
V Číne slávnostne vymenili šéfa strany. Ten odchádzajúci však ostáva „sivou eminenciou.“ FOTO - REUTERS
PEKING - Viceprezidenta Chu Ťin-tchaou včera zvolili za generálneho tajomníka čínskej komunistickej strany. Budúci rok nahradí Ťiang Ce-mina v kresle čínskeho prezidenta. Ten ale ovláda stály výbor politbyra, ktorý rozšíril zo siedmich na deväť členov a z väčšej časti obsadil svojimi spojencami, aby si zachoval možnosť ovplyvňovať vrcholnú politiku. Politické byro je jedným z najvyšších orgánov Komunistickej strany Číny a stály výbor politbyra je skutočným rozhodujúcim orgánom strany a štátu.
Podobne ako všetci čínski vodcovia pred ním, aj najnovší generálny tajomník Komunistickej strany Číny Chu Ťin-tchao si teda zatiaľ bude musieť nechať pre seba svoje predstavy o riadení krajiny.
Líder „štvrtej generácie“ čínskych komunistov, ktorý na budúci mesiac dovŕši 60 rokov, sa pripravoval na nástup k moci po doterajšom šéfovi strany Ťiang Ce-minovi po tom, čo si pred desiatimi rokmi získal priazeň architekta čínskych ekonomických reforiem Teng Siao-pchinga. Bude však musieť čakať ešte oveľa dlhšie, kým bude môcť rozvinúť svoju vlastnú politiku. Ako sa totiž domnieva profesor univerzity v Pekingu Šang Te-wen, pri prijímaní dôležitých rozhodnutí sa bude Chu musieť stále spoliehať na 76-ročného Ťianga. Ten bude mať aj naďalej silný vplyv na riadenie a smerovanie strany, tentoraz ako sivá eminencia.
V tieni svojho predchodcu sa bude Chu pravdepodobne pevne pridŕžať minimálne v prvých niekoľkých rokoch.
Podľa agentúry Reuters je v stálom výbore politbyra spolu šesť Ťiangových spojencov, čo je považované za jasnú známku, že muž, ktorý 13 rokov riadil osudy najpočetnejšieho národa na svete, chce ťahať za nitky i potom, čo zdanlivo odíde do ústrania. Okrem toho Ťiang zostáva mocným šéfom Ústrednej vojenskej komisie komunistickej strany.
Z členov vrcholného grémia čínskych komunistov je vicepremiér Wen Ťia-pao považovaný za človeka blízkeho dosluhujúcemu čínskemu premiérovi Ču Žung-ťimovi a Luo Kan za favorita doterajšieho predsedu čínskeho parlamentu Li Pchenga. Ostatní sú vraj spojenci Ťianga, buď na základe osobného priateľstva, alebo členstva v takzvanom „šanghajskom gangu,“ neformálnom, ale vplyvnom združení rodákov a bývalých funkcionárov. (čtk,tasr)