Dvadsaťšesť mítingov videli priaznivci turfu počas tohtoročnej sezóny (17 v Bratislave, 4 v Topoľčiankach, 3 v Novom Tekove a po jednom v Senici a Šuranoch), z ktorých Turf gala, Stredoeurópsky chovateľský pohár a päť podujatí s klasickými dostihmi mali visačku najvyššej kvality. Celkovo sa konalo 225 dostihov, z ktorých bolo 131 rovinových, 28 prekážkových a 66 klusáckych, z ktorých si majitelia víťazných a umiestnených koní odniesli 20 854 000 Sk.
Z rovinových dostihov malo najvyšší štatút garaded, listed a I. kategórie 36 šprintérskych, míliarskych a vytrvaleckých dostihov, pričom čo je z hľadiska slovenského turfu najpozitívnejšie, až 17 vyhrali kone reprezentujúce slovenské stajne, a to aj tie najvýznamnejšie, z klasických Veľkú jarnú cenu Romans, Oaks Tantra (obaja Stajňa Patrik), Saint Leger Feather Stone (Stajňa Hrubý) a Central European Breeders‘Cup Sprint Pretty Princ (Stajňa Komáromi). Treba pritom zdôrazniť, že v bratislavskom Starom háji sa počas roka schádzala skvelá konkurencia najlepších koní zo stredoeurópskeho regiónu (len na derby štartovali traja derbisti z Česka, Maďarska a Rakúska, ale aj skvelé kone z Nemecka), s ktorou štvornohí reprezentanti slovenských stajní nielen držali krok, ale často ich aj premohli.
Slovenský turf najviac preslávili kone senického majiteľa Petra Šedivého (Stajňa Patrik), ktoré na Kurtovom majeri v Dúbrave pri Jablonici „školil“ Ladislav Kubišta. Vyhrali tucet významných dostihov a na dotáciách zarobili 1 926 800 Sk, čo bolo najviac spomedzi všetkých domácich i zahraničných majiteľov. Kone ako Pat‘s Music, Tantra či Romans patrili k ozdobám mítingov, pričom ich kvalitu pochválili aj slávni džokeji, akými sú írski bratia Pat a Paul Edderyovci.
Slovenský turf však nestál len na senickej stajni Patrik, ale dobrých štvornohých reprezentantov mali aj jej konkurenti B.O.A.T. Publicity, Corrine, GG-H Kuchyňa, Komáromi, Čingiz Chán, Canter, Šenigla-Schmidt, R.C. Malá Paka, MPL-Quirinus i ďalšie. Na Slovensku pôsobiaci tréneri - Ladislav Kubišta, Samuel Sokol, Ramazan Tugušev, Ervin Simko, Josef Břečka, Jaroslav Brečka, Jaroslav Hanáček, Ľudovít Šara, Ján Cagáň či Zuzana Kubovičová odviedli dobrú prácu, ktorá bola primeraná kvalite ich štvornohých zverencov.
Na hipodróme ležiacom na pravom brehu Dunaja sa predstavili aj špičkoví džokeji na čele v súčasnosti s najpopulárnejším jazdcom na svete Lanfrancom Dettorim (vyhral s Muskatsturmom 10. slovenské derby). Priaznivcov dostihov však môže tešiť, že sa v konfrontácii s nimi nestratili ani mladí Slováci Jaroslav Línek (prvý raz získal titul jazdeckého šampióna), Zdenko Šmida, Martin Cagáň či Roman Mališka, pričom šľahačkou na torte môže byť aj úspech 26-ročnej Bratislavčanky Kataríny Barboríkovej, ktorá sa ako prvá slovenská jazdkyňa dopracovala k džokejskému titulu.
Žiaľ, opäť nemôžeme byť spokojní s úrovňou prekážkových dostihov, na ktorých štartoval minimálny počet koní zo slovenských stajní a tie veľa vody nenamútili. Triumfom slovenských stajní sa skončili klusácke šampionáty, ktoré ovládli zástupcovia dvoch dominujúcich subjektov - Agrogarmy Ferrari Želiezovce a West-Fox (Levice).
JURAJ GRESSNER