MACSHANE: Aj keď prieskumy hovoria inak, Briti rozšírenie podporujú

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých podporuje rozšírenie Európskej únie (EÚ) iba malá časť britského obyvateľstva, nevyjadrujú podľa námestníka britského ministerstva zahraničných vecí Denisa MacShanea skutočný postoj

Britov. Ako povedal vo štvrtok v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA, "ľudia v Británii síce v prieskumoch verejnej mienky vyjadrujú isté názory, ale pri voľbách ich obvykle zmenia. V posledných voľbách britský premiér Tony Blair predstavil manifest, ktorý sa 100-percentne hlásil k rozšíreniu, zatiaľ čo Konzervatívna strana prišla s manifestom, ktorý sa k Európe staval nepriateľsky. Tony Blair získal väčšiu podporu, ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov za uplynulých 150 rokov, takže čokoľvek hovoria prieskumy verejnej mienky, Briti podporujú premiéra, ktorý je najväčším stúpencom Európy a rozšírenia, akého dosiaľ Británia mala".
Pokiaľ ide o zavedenie eura, MacShane priznal, že Británia je politicky a ideologicky veľmi rozdelená. Uistil však, že britská vláda si úprimne praje, aby bolo euro úspešné. "Ako vláda nemáme žiadne politické alebo ústavné námietky proti vstupu do eurozóny, ale rozhodli sme sa preskúmať niektoré ekonomické otázky, aby sme zistili, či bude spoločná mena výhodná aj pre Veľkú Britániu," povedal MacShane. "Principiálna odpoveď je "áno". Británia môže prijať euro, ale v ekonomickej praxi sa musíme starostlivo dívať na priame ekonomické výhody." Britská vláda by budúci rok mala zverejniť výsledky ekonomických testov a po ich preskúmaní sa rozhodne, či nechá vypísať referendum. "Dokiaľ tieto údaje nie sú k dispozícii, nemôžeme oznámiť termín referenda, pretože nevieme, aké budú výsledky týchto testov," dodal MacShane.
Nedávnu dohodu medzi Francúzskom a Nemeckom o Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) považuje britský diplomat za vcelku rozumný kompromis. Ako povedal, "podstatné je, že náklady na CAP boli zmrazené na úroveň súčasných nákladov, s výnimkou 1-percentného nárastu kvôli inflácii, a rozdelia sa medzi 25 krajín, nielen 15". To však podľa MacShanea neznamená, že sa CAP netreba ďalej zaoberať, pretože, ako pripomenul, poľnohospodárstvo predstavuje menej ako dve percentá európskej ekonomiky, zato každoročne pohltí takmer 50 percent prostriedkov z rozpočtu. "Na každú kravu v únii dostáva farmár v rámci CAP finančnú dotáciu vo výške dvoch amerických dolárov denne, miesto toho, aby tieto peniaze išli priamo ľuďom. Musíme o tom ďalej diskutovať, presvedčiť Francúzsko, Španielsko, Taliansko, ako aj ďalšie krajiny, že reforma je dobrá vec," zdôraznil MacShane. Pripomenul tiež, že do úvahy treba podľa vziať aj závery z rokovaní o svetovom obchode v rámci WTO v Dohe, ktoré nariaďujú krajinám združeným v tejto organizácii, aby podstatne zredukovali poľnohospodárske subvencie. "Ja osobne by som privítal aj príspevok Slovenska do tejto diskusie, keď sa stane členom EÚ," dodal MacShane.
V súvislosti s budúcim usporiadaním EÚ britský diplomat povedal, že Británia si praje silnejšiu a efektívnejšiu Európu. "Chceme tiež silnú a efektívnu Európsku komisiu, ktorá by sa starala o rast ekonomiky, vytvárala dobré podmienky pre zamestnanosť, bojovala proti rastúcemu problému medzinárodnej kriminality." Británia patrí medzi krajiny, ktoré presadzujú zrušenie striedajúceho predsedníctva v EÚ. Navrhuje tiež vytvorenie postu prezidenta EÚ, ktorý by ju zastupoval na medzinárodnej scéne. "Čoskoro vstúpia do únie nové členské krajiny a Slovensko bude musieť na svoje predsedníctvo čakať 13 rokov. Myslíme si, že by sa malo vytvoriť niečo ako tímové predsedníctva, napríklad Slováci, Briti a Holanďania, a mal by tiež existovať stály predseda Rady ministrov, ktorý by zastupoval Európu ako celok na medzinárodnej scéne," uviedol MacShane. Podľa neho by to mohol byť bývalý premiér niektorej z menších členských krajín. "V súčasnosti trvá predsedníctvo iba šesť mesiacov a predsednícka krajina musí popri európskych záležitostiach riešiť aj svoju domácu agendu," argumentoval MacShane.
Pokiaľ ide o rozporné hlasy v spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ, britský minister zastáva názor, že rozhodnutia v tejto oblasti zostanú s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej na stole jednotlivých členských štátov, pretože, ako povedal, "konečné vyjadrenie zahraničnej politiky je napríklad vyslanie vojakov do vojenských operácií. Nie je to rozhodnutie, ktoré by mohol urobiť nevolený komisár v Bruseli, alebo ktokoľvek iný. Mali by sme upustiť od predstavy, že Európa musí vždy hovoriť rovnakým hlasom. Nejde nám len o vytvorenie lepšej a silnejšej Európy, ale tiež o rešpektovanie a obhajobu identít, hodnôt a záujmov v nej žijúcich národov". Čo sa týka Iraku, MacShane pripomenul, že cieľom britskej zahraničnej politiky v tomto roku bolo preniesť celý problém na pôdu OSN a to sa podľa neho podarilo. "Mali sme o tom veľmi intenzívnu diskusiu s Spojenými štátmi, pričom sme stále zdôrazňovali, že konečné rozhodnutie v tejto veci musí urobiť OSN."

hd;ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu