Vietor polámal stromy na stovkách hektárov lesa.
Za oblasť katastrofy bolo vyhlásené územie obcí Ramingstien, Thomatal, St. Michael, Muhr a Mauterndorf v okrese Lungau. „Takáto katastrofa vyvolaná víchricou nepostihla región najmenej 20 rokov,“ vyhlásil okresný zmocnenec pre prípady katastrof Philipp Santner. „Prípady škôd sú nám hlásené priamo po stovkách,“ dodal s tým, že skutočnosť sa ukázala byť podstatne horšia než prvé odhady. Krajinské orgány povolali na zvládnutie dôsledkov katastrofy armádu.
Katastrofu spôsobil sušič - teplý vietor s rýchlosťou až 160 km za hodinu. Teplý orkán vyčíňal aj v ďalších spolkových krajinách alpskej republiky. V Štajersku spôsobil víchor výpadky elektrickej energie a problémy v cestnej doprave. Ťažkosti pri pristávacom manévri na letisku v Grazi mala posádka švajčiarskeho dopravného lietadla, jedna z letušiek utrpela ľahšie zranenia.
Vo Villachu občania zase včera zažili „púštnu búrku“. Prírodný fenomén sprevádzala hustá červenkastá hmla nad mestom, zatienené slnko a červenkasto-hnedé kvapky dažďa. Piesok, ktorý akoby pociťovali ľudia vo vzduchu, pochádza podľa meteorológov priamo zo Sahary, čo je dôsledkom silného juhozápadného prúdenia vzduchu, úkazu, ktorý sa vyskytuje raz-dva razy do roka. Rozsah, v akom sa predstavil tentoraz, je však - aj podľa odborníkov - mimoriadne zriedkavý.
Na území Rakúska zaznamenali včera teplotné novembrové rekordy vo výške až 23 stupňov Celzia, ktoré by sa dnes mali ešte zvýšiť.
(čtk,tasr)