155 mm húfnica Zuzana, ťahač bojových lietadiel Talet či odmínovacie zariadenie Božena. Rovnako konkurencieschopný je aj protilietadlový komplex Drams, vyslobodzovací tank VT 72 B či vežový komplet Kobra.
Tieto výrobky spĺňajú podľa MH SR štandardy NATO a sú výsledkom vzájomnej spolupráce na vývojových projektoch zo strany MH SR, MO SR, MV SR a podnikateľskej sféry. "Vstupom Slovenska do Severoatlantickej aliancie preto očakávame zintenzívnenie spolupráce s odborníkmi a podnikmi v členských krajinách. A práve spolupráca so zahraničnými partnermi je pre slovenský obranný priemysel kľúčová," uviedlo MH.
Zbrojárska výroba tvorila pred rokom 1990 základ slovenského strojárskeho priemyslu, keď dosahovala asi 60 % jeho celkovej produkcie. Garanciou predaja v tom čase bolo zoskupenie bývalého východného bloku RVHP na čele so Sovietskym zväzom. "Prostredníctvom tohto zoskupenia sa predávala špeciálna technika aj do tretích krajín," uviedol M. Cagala. "Po roku 1990 nebola konverzia, ale likvidácia zbrojárskej techniky na Slovensku, lebo Slovensko vyrábalo v rámci Československa 90 % špeciálnej techniky," vysvetlil. V súčasnosti slovenské strojárstvo dokáže vyrábať špeciálnu techniku kompatibilnú s technikou, ktorá sa používa v rámci NATO, najväčším problémom je však nedostatok odbytových kanálov.
* tan gl