BRATISLAVA - Po získaní pozvánky na členstvo v Severoatlantickej aliancii sa musí Slovensko podľa prezidenta Rudolfa Schustera okamžite a dôsledne ujať aj svojich povinností. Z toho by mala podľa neho vychádzať aj slovenská vláda, ak ju USA v prípade útoku na Irak požiadajú o poskytnutie vzdušného priestoru alebo o priamu vojenskú pomoc.
„Nemôžeme hneď pri prvej skúške povedať, že sme síce tam, ale nechceme vojnu, nechceme bojovať proti tým, alebo tamtým,“ upozorňuje prezident. Aj doteraz sme sa správali ako člen, a nie ako kandidát, teraz sa to nesmie zmeniť, zdôraznil prezident. Podľa neho je dôležité, aby sa ľudia presvedčili, že naše členstvo v NATO neprináša len starosti a výdavky, ale aj výhody.
Očakávané prizvanie za člena NATO by malo podľa prezidenta oživiť aj zbrojársky priemysel na Slovensku. „Hovoril som s mnohými vysokými predstaviteľmi USA. Vždy sa to skončilo tak, že uznali, áno sú tu možnosti, poznáme vás, ale zatiaľ nie ste členmi, ťažko je nám hovoriť s vami na túto tému,“ povedal. (tasr)