EUROSERVIS: Súhrn správ z 15. novembra

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - TALIANSKO: Pápež prvýkrát v histórii vystúpil v parlamentePápež Ján Pavol druhý vo štvrtok vyzval Talianov aby mali viac detí, aby sa zastavila rapídne klesajúca pôrodnosť v krajine. Vo svojom prvom prejave v talia

nskom parlamente pápež vyhlásil, že politici by mali svojimi opatreniami uľahčiť rodičovstvo, zo sociálneho i finančného hľadiska. Taliansko má jednu z najnižších pôrodností na svete a zároveň jednu z najstarších populácií. Niektorí členovia talianskeho parlamentu však boli proti tejto návšteve, ktorá podľa nich narúša sekulárny charakter Talianskej republiky a oznámili, že na vystúpení sa nezúčastnia.
FT: V poslednej vstupnej bitke si chcú kandidáti vydobyť viac peňazí
Noviny Financial Times venujú celú stranu piatkovému varšavskému rokovaniu šéfov vlád desiatich krajín plánujúcich vstúpiť do Európskej únie v roku 2004. Cieľom schôdzky je skoordinovať ich stanoviská v čase, keď rozhovory o členstve vrcholia. Kandidátske krajiny chcú dosiahnuť lepšie finančné podmienky vstupu než tie, na ktorých sa minulý mesiac dohodli predstavitelia EÚ v Bruseli. Najspornejšie je poľnohospodárstvo, kde by mali noví členovia dostávať spočiatku len štvrtinu priamych dotácií zo súčasnej úrovne v únii a 100 percent dosiahnuť až v roku 2013. Uchádzači na čele s Poľskom chcú vyššiu štartovaciu hranicu a rýchlejšie vyrovnanie sa.
EÚ: Únia stále nemá dátum rozšírenia, možno ho určia ministri
Na termíne rozšírenia Európskej únie (EÚ) o Slovensko a ďalších deväť krajín sa v pondelok 18. novembra v Bruseli pokúsia dohodnúť ministri zahraničných vecí členských štátov pätnástky. Budú sa rozhodovať medzi tromi variantmi – 1. aprílom, 1. májom a 1. júnom. O termíne vstupu nových krajín diskutovali vo štvrtok v Bruseli aj veľvyslanci členských štátov, ale k nijakému záveru neprišli. Dátum rozšírenia pritom nie je iba záležitosťou symboliky. Od dátumu rozšírenia bude závisieť výpočet príspevkov Slovenska do rozpočtu EÚ, ako aj platieb, ktoré z eurorozpočtu naspäť dostane. Od konečného dátumu vstupu závisí aj termín, kedy Európska komisia (EK) zverejní posledné správy o tom, ako si kandidáti plnia svoje záväzky prijaté počas rokovaní o vstupe. Ak by sa prijal neskorší dátum, kandidátske krajiny by boli teoreticky vylúčené z možnosti zúčastniť sa na otvorení medzivládnej konferencie, ktorá má od začiatku roka 2004 rokovať o reformách fungovania únie.
MACSHANE: Aj keď prieskumy hovoria inak, Briti rozšírenie podporujú
Prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých podporuje rozšírenie Európskej únie (EÚ) iba malá časť britského obyvateľstva, nevyjadrujú podľa námestníka britského ministerstva zahraničných vecí Denisa MacShanea skutočný postoj Britov. Ako povedal vo štvrtok v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA, "ľudia v Británii síce v prieskumoch verejnej mienky vyjadrujú isté názory, ale pri voľbách ich obvykle zmenia. V posledných voľbách britský premiér Tony Blair predstavil manifest, ktorý sa 100-percentne hlásil k rozšíreniu, zatiaľ čo Konzervatívna strana prišla s manifestom, ktorý sa k Európe staval nepriateľsky. Tony Blair získal väčšiu podporu, ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov za uplynulých 150 rokov, takže čokoľvek hovoria prieskumy verejnej mienky, Briti podporujú premiéra, ktorý je najväčším stúpencom Európy a rozšírenia, akého dosiaľ Británia mala".
BULHARSKO: Ilegálny predaj zbraní ohrozil vstup do NATO
Odhalenie ilegálneho exportu zbraní do Sýrie, ktorú Washington obviňuje z podporovania terorizmu, ohrozilo šance Bulharska na získanie pozvánky do Severoatlantickej aliancie (NATO), vyhlásil vo štvrtok bulharský minister zahraničných vecí Solomon Passy. "Sme v kaši... Naša pozvánka do NATO je otázna, situácia vôbec nie je ružová," povedal Passy novinárom. "Tento škandál spochybnil šance Bulharska na vstup do NATO. Aj keď sa nám pozvánku podarí získať, stále budeme mať problém s ratifikáciou nášho vstupu americkým Senátom," dodal. Bulharský minister obrany Nikolaj Sviniarov v utorok informoval, že štátna bulharská firma Terem vyvážala zbrane do krajiny, na ktorú je uvalené zbrojné embargo OSN. Neskôr vyšlo najavo, že spomínanou krajinou bola Sýria a firma Terem jej dodávala súčiastky na obrnené transportéry.
FRANCÚZSKO: Priemyselná výroba v septembri klesla o 0,3%
Francúzska priemyselná výroba v septembri medzimesačne klesla o 0,3 percenta, uviedol v piatok francúzsky štatistický úrad INSEE. Ekonómovia oslovení Reuters očakávali v priemere stagnáciu. S vylúčením energetiky a potravinárstva priemyselná výroba medzimesačne klesla o 0,2 percenta, zatiaľ čo ekonómovia čakali zníženie o 0,1 percenta.
EÚ: Rada EÚ by v pondelok mala rokovať o odklade rozšírenia
Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) zrejme na budúci týždeň navrhnú, aby sa rozšírenie bloku uskutočnilo 1. apríla alebo 1. mája 2004 namiesto 1. januára toho roku. Nový dátum podľa európskych diplomatov poskytne členských krajinám európskej pätnástky viac času na ratifikáciu prístupovej zmluvy, ktorá má byť podpísaná v apríli 2003 s desiatkou kandidátskych štátov. "Apríl alebo máj (2004) sú realistické dátumy rozšírenia," uviedol nemenovaný diplomat EÚ, ktorý pôsobí v oblasti rozšírenia. Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vo štvrtok vo Varšave uviedol, že rozšírenie sa uskutoční pred júnom 2004, teda pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, na ktorých sa už majú zúčastniť obyvatelia nových členských štátov. "Vstup sa musí uskutočniť v období medzi 1. januárom a 1. júnom," uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s komisárom poľský premiér Leszek Miller.
TALIANSKO: Berlusconi aj ako textár
Dvojrola talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho (premiér a mediálny magnát) mu pravdepodobne nestačí. Momentálne sa koncentruje aj na písanie textov hudobných skladieb. K Vianociam plánuje dať na trh CD s textami, ktoré sám napísal. V predchádzajúcich týždňoch si Berlusconi našiel čas spolu so šansonierom Marianom Apicellom pracovať na pesničkách do albumu, v ktorom budú podobné texty ako "Moje srdce ti vraví, že ťa milujem".V albume bude spievať aj hviezda talianskej vážnej hudby tenorista Andrea Bocelli. CD bude obsahovať šesť neapolských tradičných piesní a štyri nové šlágre. Zisk z albumu je určený na pomoc deťom prostredníctvom nadácie UNICEF.
TALIANSKO: Obchodný deficit s krajinami EÚ v septembri 269 mil. eur
Obchodný deficit Talianska s krajinami Európskej únie (EÚ) sa v septembri vyšplhal na 269 miliónov eur napriek 4,3-percentnému rastu exportu v priebehu toho istého mesiaca. Uviedol to v piatok oficiálny štatistický úrad ISTAT. S dovozom, ktorý v septembri rástol iba o 1,8 percenta, sa Taliansku podarilo upraviť svoj obchodný deficit oproti septembru minulého roka, keď predstavoval 550 miliónov eur. Od septembra 2001 do septembra 2002 dosiahol obchodný deficit s krajinami EÚ 1,020 miliardy eur.
EÚ: Solbes vyzval Nemecko, aby stimulovalo hospodársky rast
Komisár Európskej únie (EÚ) pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes označil Nemecko ako problémovú oblasť pre rast eurozóny a vyzval na realizáciu opatrení vedúcich k revitalizácii ekonomiky. "Uvedomujeme si náklady na zjednotenie, ale (Nemecko) musí uskutočniť trhové reformy, aby zvýšilo svoj rastový potenciál," povedal Solbes v rozhovore pre denník El Pais. "...v eurozóne je identifikovaný problém: Nemecko," dodal. Podľa odhadov Európskej komisie (EK) by mal rast najväčšej európskej ekonomiky v tomto roku dosiahnuť 0,4 percenta, zatiaľ čo rozpočtový deficit pravdepodobne prekročí limit stanovený v európskom Pakte stability a rastu. Začiatkom tohto týždňa EÚ oznámila, že podnikne disciplinárne kroky proti Nemecku a varuje Francúzsko pre ich pretrvávajúce vysoké deficity.
PRIESKUM: Väčšina občanov za vstup do EÚ aj do NATO
Vstup do Európskej únie (EÚ) podporuje 71,5 percenta občanov Slovenska a za vstup do NATO sa vyslovilo 50,7 percenta. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý od 29. októbra do 5. novembra uskutočnila agentúra MVK na vzorke 1142 respondentov. Proti členstvu v EÚ sa vyslovilo 20,7 percenta respondentov a s integráciou do Severoatlantickej aliancie nesúhlasí 39,8 percenta. K vstupu Slovenska do EÚ sa nevedelo vyjadriť 7,8 percenta opýtaných a k integrácii do NATO svoj postoj nevedelo zaujať 9,5 percenta.
Najsilnejšiu podporu vstupu do EÚ vyjadrili Slováci v januári tohto roku, kedy za členstvo v únii bolo 81 percent opýtaných a proti len 12,8 percenta. Najslabšiu podporu integrácia zaznamenala v júni 1999, kedy sa za členstvo v EÚ vyslovilo len 62 percent občanov a proti bolo 25,3 percenta.
RAKÚSKO: Obchodná bilancia do augusta takmer vyrovnaná
Bilancia zahraničného obchodu Rakúska bola ku koncu augusta tohto roka takmer vyrovnaná. Počas prvých ôsmich mesiacov vzrástol rakúsky export v medziročnom porovnaní o 2,9 % na 50,335 mld. eur. Import počas rovnakého obdobia poklesol o 4 % na 50,334 mld. eur. Informoval o tom rakúsky štatistický úrad Statistik Austria.
Import z členských krajín Európskej únie sa v medziročnom porovnaní znížil o 3,2 % na 33,11 mld. eur. Export do členských krajín únie vzrástol o 1,1 % na 30,45 mld. eur. Obchodný deficit s členskými krajinami únie tak dosiahol hodnotu 2,67 mld. eur, bol však vyrovnaný prebytkom v obchodnej bilancii s ostatnými krajinami.
ČR: EP otvorí informačnú kanceláriu v Prahe
S cieľom nadviazať priame kontakty s českou administratívou a verejnosťou pripravuje Európsky parlament (EP) otvorenie svojej informačnej kancelárie v Prahe. Predseda EP Pat Cox plánuje pricestovať do Prahy a kanceláriu slávnostne otvoriť ešte pred koncom roka. Informoval o tom Bernd Kunzmann, ktorý pôsobí vo vznikajúcej kancelárii. Okrem Prahy otvára EP svoje informačné kancelárie ešte vo Varšave, Bratislave a Budapešti. V roku 2003 budú nasledovať hlavné mestá ďalších šiestich kandidátskych krajín. Otvorenie kancelárie EP v Bratislave bolo ústrednou témou rozhovoru podpredsedníčky Národnej rady Slovenskej republiky Zuzany Martinákovej a podpredsedu Európskeho parlamentu Coloma Navalu 28. októbra.
EÚ: Európska komisia otvorila dni európskeho filmu
Európska komisia (EK) otvorila v piatok v rámci Týždňa európskeho filmového dedičstva po prvýkrát Cinedays (Dni filmu), ktoré budú trvať do 24. novembra. V dvesto európskych mestách a televíznych staniciach premietnu viac ako 1 500 európskych filmov. Na festivale premietnu aj prvý film v histórii od bratov Lumiérovcov z roku 1895, ako aj najnovšie filmy, akým je Oslava od Dána Thomasa Vinterberga. Celý projekt sa uskutočňuje s cieľom oboznámiť najmä mladú generáciu s dedičstvom európskeho filmu. Komisárka EÚ pre školstvo, kultúru a šport Viviane Redingová dúfa, že "prostredníctvom projektu európski diváci objavia veľké filmy, ktoré sú základným elementom našej kultúrnej rozličnosti, a že začnú navštevovať európske filmy. Len asi 20 % filmov, ktoré sa premietajú v Európe, sú v skutočnosti európske."
BRITÁNIA: Britské puby už nemusia zatvárať pred polnocou
Britskú verejnosť čaká v nasledujúcom roku zásadný zlom. Kráľovná Alžbeta II. ukončila dlhú a typicky britskú tradíciu pevne stanovených zatváracích hodín v puboch. Ľudia žijúci v Spojenom kráľovstve už tak budú môcť popíjať alkohol po celú noc. Doteraz musela väčšina podnikov zatiahnuť rolety s úderom jedenástej hodiny večer. Uviedli české Lidové noviny. "Moja vláda predloží zákon, ktorý zmodernizuje systém licencií povoľujúcich podávať alkohol. Tento zákon ukončí pevnú zatváraciu dobu v reštauráciách," povedala kráľovná v stredu pred poslancami vo Westminsterskom paláci, sídle britského parlamentu. Slávnostnú reč, ktorú kráľovnej píše vláda, a o ktorej náplni politici vášnivo diskutujú niekoľko mesiacov pred zverejnením, predstavuje najvýraznejšie zmeny v britskej legislatíve naplánované na budúci rok. Ukončenie fixných zatváracích hodín v puboch Veľkej Británie sa dotkne britskej verejnosti, ale najviac státisícov zahraničných turistov.
ČR: Pripojila sa k programu EÚ na podporu neziskového sektora
Memorandum k Akčnému programu Európskych spoločenstiev na podporu nevládnych organizácií pôsobiacich v oblasti životného prostredia podpísal na základe rozhodnutia vlády zo stredy minister životného prostredia Českej republiky Libor Ambrozek (KDÚ-ČSL). České nevládne organizácie tak môžu požiadať Európsku komisiu (EK) o poskytnutie grantu na rok 2003, a to do 18. novembra 2002. Informovala o tom v piatok Eva Veverková z ministerstva životného prostredia. Nevládne organizácie žiadajúce o grant musia byť neziskovou právnickou osobou v oblasti ochrany životného prostredia, ktorých činnosť je všeobecne prospešná a smeruje k udržateľnému rozvoju, a predložia účtovníctvo za posledné dva roky.
TALIANSKO: Frattini nový minister zahraničných vecí
Taliansky premiér Silvio Berlusconi vymenoval vo štvrtok Franca Frattiniho za nového ministra zahraničných vecí. Dnes 66-ročný šéf talianskej vlády sám viedol tento úrad 10 mesiacov potom, ako 5. januára odstúpil Renato Ruggiero z tohto postu. Bola to doteraz najvážnejšia kríza od vytvorenia talianskej vlády v júni 2001. Berlusconi sám pochválil svoj výkon ako minister zahraničia: "Som so svojou prácou veľmi spokojný," povedal po vymenovaní Franttiniho. Ten má teraz ťažkú úlohu, keďže v júni 2003 Taliansko prevezme predsedníctvo v EÚ.
EÚ: Únia zvažuje neudeliť Lukašenkovi vstupné víza
Európska únia (EÚ) s najväčšou pravdepodobnosťou zakáže bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a jeho spolupracovníkom vstúpiť na územie členských krajín na protest proti jeho autoritatívnej vláde, informoval v piatok nemenovaný diplomat EÚ. Predpokladá sa, že kandidátske krajiny na vstup do EÚ zo strednej a východnej Európy zareagujú rovnako a zmaria tak Lukašenkove plány navštíviť budúcotýždňový pražský summit NATO napriek varovaniam, že by nebol vítaný. Diplomat uviedol, že ministri zahraničných vecí členských krajín by na svojom stretnutí v pondelok mali schváliť zoznam osôb, ktorým únia nevydá vstupné víza a na ktorom sa objaví aj Lukašenko a ďalších 30 mien. EÚ dlhý čas zákaz na protest proti Lukašenkovmu potláčaniu opozície a slobody prejavu zvažovala. "Bielorusko nemá demokraciu a nerešpektuje zákony," skonštatoval diplomat.
PRIESKUM: Za členstvo v EÚ je 61% obyvateľov kandidátskych krajín
Výsledky posledného prieskumu Eurobarometra v trinástich kandidátskych krajinách na vstup do Európskej únie (EÚ) potvrdzujú vysokú podporu verejnosti členstvu, ktoré z pohľadu respondentov bude pre ich krajiny užitočné. Eurobarometer tiež ukazuje, že vysoká zostáva aj dôvera v samotnú EÚ, a to aj napriek veľmi nízkym vedomostiam a informovanosti. Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 12 147 respondentov zo všetkých kandidátskych krajín v období od 2. septembra do 16. októbra, tiež ukazuje, že výsledok blížiacich sa referend o vstupe by mohol byť viac ovplyvnený nízkou účasťou voličov ako ich odporom. Výsledky tiež svedčia o vysokej hladine podpory jednotnej meny, ako aj vytvorenia ústavy EÚ.
POLÍCIA: Krajinám V4 a Rakúsku terorizmus zatiaľ nehrozí
Krajinám Visegrádskej štvorky (V4) a Rakúsku nehrozí bezprostredne nebezpečenstvo teroristického útoku. Zhodli sa na tom dnes predstavitelia piatich národných polícií na stretnutí v Bratislave. Ako povedal na brífingu prezident Policajného zboru Anton Kulich, na prípadné útoky chcú byť pripravení. Partneri sa zhodli na vybudovaní spoločného výcvikového strediska pre vysielanie policajtov do rizikových krajín. Kulich zároveň v súvislosti s pražským summitom NATO uviedol, že slovenskí policajti zosilnia ostrahu hraníc. Dôvodom sú informácie, že účastníci demonštrácií, ktorí sa do Českej republiky nedostanú cez Rakúsko, sa budú usilovať prejsť cez slovensko-české hraničné priechody. Okrem toho na Slovensku budú policajti venovať zvýšenú pozornosť zastupiteľským úradom členských krajín NATO.
OECD: V budúcom roku očakáva oživenie ekonomiky členov
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorej výkonný výbor zasadal v dňoch 13. až 14. novembra v Paríži, očakáva v budúcom roku v členských krajinách oživenie ekonomiky a pokles nezamestnanosti. Ako na piatkovej tlačovej besede informoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR József Berényi, hodnotiacu správu SR zverejní OECD v januári budúceho roka. "Slovensko by podľa OECD malo splniť všetky liberalizačné záväzky, ktoré prijalo pri vstupe do OECD v roku 2000," povedal. Podľa hodnotenia OECD je v tomto roku oživenie ekonomického rastu v krajinách OECD slabé a veľmi nerovnomerne rozložené. Výkonnosť ekonomiky sa podľa OECD ťažko obnovuje najmä v USA, Nemecku a Taliansku, pričom priemerná miera nezamestnanosti sa v spoločenstve najbohatších krajín sveta pohybuje na úrovni 7 %. Naproti tomu v stredoeurópskych kandidátskych krajinách na členstvo v Európskej únii sa ekonomická výkonnosť vyvíjala pomerne dobre, pričom nezamestnanosť najmä v SR vysoko prekračuje priemer OECD.
EÚ: Komisia sa zamýšľa nad počtom komisárov po rozšírení
Jedno z kľúčových rozhodnutí, ktoré bude musieť urobiť Európska komisia a zvlášť jej predseda Romano Prodi bude súvisieť s počtom komisárov. Pristúpenie nových krajín sa pravdepodobne uskutoční 1. mája 2004, pričom komisia má mandát do januára 2005. EK sa musí rozhodnúť, či sa medzi májom 2004 a januárom 2005 rozšíri na tridsať členov, alebo zostane v nezmenenom počte 20 do konca funkčného obdobia. Prodi má dve možnosti. Ak ostane EK vo funkcii, rozšíri sa o 10 komisárov, teda na 30, no len na osem mesiacov. Doterajších 20 komisárov je už aj tak pre funkčnosť komisie veľa. Je to však politicky citlivá záležitosť. Komisári lipnú na svojich funkciách spojených s oblasťami. Možnosťou by bolo pripojiť ku dvom terajším komisárom vždy jedného nového, aby sa naučili systém ich práce. Jednou výhodou 30 komisárov bude, že komisia bude relatívne stabilná počas rokovaní o nových finančných perspektívach EÚ po roku 2005.
SR: Mikloš nepredpokladá viac zdrojov pre pôdohospodárstvo
Minister financií Ivan Mikloš nepredpokladá ďalšie navyšovanie prostriedkov v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu (ŠR) pre rezort pôdohospodárstva. Šéf rezortu Zsolt Simon má podľa neho skôr ambíciu zefektívniť využitie rozpočtovaných prostriedkov, s ktorými sa podľa Mikloša v minulosti narábalo neefektívne. Poľnohospodári nedostanú podľa Mikloša viac, ani keď im chce Európska únia (EÚ) priznať po vstupe len 25 % priamych platieb, ktoré dostanú členské krajiny. Rezort pôdohospodárstva by mal v budúcom roku hospodáriť podľa návrhu ŠR s prostriedkami v objeme 13 mld. Sk. Na bežné výdavky z toho bude môcť použiť 10,172 mld. Sk a na kapitálové výdavky zvyšných 2,828 mld. Sk. Z bežných transferov je pre podnikateľov určených vo forme dotácií 7,733 mld. Sk. Do poľnohospodárstva by z toho malo plynúť 7,385 mld. Sk a lesníctva 339 mil. Sk.
ISPA: SR tento rok dostane na vodné hospodárstvo 64 mil. eur
Alokáciu vo výške 64 miliónov eur poskytne tento rok EÚ v rámci predvstupového fondu ISPA Slovenskej republike pre sektor vodného hospodárstva. Únia doteraz alokovala pre uvedenú oblasť 48 miliónov eur. Oblasť vodného hospodárstva bola totiž identifikovaná ako finančne najnáročnejšia pri zosúlaďovaní legislatívy s EÚ. Vláda SR rozhodla, že zásobovanie pitnou vodou a služby súvisiace s odpadovými vodami budú zodpovednosťou obcí. Vláda a Európska komisia sa preto rozhodli, že poskytnú novým vodárenským spoločnostiam medzinárodné poradenstvo, aby sa zlepšila účinnosť ich služieb. Ďalším cieľom poradenstva bude identifikácia projektov vhodných na financovanie Európskou úniou.
EÚ: Neskorší dátum rozšírenia prinesie viacero nástrah
Dôsledky na financovanie rozšírenia Európskej únie, napĺňanie jej rozpočtu a fungovanie jej inštitúcií bude mať stanovenie presného dátumu prijatia nových členov, ktoré sa očakáva od ministrov zahraničných vecí EÚ na budúci pondelok. Podľa diplomatických zdrojov by termínom rozšírenia mohol byť 1. apríl, 1. máj alebo až 1. jún. Do úvahy prichádza aj možnosť, že sa šéfovia diplomacií pätnástky na dátume vstupu desiatich nových krajín nedohodnú. Od stanovenia termínu rozšírenia však bude závisieť, odkedy budú musieť Slovensko a ďalší noví členovia platiť svoje príspevky do spoločného rozpočtu EÚ. Ak termínom vstupu bude 1. máj, potom by príspevky mali zaplatiť až za zodpovedajúce obdobie ôsmich mesiacov. Zdá sa, že únia bude súhlasiť, aby platby z rozpočtu dostali noví členovia za celý rok, keďže tieto sa aj tak nevyplácajú na začiatku roka. Z finančného hľadiska by tak neskorší vstup mohol kandidátskym krajinám vyhovovať, no zložitejšia situácia bude v otázke zapojenia kandidátov do európskych inštitúcií. Noví členovia budú mať ihneď po vstupe nárok na kreslá v Európskom parlamente (EP), ako aj na svojich komisárov v EÚ. Pravidlá Zmluvy z Nice týkajúce sa počtu poslancov začne totiž EP aplikovať až v júnových voľbách do nového parlamentu, kde Slovensku pripadne 13 poslancov.
DZURINDA: Termín rozšírenia sa skutočne pohybuje až do júna 2004
Termín prijatia nových členských krajín do EÚ sa pohybuje v rozpätí prvej polovice roku 2004, potvrdil pre agentúru SITA premiér Mikuláš Dzurinda počas telekonferencie z Varšavy, kde sa v piatok zúčastnil na stretnutí predsedov vlád 10 kandidátskych krajín, ktoré majú do EÚ vstúpiť v roku 2004. Určiť pravú príčinu úvah o odložení dátumu rozšírenia z 1. januára o niekoľko mesiacov, či ide o zdĺhavosť ratifikačného procesu v členských štátoch alebo o neschopnosť nájsť kompromis vo finančných otázkach, však podľa neho nie je jednoduché. "Nenahovárajme si, že členské krajiny sú nadšené tým, že medzi seba berú 10 ďalších krajín, čo je spojené s mnohými problémami a ratifikačný proces tiež nie je jednoduchou záležitosťou," konštatoval slovenský premiér. Zdôraznil však, že Slovensko bude trvať na tom, aby najneskôr decembrový summit EÚ v Kodani určil presný dátum vstupu nových členov. Stretnutie premiérov bolo zamerané na výmenu názorov a identifikáciu finančných rámcov pri vstupných rokovaniach v zostávajúcich kapitolách Poľnohospodárstvo a Rozpočtové ustanovenia.
VARŠAVA: Dzurinda s Medgyessym o maďarskom krajanskom zákone
Kontroverzný maďarský krajanský zákon bol hlavnou témou stretnutia
premiéra SR Mikuláša Dzurindu s premiérom Rumunska Adrianom Nastasem a maďarským predsedom vlády Petrom Medgyessym v piatok vo Varšave. "Cieľom stretnutia s premiérom Medgyessym bolo získať po dlhom období ticha oficiálne informácie o novelizácii tohto zákona, čo prisľúbila nová maďarská vláda," uviedol Dzurinda na telekonferencii z Varšavy, kde sa zúčastnil na stretnutí premiérov 10 kandidátskych krajín. Premiér v tejto súvislosti podotkol, že aj tohtoročná hodnotiaca správa Európskej komisie jednoznačne hovorí, že Maďarsko by malo tento zákon upraviť tak, aby bol akceptovateľný pre Slovensko aj Rumunsko.
FIGEĽ: Na európskej integrácii nemožno prerobiť
Predseda Zahraničného výboru NR SR a hlavný vyjednávač SR s Európskou úniou Ján Figeľ dnes na prešovskej radnici povedal, že istý priestor na vylepšenie našich negociačných snáh existuje aj po bruselskom summite a Slovensko bude úspešné, ak do spoločnej Európy nielen vstúpi, ale ak v tomto priestore aj obstojí. Integrácia pre nás v tomto štádiu rokovaní znamená predvstupové možnosti, ktoré sa budú odvíjať od našej reálnej pripravenosti. Vyjadril tiež presvedčenie, že tento proces zvládneme pre svoje vlastné dobro - “lebo ešte nikto na európskej integrácii neprerobil, nie každý však na nej získal rovnako". Podľa Figeľa, integračný proces by mal mať vplyv nielen na rozvoj celkovej dynamiky národného hospodárstva, ale aj na regióny a na občiansku úroveň.

kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu