PRIESKUM: Za členstvo v EÚ je 61% obyvateľov kandidátskych krajín

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Výsledky posledného prieskumu Eurobarometra v trinástich kandidátskych krajinách na vstup do Európskej únie (EÚ) potvrdzujú vysokú podporu verejnosti členstvu, ktoré z pohľadu respondentov bude pre ich krajiny užitočné. Eu

robarometer tiež ukazuje, že vysoká zostáva aj dôvera v samotnú EÚ, a to aj napriek veľmi nízkym vedomostiam a informovanosti. Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 12 147 respondentov zo všetkých kandidátskych krajín v období od 2. septembra do 16. októbra, tiež ukazuje, že výsledok blížiacich sa referend o vstupe by mohol byť viac ovplyvnený nízkou účasťou voličov ako ich odporom. Výsledky tiež svedčia o vysokej hladine podpory jednotnej meny, ako aj vytvorenia ústavy EÚ.
Viac ako šesť ľudí z desiatich (61 percent) v kandidátskych krajinách považuje členstvo svojej krajiny za "dobrú vec", čo je o dve percentá viac ako v minulom roku. V 13 kandidátskych krajinách úroveň sledovanej podpory výrazne nerastie. Percento odporcov však oproti jari 2002 pokleslo a vrátilo sa na úroveň spred roka. Počet ľudí, ktorí sú proti členstvu, klesol v priebehu jedného roka v krajinách laekenskej skupiny na úroveň 20 percentuálnych bodov. Z posledného prieskumu Eurobarometra vyplýva, že najväčšími stúpencami členstva v únii sú obyvatelia Rumunska (78%), Bulharska (68%), Maďarska (67%) a Turecka (65%). Hneď za nimi sa umiestnilo Slovensko, kde vstup do EÚ podporuje 58% občanov. Ku krajinám s najmenšou podporou členstvu patrí Estónsko (32%), Lotyšsko (35%), Slovinsko a Česká republika (43%).
Presvedčenie, že kandidátske krajiny budú mať z členstva v únii úžitok, prechovávajú až dve tretiny (67%) opýtaných, čo je o 4% viac ako v marcovom prieskume. Všeobecná miera dôvery v EÚ zostáva stabilná od augusta 2001 a pri poslednom prieskume ju vyjadrilo až 59% opýtaných. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami sú však značné - od 76% v Maďarsku až po 43% v Estónsku.
Štyridsaťštyri percent respondentov v kandidátskych krajinách priznáva, že vie o EÚ iba "málo", zatiaľ čo 8% si myslí, že pozná "dosť" a 14% uviedlo, že nevie vôbec nič. V krajinách laekenskej desiatky, ktorých občania budú o vstupe do únie hlasovať už čoskoro, si 8% opýtaných myslí, že vie o európskej pätnástke dosť, 38% respondentov vie iba málo a 7% priznalo, že nevie vôbec nič.
Za vstup svojej krajiny do EÚ by hlasovali dve tretiny oslovených (69%), čo je o tri percentá viac ako pri jarnom prieskume. V štátoch laekenskej desiatky by za vstup hlasovalo 61% (o štyri percentá viac) obyvateľov, zatiaľ čo proti by bolo 17% opýtaných. Percentuálny rozsah hlasovania za vstup siaha v trinástich kandidátskych krajinách od 84% v Rumunsku, 69% na Slovensku až po 47% na Malte, 45% v Lotyšsku a 39% v Estónsku. V každej z kandidátskych krajín však počet tých, ktorí by hlasovali za členstvo, presahuje počet tých, ktorí by volili proti. Navyše tí, ktorí by pravdepodobne išli voliť, patria k tým, ktorí by pravdepodobne volili za členstvo.
Takmer šesť respondentov z desiatich (59%) v trinástich kandidátskych krajinách sa vyslovilo za prijatie spoločnej meny euro, 28% bolo proti a 13% nevedelo odpovedať. Najväčší stúpenci eura sú Slovinci (84%), ktorých mena nie je v obehu ani desať rokov, pričom najvyšší počet odporcov spoločnej meny je v Turecku (50%), Estónsku (37%) a na Malte (35%). Na Slovensku sa za prijatie eura vyslovilo 66% opýtaných a proti bolo 19%.
Šesťdesiatšesť percent obyvateľov kandidátskych krajín si myslí, že únia by mala mať vlastnú ústavu. V žiadnej z kandidátskych krajín však počet odporcov ústavy nepresahuje 20%, ale polovica opýtaných v Litve a 40% oslovených v Českej republike a v Bulharsku nemalo na túto vec vytvorený názor.

ph;kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu