ným „áno“.
Mesiace, ktoré uplynuli od teroristických útokov na New York a Washington naplnila intenzívna transatlantická diskusia. A to bez akéhokoľvek tabu. Niektorí Američania zastávali názor, že USA už nepotrebujú spojencov. Niektorí Európania zasa tvrdili, že USA neoblomne lipnú na unilateralizme. Obidve stanoviská sú zlé a pražský sumit NATO jasne ukáže, prečo. Presvedčí aj najväčších skeptikov, že na zaistenie dlhodobej bezpečnosti našich krajín neexistuje iné riešenie ako spoločný postup Európy a Severnej Ameriky.
Vyrovnanie sa s terorizmom: Udalosti z 11. septembra 2001 jasne vyvrátili všeobecné presvedčenie, že teroristom ide o počet divákov, nie o počet mŕtvych. Terorizmus býval predovšetkým domácou záležitosťou, ale premenil sa na vážnu hrozbu medzinárodnej bezpečnosti.
To je dôvod, prečo NATO pomôže vyrovnať sa s terorizmom. Vyhlásenie povinnosti kolektívnej obrany štátov NATO dňa 12. septembra 2001 bolo len začiatkom. Teraz bude nasledovať nová vojenská koncepcia obrany, ktorá sa bude opierať o rozvoj špecifických protiteroristických schopností. Prehĺbime spoluprácu v opatreniach proti šíreniu zbraní hromadného ničenia a vyrovnaní sa s dôsledkami v prípade, že by prevencia zlyhala. Stručne povedané, NATO sa stane centrom koordinácie a plánovania medzinárodnej vojenskej účasti v obrane proti terorizmu a ďalším novým hrozbám.
Zvýšenie vojenského potenciálu: Vojenský potenciál je nosným pilierom bezpečnosti a obrany. Odráža sa priamo v politike dôveryhodnosti. Potrebujeme však potenciál odlišný od toho, ktorý sme potrebovali za studenej vojny. Potrebujeme jednotky, ktoré reagujú rýchlo, majú väčší dosah a dokážu v teréne vydržať dlhšie. Zvýšenie vojenského potenciálu NATO sa stane skúškou, ktorá rozhodne o jej budúcnosti. NATO túto skúšku zvládne.
Nové Akčné jednotky NATO spoja najvyspelejšie sily v aliancii a tie budú schopné uskutočňovať bleskové zásahy. Vyrovnáme sa s medzerami vo vojenskom usporiadaní cez zvláštne národné záväzky. Ďalšími krokmi, ktoré zaistia, aby aliancia udržala svoj vojenský náskok, bude prehodnotenie priorít, obmedzovanie duplicity a lepšia spolupráca v oblasti výzbroje. Zaistíme tiež, aby naše snahy boli v súlade s krokmi Európskej únie na posilnenie jej vojenského potenciálu.
Prizvanie nových členov: V Prahe na pristúpenie vyzveme ďalšie krajiny. To celkom ukončí rozdelenie Európy podľa logiky studenej vojny a znemožní návraty k temným kapitolám histórie kontinentu.
Krajiny, ktoré dostanú pozvánku do NATO počas pražského summitu, majú za sebou roky skúseností partnerskej spolupráce s alianciou, obzvlášť z akcií prinášajúcich mier a stabilitu na Balkán a do juhovýchodnej Európy. Každá z krajín využila mnohoročnú pomoc NATO pri reforme obrany. Budú teda na obranu v oveľa väčšej miere prispievať, než ju len využívať, a to alianciu ďalej posilní.
Prehlbovanie partnerstva: Útoky z 11. novembra organizoval človek narodený v Saudskej Arábii, ktorý žil v Strednej Ázii, naplánovali ich ľudia z východného a južného pobrežia Stredozemného mora, ktorí žili v západnej Európe, a spáchané boli v Severnej Amerike. Tieto fakty lepšie ako čokoľvek iné určujú potrebu obranných partnerstiev s dosahom až do Strednej Ázie a okolo Stredozemného mora. V Prahe ďalej prehĺbime ich účinnosť.
Oveľa dôraznejšie sa zameriame na spoločný boj proti terorizmu. Zintenzívnime súčinnosť na poli reforiem v sektore obrany. Zavedieme schôdzky na pružnejších úrovniach, čo urobí mechanizmy partnerstva ešte ústretovejšími proti záujmom a potrebám každej partnerskej krajiny.
Obohacovanie vzťahov medzi NATO a Ruskom: Bývali časy, keď sa väčšina ľudí na Západe pozerala na Rusko ako na súčasť bezpečnostného problému. To už nie je pravda. V dnešnom strategickom prostredí zaťaženom terorizmom a šírením zbraní hromadného ničenia je Rusko podstatnou časťou riešenia problémov. Ak pražský summit nevystaví na obdiv žiadnu novú iniciatívu, bude to jednoducho preto, že už nový vzťah medzi NATO a Ruskom vznikol v máji na našom zvláštnom summite v Ríme.
Rada NATO-Rusko nám dáva účinný a pružný mechanizmus na uskutočňovanie spoločných analýz, spoločných rozhodnutí a dokonca spoločných činov. Počas uplynulých šiestich mesiacov bolo už urobené veľa preto, aby sa politický odkaz Ríma naplnil praktickou spoluprácou.
Henry Kissinger po teroristických útokoch na New York a Washington vyhlásil, že tragédiu je možné premeniť na príležitosť. Postup NATO vychádzal z tohto pohľadu na svet. S väčším potenciálom, novými členmi a hlbším partnerstvom aliancia dokáže, že je aj naďalej prvoradým nástrojom vyrovnania sa s dnešnými aj s budúcimi bezpečnostnými výzvami. Toto posolstvo zaznie v Prahe jasne a zreteľne.
© Project Syndicate
Autor: GEORGE ROBERTSON(Autor je generálnym tajomníkom NATO)