tvu financií sa to zdá priveľa. CME argumentuje tým, že Praha nedodržala zmluvu o ochrane investícií medzi Česko-Slovenskom a Spojenými štátmi.
„Skončila sa fáza arbitrážneho konania, kde obidve strany predložili posledné dôkazy. Na rozhodnutie o výške škody budú mať sudcovia dva mesiace. Verdikt čakáme na prelome rokov,“ povedala Eva Nováková, hovorkyňa českého ministerstva financií, ktoré Českú republiku v Londýne zastupuje.
CME odôvodňuje výšku škody aj tým, že strata vplyvu v najziskovejšom východoeurópskom mediálnom projekte zasadila hlbokú ranu celému koncernu. Hodnota akcií CME klesla počas boja o televíziu Nova na historické minimum a technologická burza Nasdaq ich stiahla z parketu. CME je vlastníkom Českej nezávislej televíznej spoločnosti (ČNTS), ktorá v Česku prehrala súdny spor s firmou CET 21 Vladimíra Železného. ČNTS zabezpečovala vysielanie Novy do augusta 1999, po nezhodách poveril Železný zabezpečovaním vysielania spoločnosť Česká produkční 2000 a kontakty s ČNTS prerušil.
Doteraz prebehli tri arbitráže. Prvá dala za pravdu Čechom, no druhá tento verdikt anulovala a rozhodla, že CME utrpela škodu. Tretia arbitráž tento týždeň škodu vyčíslila. Vo štvrtej, pravdepodobne poslednej fáze koncom roka sa bude Česká republika snažiť pred arbitrážnym súdom dokázať, že medzi počínaním štátu a stratou vplyvu CME v súkromnej televízii chýba príčinná súvislosť.
Prvé dve arbitráže Česka v súvislosti s Novou sa stali predmetom analýz medzinárodných právnikov. Hlavne preto, že dopadli úplne opačne: v jednej Česi vyhrali, v druhej prehrali.
TOMÁŠ VELECKÝ