
GRAF - SME
ZDROJ - EU
Rusko zdôvodnil svoj odmietavý postoj k Machovej jej prepojením na prezidenta Harvardských investičných fondov Juraja Širokého. Pripomenul aj, že jej vymenovanie môže vyzerať ako odmena za privatizáciu.
„Nie je v kompetencii pána Ruska rozhodovať o tomto poste,“ povedal Mikloš. Vymenovať riaditeľa je v jeho právomoci, a „teda aj zodpovednosti“. Pri výbere odmieta akékoľvek ovplyvňovanie.
Po rozhovore s ministrom Rusko svoje námietky stiahol. „Je to jeho politická zodpovednosť,“ uzavrel s tým, že dostal dostatočné záruky, že kontakty Machovej na Širokého sú už mŕtve a „zďaleka nezodpovedajú pravde“. Obaja politici pritom odmietli politické kupčenie.
Mikloš o Machovej hovorí, že pozná jej prácu a ako ministerka privatizácie si získala jeho dôveru. Exministerku vymenoval bez konkurzu, keďže to zákon nevyžaduje a sám mal jasného kandidáta. Inak by konkurz vypísal. Nominácia Machovej má byť podľa Mikloša aj istou náhradou za to, že vo vláde nie je žiadna žena.
Sergej Kozlík z HZDS má k novej riaditeľke neutrálny postoj. Nenamieta ani to, že neprebehlo výberové konanie. Ako bývalý minister financií chápe, že šéf rezortu by mal mať na daňovom úrade „človeka, ktorému dôveruje“.
Medzi Machovej priority patrí efektívny výber daní a vymáhanie daňových nedoplatkov. V krátkom čase bude treba podľa nej rozhodnúť, čo s nimi. Plánuje pokračovať v krokoch, ktoré sa v tejto oblasti urobili v predchádzajúcich štyroch rokoch.
PETER CSERNÁK
BRUSEL - Vstup Slovenska do Európskej únie by v referende podporilo 69 percent občanov, proti by hlasovalo 11 percent a 8 percent ľudí by hlasovať nešlo. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometer, ktorý včera zverejnila Európska komisia.
Podpora pre vstup do únie patrí na Slovensku medzi najvyššie. Viac si členstvo želajú len v Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a Turecku. V desiatich kandidátskych krajinách, ktoré majú do únie vstúpiť v roku 2004, by v referende hlasovalo za 61 percent, proti by bolo 17 percent. Najnižšia je podpora členstvu v Estónsku a Lotyšsku.
Za „dobrú vec“ považuje členstvo v únii 58 percent Slovákov, 30 percent má k nemu neutrálny vzťah a len 5 percent ho označilo za vyslovene „zlú vec“. Občania vstupujúcej desiatky majú podobný názor: 52 percent si myslí, že členstvo v únii je dobré, len 10 percent si myslí opak.
Slováci patria medzi lepšie informovaných o únii, hoci vynikajúce znalosti má len 8 percent ľudí. Únii dôveruje 62 percent a nedôveruje 20 percent Slovákov. Dve tretiny obyvateľov Slovenska (66 percent) podporujú zavedenie eura, proti spoločnej mene je 19 percent.
Nový prieskum Eurobarometer sa uskutočnil v septembri a októbri 2002. (tasr)