BRATISLAVA (SITA) -2. septembraBritský premiér Tony Blair počas zastávky v mozambickom hlavnom meste Maputo vyzval svetových vodcov, aby pristúpili na veľké zníženie emisií skleníkových plynov.Z diskusie v Právnom výbore Parlamentného zhro
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
maždenia Rady Európy v Paríži vyplynulo, že zákon o zahraničných Maďaroch bude musieť Maďarsko zásadne prepracovať. Nový prezident Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Supachaj Panitchpakdi dôrazne požiadal Európsku úniu a Spojené štáty americké, aby zabránili obchodným bojom kvôli tarifám na dovoz tovarov a neohrozili tak úspech súčasných rokovaní o voľnom obchode. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen upozornil na riziko, že Summit Zeme sa môže skončiť bez konkrétneho prínosu, pretože chce naraz riešiť priveľa chorôb trápiacich svet. Komisár Európskej únie pre poľnohospodárstvo Franz Fischler vyhlásil vo Viedni, že navrhované zmeny v Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ sú nielen v záujme spotrebiteľov, životného prostredia a zdravia zvierat, ale aj v základnom záujme rakúskych farmárov.
3. septembra EÚ upustila na Svetovom summite OSN o trvale udržateľnom rozvoji v Johannesburgu od svojej požiadavky stanoviť cieľ pre využívanie čistejších zdrojov energie a odstránila tak odstránila poslednú prekážku k uzavretiu konečnej dohody. Dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Moeller pricestoval do Egypta, aby korunnému princovi Abdullahovi prezentoval "cestovnú mapu" mierového riešenia blízkovýchodného konfliktu. Rusko prostredníctvom svojho premiéra Michaila Kasjanova potvrdilo, že čoskoro pristúpi k ratifikácii Kjótskeho protokolu o globálnom otepľovaní. Z iniciatívy Európskej komisie začal skúšobnú prevádzku európsky internetový informačný portál AlphaGalileo, ktorý poskytuje kontinuálny informačný servis zameraný na európsku vedu, technológiu a inovácie. Nemecký minister financií Hans Eichel uviedol, že prípadný vojenský útok na Irak bude mať negatívne dôsledky na celosvetové ekonomické nálady. Poslanci Európskeho parlamentu súhlasili v Štrasburgu s tým, aby došlo k vytvoreniu fondu živelných pohrôm navrhovaného Európskou komisiou.
4. septembra Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky pricestoval podpredseda vlády ČR a minister zahraničných vecí Cyril Svoboda. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a hlavný vyjednávač pre vstup Slovenska do Európskej únie Ján Figeľ odovzdal v Bruseli dodatok k správe o pripravenosti SR na členstvo v bloku. Hlavný vyjednávač Európskej komisie pre Slovensko Dirk Meganck vyslovil v Bruseli želanie, aby nová povolebná slovenská vláda pokračovala v pozitívnej práci a v pokroku, ktorý dosiahol súčasný vládny kabinet a parlament. Komisár Európskej únie pre vonkajšie vzťahy Chris Patten pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil, že v prípade Iraku je najlepším spôsobom rešpektovanie rozhodnutí OSN a vytvorenie širokej koalície, ktorá by Bagdad prinútila akceptovať zbrojné inšpekcie. Rusko varovalo, že môže bojkotovať novembrový summit s EÚ, ak Brusel nezareaguje pozitívne na najnovšie návrhy ruského prezidenta Vladimíra Putina ohľadne Kaliningradu, ktoré predložil Európskej komisii.
5. septembra Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ na stretnutí s novinármi po rokovaniach v Bruseli uviedol, že Slovensko podobne ako dánske predsedníctvo Európskej únie a Európska komisia má záujem vyriešiť kapitoly s nefinančným obsahom do konca septembra tak, aby záverečné úsilie bolo sústredené predovšetkým na najcitlivejšie témy, ktorými sú Rozpočet a Poľnohospodárstvo. Premiéri SR, ČR a Poľska a zastupujúci predstaviteľ Maďarska sa na Ekonomickom fóre Krynica 2002 v Poľsku vyslovili za pokračovanie spolupráce krajín Visegrádskej štvorky aj po vstupe do Európskej únie. Európska komisia oznámila, že možný nižší rast ekonomiky, ako boli doterajšie predpovede, nie je dostatočným dôvodom na zmenu rozpočtovej stratégie krajín Európskej únie. Štátna veterinárna a potravinová správa SR zrušila zákaz dovozu ošípaných a produktov z nich z Belgicka, Holandska a Nemecka. Európsky parlament sa v Štrasburgu vyslovil za uvoľnenie jednej miliardy eur ešte v tomto roku na nápravu škôd spôsobených augustovými záplavami v Nemecku, Rakúsku, Českej republike a na Slovensku. Právni experti členských štátov Európskej únie dosiahli predbežnú dohodu o tom, ako by mala vyzerať budúca dohoda s USA, ktorá jej vojakom zaistí istú imunitu pred novozriadeným Medzinárodným trestným tribunálom.
6. septembra Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ v súvislosti s termínom národného referenda o členstve Slovenska v EÚ uviedol, že o vstupe do únie musí rozhodnúť nielen vláda, parlament, prezident, ale aj spoločnosť, a malo by to byť skôr, než budú rozhodovať členské krajiny Slovenský prezident Rudolf Schuster ubezpečil čestného predsedu Slobodnej demokratickej strany Nemecka a predsedu Friedrich Naumann Stiftung grófa Otta Lambsdorffa o kontinuite slovenskej zahraničnej politiky a nemennosti smerovania SR do EÚ a NATO. Guvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma vyhlásil, že nepredpokladá, že by plánované zvýšenie daní, ktoré navrhuje vláda na pokrytie povodňových škôd, malo výraznejších dopad na rast spotrebiteľských cien. Rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser varoval pred oslabovaním rozpočtových pravidiel Európskej únie, ale signalizoval, že Európska centrálna banka by pri stanovovaní úrokových sadzieb mala vziať do úvahy pomalý rast. Španielsky minister financií Rodrigo Rato skonštatoval, že zotavenie európskej ekonomiky sa oneskoruje a spomaľovanie hospodárskeho rastu je v niektorých krajinách badateľnejšie ako v iných.
9. septembra Predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss označil za pozitívny dôsledok minuloročných septembrových útokov na USA vznik protiteroristickej koalície a uskutočnenie mnohých opatrení na zvýšenie bezpečnosti vo svete. Veľvyslanec a vedúci Delegácie Európskej komisie v SR Eric van der Linden označil tohtoročné parlamentné voľby na Slovensku za dôležitejšie ako tie, ktoré sa uskutočnili v roku 1998. Slovenský prezident Rudolf Schuster ponúkol v Bukurešti rumunskému prezidentovi Adrianovi Nastasemu skúsenosti Slovenska z negociačného procesu v snahe pomôcť Rumunsku v jeho snahe stať sa členom Európskej únie. Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel vyhlásil, že jeho ľudová strana (ÖVP) vystupuje z vládnej koalície so stranou slobodných (FPÖ), čo povedie k predčasným voľbám. Európska investičná banka, odštartovala program pomoci stredoeurópskym krajinám postihnutým povodňami. Program s názvom Flood Relief Programme je zameraný na financovanie pomoci na odstraňovanie škôd v Rakúsku, Českej republike, Nemecku, Slovensku a Maďarsku. Predsednícka krajina EÚ - Dánsko vyhlásilo, že EÚ podporí "donucovacie prostriedky" OSN proti Iraku v prípade, že Bagdad odmietne návrat zbrojných inšpektorov. Taliansky premiér Silvio Berlusconi a ďalší konzervatívni lídri krajín EÚ vyzvali Irak, aby akceptoval návrat zbrojných inšpektorov OSN a USA požiadali, aby nezačali novú vojnu.
10. septembra Predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker po stretnutí so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom povedal, že Slovensko za posledné štyri roky získalo v Európe také postavenie, ktoré mu čoskoro umožní stať sa členom Európskej únie i NATO. Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen uistil členov Zahraničného výboru Európskeho parlamentu, že EÚ dodrží časový plán rozšírenia a rokovania o vstupe uzavrie pravdepodobne až s desiatimi kandidátskymi krajinami na decembrovom summite v Kodani. Vedúci Delegácie EK v SR veľvyslanec Eric van der Linden povedal, že referendum o vstupe SR do Európskej únie by mohla vláda pripraviť v máji budúceho roka. Nasledovať by malo po podpise prístupovej dohody, ktoré možno očakávať v apríli. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen uviedol, že keď ide o prenasledovania a súdenie teroristov, ako aj prerušenie financovania teroristických sietí, EÚ stojí po boku Spojených štátov. Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval USA, aby nezaútočili na Irak bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Predseda vlády Tony Blair vyhlásil, že Veľká Británia vstúpi do Európskej menovej únie, ak budú výsledky ekonomických testov naznačovať výhodnosť tohto kroku pre krajinu. Prezident Európskej komisie Romano Prodi vyhlásil, že štyri krajiny, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Portugalsko, musia dodržať Pakt stability a rastu, ktorý zaväzuje krajiny Európskej menovej únie. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer vyzval nemeckých spoluobčanov, aby nepodľahli protiamerickým náladám z dôvodu nezhôd ohľadne Iraku, pričom zdôraznil, že Spojené štáty sú ochrancom celosvetového mieru a slobody.
11. septembra Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen sa v New Yorku zúčastnil na spomienkovej slávnosti pri príležitosti teroristických útokov na budovy Svetového obchodného centra minulý rok. Španielsky premiér José María Aznar v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom povedal, že Španielsko podporí útok Spojených štátov na Irak, ak iracký prezident Saddám Husajn nevpustí do krajiny zbrojných inšpektorov OSN, a to dokonca aj v prípade, že s ním nevysloví súhlas Bezpečnostná rada OSN. Európska komisia schválila na svojom zasadnutí v Bruseli návrh dohody o vytvorení Fondu solidarity, ktorý bude slúžiť na odstraňovanie následkov rôznych živelných pohrôm. Slovinsko oznámilo, že po vstupe do EÚ nebude akceptovať postavenie čistého prispievateľa do rozpočtu únie, ako to naznačujú predbežné výpočty Európskej komisie. Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan pripustil podporu vojenskej akcii proti Iraku v prípade, ak zlyhajú všetky diplomatické možnosti. Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo, rybolov a rozvoj vidieka Franz Fischler na konferencii o poľnohospodárstve v Kodani vyhlásil, že EÚ môže prijať až 10 kandidátskych krajín bez výrazného zvýšenia rozpočtu na poľnohospodárstvo.
12. septembra Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vyhlásil, že tohtoročné parlamentné voľby na Slovensku prispejú k jeho úsiliu vstúpiť do Európskej únie a NATO alebo ho narušia. Pripomenul, že EÚ potrebuje po voľbách na Slovensku takú väčšinu v parlamente a takú vládu, ktoré môžu zaručiť, že proces reforiem a integrácie bude ďalej úspešne pokračovať. Komisár EÚ pre ochranu zdravia a spotrebiteľa David Byrne uviedol, že Európska komisia možno bude mať v budúcnosti právomoc nariadiť vakcináciu živého dobytka v krajine, kde hrozí rozšírenie takých chorôb, ako je slintačka a krívačka. Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci Antonio Vitorino vyhlásil, že slabá integrácia imigrantov do európskej spoločnosti podporuje rasizmus i nárast ultrapravicových strán. Predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja otvorili oficiálne zastúpenie tohto vyššieho územného celku v Bruseli. Komisárka EÚ pre dopravu a energetiku Loyola de Palacio uviedla, že v záujme propagácie nukleárnej energie navrhne spoločné bezpečnostné štandardy pre jadrové elektrárne, vrátane cezhraničných inšpekcií v rámci EÚ. Európski lídri privítali rozhodnutie amerického prezidenta Georgea W. Busha spolupracovať v otázke Iraku s OSN a vyhli sa vyjadreniam ohľadne možnosti jednostrannej akcie USA, ak Irak odmietne prijať zbrojných inšpektorov OSN.
13. septembra Konvent o budúcnosti Európskej únie rokoval na prvom plenárnom zasadnutí po letnej prestávke o zjednodušení a sprehľadnení legislatívnych nástrojov, vrátane Zmluvy o EÚ. Predseda integračného výboru maďarského parlamentu István Szent-Ivanyi vyjadril presvedčenie, že výroky bývalého premiéra Viktora Orbána o stanovení podmienok, aby opozícia podporila ústavné zmeny potrebné na vstup Maďarska do EÚ, sú len nedorozumením. Európska únia oficiálne zverejnila zoznam amerických tovarov, ktoré postihne sankciami vo výške 4 mld. USD, ak Spojené štáty americké nezmenia svoje kontroverzné zákony o úľavách na exportné clá. Európska únia privítala rozhodnutie prezidenta USA Georgea Busha, že situáciu ohľadne Iraku bude riešiť prostredníctvom OSN a zároveň varovala Bagdad, aby plnil rezolúcie OSN. Podpredseda tureckej vlády Mesut Yilmaz vyhlásil, že EÚ môže vyvolať krízu vzťahov s Ankarou, ak únia nebude schopná stanoviť dátum otvorenia rokovaní s Tureckom na decembrovom summite v Kodani. Viac ako 3 500 ozbrojených policajtov obsadilo rakúske mesto Salzburg, aby sa pripravilo na protesty antiglobalistov pred Európskym ekonomickým summitom.
16. septembra Generálny riaditeľ Direktoriátu Európskej komisie pre rozširovanie Eneko Landaburu priznal, že opätovné odmietnutie Zmluvy z Nice v Írsku by "pravdepodobne" narušilo plány ukončiť vstupné rokovania s kandidátskymi krajinami do konca tohto roku. mala odolať pokušeniu zavádzať vysoké daňové sadzby alebo nové dane pod rúškom harmonizácie daňového systému s Európskou úniou. Svetové ekonomické fórum na siedmom výročnom summite v rakúskom Salzburgu skonštatovalo, že ekonomika Európskej únie aj naďalej zaostáva za ekonomikou Spojených štátov amerických. Za dôležitejšiu prioritu ako znižovanie rozpočtových deficitov označil námestník talianskeho ministerstva financií Mario Baldassarri rast ekonomiky. Vyhlásil, že Taliansko bude potrebovať na dosiahnutie cieľa v rámci Paktu stability a rastu Európskej únie dlhší čas. Belgický minister financií Didier Reynders na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Salzburgu povedal, že krajiny strednej a východnej Európy, ktoré sa chcú stať členmi Európskej únie už v roku 2004, by sa mali stať členmi Európskej menovej únie tak rýchlo, ako to bude možné. Maďarský premiér Péter Medgyessy vyhlásil, že výhodná dohoda o vstupe do EÚ je pre neho dôležitejšia než dodržanie časového plánu ukončenia vstupných rokovaní do konca tohto roku. Česká republika sa s Bruselom dohodla, že po vstupe do Európskej únie bude môcť na európskom trhu predávať moravskú pálenku zo sliviek pod názvom slivovica, aj keď do nej výrobca pridá čistý lieh, tak ako je to na Morave zvykom.
17. septembra Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen povedal, že írski voliči držia v rukách nádeje desiatich prevažne východoeurópskych štátov a v nadchádzajúcom referende o Zmluve EÚ z Nice by mali "otvoriť svoje mysle rozšíreniu". Podpredseda talianskej vlády Gianfranco Fini uviedol, že prišiel čas, aby premiér Silvio Berlusconi ukončil svoje pôsobenie na dvoch postoch a vzdal sa funkcie ministra zahraničných vecí. Veľká Británia reagovala skepticky na iracký súhlas s návratom zbrojných inšpektorov a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby pristupovalo k Saddámovi Husajnovi s najväčšou opatrnosťou. Maďarský minister financií Laszló Csaba vyhlásil, že Maďarsko chce stanoviť oficiálny dátum vstupu do eurozóny v polovici nasledujúceho roka. Popredný švédsky ekonóm Dan Andersson z vplyvného odborárskeho združenia LO vyhlásil, že švédska vláda by sa na referendum o vstupe do Európskej menovej únie mala pripraviť už v návrhu budúcoročného rozpočtu, ak chce, aby Švédsko zaviedlo spoločnú menu v roku 2005.
18. septembra České vládne strany podpísali dohodu, ktorá by mala zažehnať krízu ľavicovo-centristického kabinetu, ktorý má ambíciu priviesť krajinu do dvoch rokov do Európskej únie. Európska komisia navrhla pre obyvateľov ruskej enklávy Kaliningrad špeciálny cestovný dokument, tzv. "kaliningradskú priepustku", s cieľom uľahčiť ich slobodu pohybu po rozšírení Európskej únie smerom na východ. Európska komisia navrhla na svojom zasadnutí v Bruseli nariadenie stanovujúce podmienky pre vytvorenie a využívanie Európskeho fondu solidarity, ktorý bude slúžiť na odstraňovanie následkov veľkých prírodných katastrof. Poľsko vyslovilo obavu z ekonomického útlmu alebo makroekonomickej nestability, ak by sa jeho vstup do Európskej únie výrazne oddialil za plánovaný rok 2004. Mimovládne organizácie Spoločnosť Ferdinanda Martinenga a Dom Európy Bratislava ocenili prínos podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej v oblasti európskej integrácie. Tony Blair obhajoval svojho nemeckého politického spojenca Gerharda Schrödera kvôli jeho opozícii voči vojne v Iraku. V rozhovore pre nemecký denník Tagesspiegel Blair odmietol názor, že by Schröder svojím protivojnovým postojom rozhneval Londýn a Washington.
19. septembra Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ sa zúčastnil na záverečnom bruselskom stretnutí pracovnej skupiny Subsidiarita v rámci Konventu o budúcnosti Európy. V návrhoch záverov zo stretnutia ministrov hospodárstva EÚ a Ázie sa uviedlo, že ministri očakávajú rozvoj ekonomiky v oboch oblastiach, ako aj rozšírené používanie eura v Ázii. Podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková, veľvyslanec a vedúci Delegácie EK na Slovensku Eric van der Linden a predseda SOPK Peter Mihók predstavili v Bratislave novú publikáciu o EÚ - Všeobecný sprievodca európskymi inštitúciami. Americký veľvyslanec v Nemecku Daniel Coats povedal, že nemecký kancelár Gerhard Schröder svojimi predvolebnými postojmi k plánovanému útoku USA na Irak poškodil vzťahy so Spojenými štátmi. Dánsko vyzvalo kandidátske krajiny, aby upustili od nerealistických požiadaviek v rokovaniach o poľnohospodárstve, pretože možnosť zlepšiť dohodu budú mať po svojom vstupe do bloku v roku 2004. Plány Európskej únie na zavedenie prísnejších bezpečnostných opatrení na letiskách po minuloročných teroristických útokoch na Spojené štáty zastavili spory o to, kto bude hradiť dodatočné náklady. Grécko vyhlásilo, že je pripravené podporiť rokovania pod záštitou OSN o rozdelenom ostrove Cyprus aj po pravdepodobnom rozhodnutí o prijatí cyperských Grékov do Európskej únie v decembri tohto roku. Írsky premiér Bertie Ahern oznámil, že druhé referendum o Zmluve z Nice o rozšírení Európskej únie sa uskutoční 19. októbra 2002.
20. septembra Podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková v bratislavskom Miestodržiteľskom paláci ocenila prácu vedúcich negociačných skupín v rámci predvstupových rokovaní s Európskou úniou. Delegácia Európskej komisie v Českej republike vyzvala na predloženie projektov na odstránenie následkov augustových povodní. Dánsky minister pre európske záležitosti Bertel Haarder vyhlásil, že záverečný finančný balíček pre nové členské štáty bude zrejme podobný návrhu Európskej komisie zo začiatku roka.
23. septembra Český prezident Václav Havel vyslovil presvedčenie, že SR bude čoskoro v Európskej únii a v NATO. Podľa neho je Slovensko schopné vytvoriť po parlamentných voľbách demokratickú koalíciu, ktorá nadviaže na prointegračnú politiku predchádzajúcej vlády. Ministri poľnohospodárstva členských krajín Európskej únie rokovali v Bruseli o transporte zvierat a návrhoch na reformu spoločnej agrárnej politiky. Šéf maďarskej diplomacie Lászlo Kovács označil výsledok slovenských volieb za pozitívny z hľadiska stability stredoeurópskeho regiónu, rozširovania NATO a EÚ ako aj z hľadiska maďarsko-slovenských vzťahov. Nemecký kancelár Gerhard Schröder po tesnom víťazstve v parlamentných voľbách povedal, že Nemecko čaká zložité obdobie a nevylúčil, že nová vláda môže byť príliš krehká na to, aby zreformovala tretiu najväčšiu ekonomiku sveta. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen informoval o uznesení európskej pätnástky, podľa ktorej musí Irak čo najskôr umožniť opätovný vstup zbrojných inšpektorov do krajiny a plný a neobmedzený prístup k svojim zariadeniam. Komisár Európskej únie pre rozšírenie Günter Verheugen privítal v Bruseli výsledky parlamentných volieb na Slovensku, pričom za dôležité označil, že ani jedna z kľúčových strán nemá úmysel vytvoriť koalíciu s HZDS a komunistami. Sedem členských krajín EÚ na čele s Francúzskom sa v Bruseli opäť postavilo proti navrhovanej reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
24. septembra Znovuzvolený nemecký kancelár Gerhard Schröder odcestoval do Londýna, aby sa stretol s britským premiérom Tonym Blairom. Dvadsaťpäť predstaviteľov krajín Ázie a Európskej únie prisľúbilo, že budú pracovať na otvorenom a transparentnom globálnom obchodnom systéme prostredníctvom rokovaní o liberalizácií Svetovej obchodnej organizácie, ktoré sa začali v meste Doha v Katare Veľká Británia zverejnila rozsiahle dokumenty obviňujúce irackého prezidenta Saddáma Husajna z výroby zbraní hromadného ničenia. Šéf Pentagónu Donald Rumsfeld navrhol na stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO vo Varšave vytvorenie spoločných americko-európskych jednotiek rýchleho nasadenia pod velením aliancie, ktoré by boli schopné vo veľmi krátkom čase zareagovať na kritické situácie kdekoľvek na svete. Poslanci Európskeho parlamentu podporili legislatívu harmonizujúcu zákony EÚ s Kartagenským protokolom, celosvetovou dohodou o predaji geneticky modifikovaných organizmov, ktorá exportérom tohto druhu tovaru ukladá povinnosť získať povolenie na vývoz od krajiny dovozu.
25. septembra Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ sa vo Varšave zúčastnil na stretnutí ministrov pre európske záležitosti kandidátskych krajín tzv. Laekenskej desiatky. Britský minister financií Gordon Brown vyzval krajiny eurozóny a Japonsko, aby reformovali svoje ekonomiky v období spomaľujúceho sa svetového rastu. Poľská vláda schválila kľúčový plán reštrukturalizácie krachujúceho oceliarskeho priemyslu pred novým kolom rokovaní o pričlenení sa k Európskej únii. Slovenský vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš vyhlásil, že Slovensko by mohlo integračné kritériá pre vstup do eurozóny splniť v roku 2006. Európska komisia sa ocitla pod paľbou kritiky členských krajín, ktoré podstúpili nepopulárne kroky, aby splnili pôvodné dohody a do roku 2004 hospodárili s vyrovnaným rozpočtom. Nesúhlasia s tým, aby si najväčšie ekonomiky únie vymohli na zníženie rozpočtových schodkov dlhšiu časovú lehotu. Britský premiér Tony Blair vyjadril v telegrame adresovanom predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi potešenie z výsledkov slovenských parlamentných volieb a ocenil vysokú účasť občanov vo voľbách. Šéf zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana vyslovil presvedčenie, že Bezpečnostná rada OSN zaujme prísne stanovisko voči Iraku, aby zabezpečila likvidáciu zbraní hromadného ničenia. Krátkou ceremóniou oslávil Európsky parlament 50 rokov od svojho založenia. Predseda EP Pat Cox pripomenul "priekopnícku" prácu jeho zakladateľov, ktorí niekoľko rokov po druhej svetovej vojne Európskou spoločnosťou uhlia a ocele (ESUO) položili základy dnešnej EÚ.
26. septembra V Bratislave sa začala dvojdňová konferencia Východná politika rozšírenej EÚ: Visegrádska perspektíva za účasti štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa, hostí z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ruska, Ukrajiny a Bieloruska, ako aj Európskej komisie. Európska únia vyhlásila, že jej nezhody s Rumunskom v otázke Medzinárodného trestného súdu neohrozia vstup krajiny do bloku. Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyjadril v Bruseli spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb na Slovensku, ako aj presvedčenie, že nová vláda bude presadzovať vôľu ľudu dostať sa do EÚ. Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo, rybolov a rozvoj vidieka Franz Fischler vyhlásil, že spor so šiestimi krajinami o plánovanej reforme rybolovu sa vyrieši v najbližších mesiacoch. Írsky premiér Bertie Ahern nerozhodnutým farmárom pred nadchádzajúcim druhým referendom o rozšírení Európskej únie odkázal, aby sa na väčšiu úniu dívali ako na väčší trh, a nie ako na hrozbu. Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen v Bruseli vyhlásil, že výsledky parlamentných volieb na Slovensku prispeli k jeho povesti ako spoľahlivého a dôstojného partnera pre NATO a EÚ. Dánsky minister financií a predseda Rady ministrov financií EÚ Ecofin Thor Pedersen sa v Kodani postavil proti zmene Paktu stability EÚ.
27. septembra Rakúsky veľvyslanec v EÚ Gregor Woschnagg v Bruseli uviedol, že Benešove dekréty a otázky tranzitu sú dva zostávajúce politické problémy v rokovaní o rozšírení EÚ. Ruský premiér Michail Kasjanov uviedol, že Moskva odmieta návrh EÚ na pomoc obyvateľom ruskej enklávy Kaliningrad po tom, ako susedné pobaltské krajiny vstúpia do EÚ. V Českej republike zistili tretí prípad tzv. choroby šialených kráv (BSE). Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ na stretnutí s holandským veľvyslancom Laurentom Louisom Stokvisom rokoval o finančných aspektoch rozšírenia, poľnohospodárstve a kapitole Hospodárska súťaž. Európska komisia zaviedla ochranné opatrenia na dovoz siedmich oceliarskych výrobkov do EÚ, s ktorých niektoré do EÚ vyváža aj Slovensko. Viceguvernér Českej národnej banky Luděk Niedermayer uviedol, že plánované prijatie eura v roku 2007 ohrozujú vysoké deficity verejných rozpočtov. Francúzsky prezident Jacques Chirac v telefonickom rozhovore americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi povedal, že Francúzsko si viac ako kedykoľvek predtým praje dvojstupňovú stratégiu so širokou podporou OSN pri odzbrojení Iraku.
30. septembra Ľavicová poľská vláda definitívne schválila plán rozpočtu na rok 2003. Jacques Delors, bývalý predseda Európskej komisie, vyzval na vytvorenie "skutočnej európskej vlády", ktorá by sa skladala z EK a Rady ministrov. Britský minister financií Gordon Brown vyhlásil, že hodnoty jeho labouristickej strany si od vlády vyžadujú, aby sa pripojila k prioritám EÚ. Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie odsúhlasili v Bruseli pravidlá uzatvárania prípadných zmlúv o imunite amerických občanov pred Medzinárodným trestným súdom. Francúzsky prezident Jacques Chirac vyhlásil, že Bezpečnostná rada OSN musí viesť rokovania o svetových krízach. Podľa jeho slov však Francúzsko bude pripravené bojovať vo vojne proti terorizmu, ak zlyhajú všetky mierové prostriedky. Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli, že OSN musí byť hnacou silou úsilia smerujúceho k odzbrojeniu Iraku a viacerí odmietli požiadavku na zmenu režimu v Bagdade, presadzovanú USA. Rakúsko v Bruseli potvrdilo, že nebude kvôli otázke tzv. Benešových dekrétov blokovať vstup ČR alebo Slovenska do EÚ, ale chce najmä s Českom viesť dialóg aj o politicko-morálnych aspektoch tohto problému. Slovenský prezident Rudolf Schuster sa v Passau stretol s bývalým nemeckým spolkovým kancelárom Helmutom Kohlom.