LARNAKA, PARÍŽ, BAGDAD - Dnes sa začína misia tímu zbrojných inšpektorov OSN pod vedením Hansa Blixa, ktorej cieľom je preskúmať, či Irak skutočne nedisponuje zbraňami hromadného ničenia, ako opakovane tvrdí. Inšpektori sa do Iraku vracajú po štyroch rokoch na základe nedávno schválenej rezolúcie OSN, s ktorou minulú stredu po počiatočnom váhaní vyjadrili súhlas aj predstavitelia Iraku.
Hans Blix v predvečer príchodu do Bagdadu uskutočnil cestu po viacerých európskych mestách, na ktorej ho sprevádzal riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohammed Baradej. Včera večer ju ukončil v cyperskej Larnake, kde mal so zástupcami Iraku dohodnúť posledné detaily inšpekcie.
Na podvečernom stretnutí s novinármi Blix opakovane zdôraznil, že jednohlasné schválenie rezolúcie v OSN posilňuje pozíciu inšpektorov. Pripomenul, že od roku 1998, kedy Irak opustili pozorovatelia naposledy, sa výrazne zlepšili technické možnosti pre ich pôsobenie. „Neutečie nám ani najmenší detail“, ubezpečil irackého prezidenta Saddáma Husajna. Zároveň Iraku pohrozil, že nebude tolerovať žiadne zavádzanie a zdržiavanie: „Už polhodinové zdržanie budeme pokladať za snahu o obštrukcie“. Vyjadril však presvedčenie, že Irak bude mať záujem na bezproblémovej spolupráci s inšpektormi.
Po rokovaní s francúzskym ministrom zahraničných vecí Dominicom de Villepinom, ktoré sa uskutočnilo v Paríži pred jeho odletom na Cyprus vyjadril presvedčenie, že misia je šancou pre Irak odvrátiť hrozbu vojny. Blix sa dotkol aj problému prípadného výskytu špiónov v jeho tridsaťčlennej skupine inšpektorov. Nevylúčil, že taká možnosť existuje. Uistil však, že hneď ako takú udalosť zistí, príslušného inšpektora vyhodí.
48 hodín pred začiatkom misie sa k pôsobeniu inšpektorov v Iraku vyjadril aj iracký prezident Saddám Husajn. V posolstve parlamentu, ktoré včera zverejnili v Bagdade, zdôraznil, že jeho rozhodnutie prijať rezolúciu OSN povedie k „dokázaniu pravdy, že sa Irak zbavil zbraní hromadného ničenia“. Prijatie rezolúcie napriek opačnému odporučeniu irackého parlamentu pritom zdôvodnil tým, že nechce dať Spojeným štátom a Veľkej Británii zámienku na útok proti svojej krajine. (mm, čtk)