„Rozhodovanie bude determinované odpoveďami na iné otázky. Či v tejto novej situácii ako súčasť kolektívnej obrany aliancie nové lietadlá potrebujeme, či ich potrebujeme práve teraz, či by sme ich nemali kúpiť neskôr, možno v novej generácii lietadiel, pretože v konečnom dôsledku je to veľa peňazí. Nie som si istý, či na zabezpečenie náležitej kvality obrany našej vlasti musíme minúť toľko peňazí,“ povedal Dzurinda.
Prípadnému vypísaniu tendra budú preto podľa predsedu vlády predchádzať dlhé diskusie na rôznych úrovniach Bezpečnostnej rady na spomínané otázky. Nechcel však špekulovať o možnosti, že by sa tender vôbec neuskutočnil.
So začleňovaním Slovenska do NATO sa však podľa neho stáva reálnejšou otázka oživenia nášho zbrojárskeho priemyslu, a to aj spoluprácou v rámci Visegrádskej štvorky. Premiér pripomenul projekt modernizácie vrtuľníkov Mi-24. „Takisto skúsenosť s húfnicami Zuzana, ktoré sa dokázali presadiť v tendri pre grécku armádu, je dobrým signálom, že vieme vyrobiť zbrane s parametrami aliancie,“ povedal Dzurinda. (tasr)