Vydavateľstvo PT Albert Marenčin ml., Bratislava 2002
Július Satinský sa v Bratislave narodil, dôstojný dedič jej dávnych tradícií je jedným dychom vášnivý lokálpatriot i svetoobčan. Odmalička totiž vie, že dôležitý nie je jazyk, ktorým sa hovorí, ale čo sa ním hovorí, úmysly a skutky. Ako bájny obor Anteus neprestáva čerpať nové sily v dotyku s tolerantným a mierumilovným trojjazyčným rodiskom. Kamkoľvek sa za klávesnicou svojho počítača vyberie, nakoniec skončí v Bratislave: v spomienkach i v obavách o jej budúcnosť v rukách privandrovalcov, ktorí bezcitne búrajú to, čo ju po stáročia robilo jedinečnou. Július Satinský je sugestívny aj v polemike s učebnicami dejepisu či našimi predstavami; jeho spomienky sú svojrázny svet. Vernisáž knihy bude 21. 11. 2002 v bratislavskom Artfore o 18.30 h.
Milan Vároš: Vraky plné pokladov
Mladé letá, Bratislava 2002
Známy autor literatúry faktu predkladá zaujímavé osudy niektorých plavidiel. Objasňuje historické pozadie katastrof lodí a sleduje ich osud až do ich znovuobjavenia, prípadne vyzdvihnutia pokladov z ich útrob. Knihu dopĺňa bohatá obrazová príloha, vyjde aj v češtine.
Stephen Motyer, Brian Delf: Obrazový atlas Biblie
Slovart, Bratislava 2002, preložila Mária Šrancová
Obrazový atlas, ktorý zachytáva geografiu Svätej zeme a oživuje biblické príbehy. Kniha opisuje, akú trasu izraeliti prešli, kým sa dostali do Zasľúbenej zeme, ako vyzeral Jeruzalem za čias Ježiša, ako Šalamún staval svoj veľkolepý chrám, ako dal Boh Mojžišovi Desatoro prikázaní či ako Ježiš utíšil prudkú búrku, o cestách, ktoré podnikol svätý Pavol i o Ježišových zázrakoch a podobenstvách.
Martin Buber: Temnota Boží
Vyšehrad, Praha 2002, preložil Tomáš Jeníček
Dielo Martina Bubera možno rozdeliť do dvoch oblastí - „židovstva“ a „dialogického myslenia“. Do tej druhej patrí práve súbor týchto statí venovaných vzťahu filozofie a náboženstva. Autor sa pýta na pojem Boha starých mysliteľov Spinozu, Pascala, Kanta či Nietzscheho, ale hlavne dvoch moderných - Heideggera a Junga. Je teda Boh mŕtvy, ako hovorí Nietzsche, je nahradený bytím, ako tvrdí Heidegger, je funkciou nevedomia, ako učí Jung? Alebo je to tak, že v základe pojmu Boha tkvie vzťah človeka k najvyššej bytosti, ku ktorému patrí i to, že môže byť načas zastrený temnotou, ako ukazuje Buber?
Ave, Amor (100 krásnych básní o láske)
Motýľ, Bratislava 2002, zostavil Ján Kamenistý
Láske, večnej téme umenia, je venovaný výber svetovej ľúbostnej poézie dvadsiateho storočia. V reprezentatívnej ponuke je rovnaká téma spracovaná na sto rôznych spôsobov, podľa naturelu a citového založenia popredných básnikov jednotlivých národných literatúr. Antológia je aj dokladom bohatosti slovenskej prekladovej tvorby. A autori? Aznavour, Brel, Cocteau, Cvetajevová, Halas, Seifert, Heaney, Hesse, Kryl, Ferlinghetti, Orten, Pasternak, Pessoa, Rilke, Szymborska, Prévert, Okudžava a osemdesiattri ďalších skvelých poetov a poetiek.
Dušan Mikolaj: Majstri štetca
Perfekt a Slovenská národná galéria, Bratislava 2002
Žánrovo sa kniha radí do populárno-náučnej literatúry určenej širšiemu okruhu záujemcov o výtvarnú tvorbu. Usiluje sa na limitovanom priestore predstaviť významných predstaviteľov výtvarného umenia na Slovensku od najstarších čias po nástup slovenskej moderny. Na úvod je zaradený profil Majstra Pavla z Levoče, po ňom autor predstavuje život a tvorbu ďalších vyše štyridsiatich maliarov a sochárov a popri nich v stručných zmienkach pripomína desiatky umelcov, ktorí pôsobili v najvýznamnejších kultúrnych strediskách Slovenska, alebo mali k Slovensku tvorivé väzby. Kniha je v tomto žánri vlastne prvou, ktorá ponúka základný prierez o umeleckom odkaze starých a starších tvorcov.