M.E.S.A. 10 Martina Valentoviča a Marka Jakobyho sa pri hodnotení ekonomickej konvergencie „významný dôraz kladie na výšku nezamestnanosti“. Podľa údajov Eurostatu sme napríklad vykazovali najvyššiu mieru nezamestnanosti spomedzi všetkých 27 členských a asociovaných krajín EÚ (19,1%) a predbehli sme tak Bulharsko (18,6%). Podobné nízke hodnotenia ekonomickej konvergencie Slovenska voči EÚ udávajú aj iné inštitúcie - napríklad nemecká DGZ DekaBank ju v tomto roku vyčíslila na 45% voči EÚ, horšie na tom bola Ukrajina (40%), Rusko a Bulharsko (35%).
Analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor označuje za možné riziká nášho vstupu do EÚ najmä konkurencieschopnosť menších firiem. Podľa analytikov M.E.S.A.10 však „nie je dôvod na obavy, že pokiaľ PwC index pripravenosti je pre SR jeden z najnižších, aj riziká budú jedny z najvyšších“ - integrácia do EÚ sa podľa nich začala už v roku 1991, keď sme pocítili liberalizáciu cien, otváranie sa trhom EÚ a zavedenie voľnej konvertibility meny. Ako jedno z najväčších potenciálnych rizík vidia sedemročné obmedzenie voľného pohybu pracovných síl, výraznejšie možno očakávať zvýšenie cien potravín.
Analytici k „indexu rozšírenia“ vyjadrili i svoje výhrady - Ódorovi v ňom chýbajú ukazovatele o kvalite podnikateľského prostredia (dane, stupeň byrokracie a korupcie atď.). „Na druhej strane sa PwC správne sústredila aj na stupeň ekonomickej integrácie, rozvoj infraštruktúry alebo sektorálnu blízkosť“. Jakoby a Valentovič upozorňujú, že štúdia nezohľadňovala kvalitatívne údaje, porovnanie našich noriem kvality s európskymi, pripravenosť inštitúcií na vstup, fiškálnu konvergenciu, chýba im aj zohľadnenie pokroku v reformách, čo „predstavuje dôležitú váhu v hodnotení pripravenosti, ktorú uskutočňuje Európska komisia“.
(jog)