l-Tuttle. Kométa obieha okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou lehotou 33 rokov a pri každom návrate do blízkosti Slnka z nej unikajú prachové častice, ktoré zostávajú v jej dráhe.
Pri križovaní sa dráhy Zeme s dráhou kométy do našej atmosféry vnikajú prachové častice rýchlosťou 71 km za sekundu, ktoré zhoria vo výškach okolo 100 kilometrov nad povrchom. Vtedy na oblohe zažiaria ako meteory - padajúce hviezdy, vylietavajúce zo súhvezdia Leva, odtiaľ názov Leonidy. Gravitačné pôsobenie veľkých planét čiastočne odkláňa dráhu Leoníd, a preto najbližší podobný úkaz budeme môcť pozorovať asi až koncom tohto storočia.
Tento rok nastanú hneď dva meteorické dažde. Prvý bude z nášho územia viditeľný v utorok od 4. do 6. hodiny ráno a jeho intenzita by mala dosiahnuť niekoľko stoviek až tisíc meteorov za hodinu. Znamená to, že v maxime za minútu by sme mohli vidieť tri až 20 meteorov. Maximum tohto úkazu nastane okolo 5. hodiny.
Druhý dážď bude o šesť hodín neskôr s podobnou intenzitou pozorovateľný z amerického kontinentu. Mesiac v splne však natoľko presvieti nočnú oblohu, že slabšie meteory nebudú viditeľné. Ak sa vyčasí, bude vhodné pozorovať oblohu smerom na východ, čo najďalej od Mesiaca a umelého osvetlenia.
(tasr)