Nová vládna koalícia predstavila svoje ciele na najbližšie štyri roky. Za prioritu označila oblasť výchovy a vzdelávania. Školstvo sa však ako prioritné necíti.
Ako to vlastne je?
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda pre SME potvrdil, že "vzdelávanie bolo, je a bude našou prioritou, pretože je dlhobodou, vysoko návratnou investíciou".
Súhlasí však s tým, že aktuálne opatrenia vlády skutočne neprinášajú taký rast platov učiteľov, "aký by sme radi realizovali a aký by si vzhľadom na svoje poslanie zaslúžili". Zlepšeniu postavenia a platov učiteľov chce vláda venovať náležitú pozornosť hneď po dôkladnej analýze situácie a školskej reforme na všetkých úrovniach vzdelávania.
Aj minister školstva Martin Fronc súhlasí, že opatrenia vlády boli potrebné. "Vláda zostavila rozpočet tak, aby nezadlžovala budúce generácie, aby Slovensko malo zdravé financie v budúcnosti. Som pripravený rozbehnúť systémové reformné kroky, ktoré zaistia efektívnejšie vynakladanie peňazí aj na školstvo. Ak sa podarí tieto možno aj bolestivé reformy urobiť, bude podstatne viac peňazí na školy aj na učiteľov."
Mnohým učiteľom však už dochádza trpezlivosť.
Viac informácii o probléme školstva prináša v utorok príloha Škola a rodina denníka SME.