Slovenskí športovci, ktorí budú chcieť štartovať na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach, majú po včerajšom 23. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru náročnejšie kritériá v porovnaní s minulosťou. Plénum SOV odsúhlasilo návrh, ktorý prináša pre každé športové odvetvie špecifické nominačné kritériá. V minulosti schvaľoval najvyšší orgán SOV konečnú nomináciu na základe všeobecných kritérií platných pre všetky športové federácie.
Viacero delegátov však zároveň upozornilo, aby sa od celkovo prísnejších limitov neupustilo na poslednú chvíľu pri definitívnom potvrdzovaní menoslovu aténskych olympionikov. „Nové kritériá vychádzajú z úloh Stratégie prípravy slovenských športovcov na olympijské hry 2004-2008 a zohľadňujú odlišnosti v jednotlivých športových disciplínach - počet štartujúcich na OH, rozšírenosť daného odvetvia, či postavenie Slovákov vo svetových rebríčkoch,“ informoval šéf Štábu SOV pre OH 2004 Vladimír Miller, ktorý doplnil: „Štáb pri kritériách nepočíta s tým, že by sa slovenskí športovci usilovali na olympiádu kvalifikovať v skokoch do vody, military a parkúre.“
Dvaja z rečníkov sa neubránili pri svojich diskusných príspevkoch dojatiu a počas príhovoru plénu si museli dopriať krátku pauzu na potlačenie vlastných emócií. V diskusii po odznení hlavných referátov programu pléna o rozvoji olympizmu sa najskôr bývalá generálna riaditeľka Sekcie detí, mládeže a športu Ministerstva školstva SR Mária Ďurišinová potláčajúc slzy rozlúčila s plénom a verejne sa vzdala členstva v SOV, kde mala mandát fyzickej osoby.
„Svoju prácu som vždy robila čestne a statočne a vážila som si zásady fair-play. Po niekoľkých rokoch však už cítim, že nemôžem spolupracovať s ľuďmi, ktorí to neustále porušujú. Preto sa vám z tohto miesta prihováram poslednýkrát,“ rozlúčila sa bývalá opora hádzanárskej reprezentácie.
V emotívnej nálade pokračoval aj šéf Slovenského zväzu cyklistiky Anton Tkáč, ktorý počas svojho príspevku musel zápasiť s pocitmi krivdy. Olympijský medailista z Montrealu obvinil predstaviteľov tenisového zväzu z nečistého lobingu na Slovenskom združení telesnej kultúry, ktoré sa rozhodlo darovať 8 árov pozemku v blízkosti Národného cyklistického štadióna v doterajšej správe cyklistického zväzu Národnému tenisovému centru. „Nemôžem súhlasiť s uprednostňovaním jedného športu na úkor druhého, a preto sme sa proti tomu odvolali. Priestor, ktorý má pripadnúť tenisovému centru, slúži pre nás ako sklad pre technické vybavenie nevyhnutné na prevádzku štadióna,“ vysvetľoval Tkáč. (tasr, sita)