BRUSEL, BRATISLAVA - Úrovni členov Európskej únie sa približujeme pomalšie ako väčšina kandidátskych krajín. Predstihli sme iba Litvu a Lotyšsko. Za nimi už nasledujú štáty, ktoré neboli k rokovaniam o vstupe v rámci desiatky najhorúcejších kandidátov prizvané. Vyplýva to z Barometra rozšírenia, ktorý od roku 1999 zostavuje renomovaná poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PwC).
Lídrom rozšírenia je Slovinsko. Podľa štúdie si v plnení kľúčových ekonomických kritérií počína lepšie ako niektorí členovia únie, keď predstihlo aj Nemecko a Francúzsko.
„S výnimkou Slovinska sú všetci kandidáti stále pod úrovňou členských krajín,“ konštatuje PwC. Rozdiely existujú tak v rámci vedúcej desiatky kandidátov, ako aj medzi nimi a krajinami, ktoré neboli prizvané - Bulharskom, Rumunskom a Tureckom. „Za posledné tri roky prekonali kandidátske krajiny v priemere len malé - ak vôbec nejaké - zmeny, ktoré by ich priblížili k úrovni európskej pätnástky. Rozdiely medzi vedúcou desiatkou a troma zvyšnými krajinami sa pritom mierne prehĺbili,“ píše sa v štúdii PwC.
Na posúdenie stavu ekonomík používa štúdia kľúčové kodanské kritériá, ktoré únia požaduje od kandidátov. Sú nimi dosiahnutie fungujúcej trhovej ekonomiky a schopnosť odolávať konkurenčným tlakom a trhovým silám na spoločnom trhu únie. Tieto kritériá boli zhodou okolností zostavené v roku 1993, keď únii predsedalo Dánsko. Práve na Kodanskom summite sa má zároveň v decembri definitívne rozhodnúť o prijatí desiatich kandidátov. Napĺňanie kodanských kritérií hodnotí podľa štyroch skupín ukazovateľov - makroekonomickej stability, štruktúry ekonomiky, stavu infraštruktúry a stupňa integrácie ekonomiky.
Z hodnotenia makroekonomickej stability vyšli najlepšie Slovinsko, Cyprus a Maďarsko. PwC ďalej zistila, že Slovinsko, Česko a Maďarsko sa do trhu únie zapojili výraznejšie ako zvyšní kandidáti. Najrozvinutejšiu infraštruktúru, ako aj najlepšiu štruktúru ekonomiky majú podľa PwC Malta, Slovinsko a Cyprus.
TOMÁŠ KURTANSKÝ