
Brazílčan Julio Cesar v drese moskovského Lokomotivu jasá po svojom góle do siete FC Brugge. Ruský klub vyhral za stáleho sneženia 2:0 a prekvapujúco si vybojoval postup do druhej fázy Ligy majstrov.
FOTO - REUTERS
ÚČASTNÍCI OSEMFINÁLE
Real Madrid, La Coruňa, FC Valencia, FC Barcelona, Juventus Turín, AC Miláno, AS Rím, Inter Miláno, Manchester United, Arsenal Londýn, Newcastle United, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen, Ajax Amsterdam, FC Bazilej, Lokomotiv Moskva.
Druhú fázu futbalovej Ligy majstrov jasne ovládli mužstvá z krajín silnej európskej štvorky - zo španielskej Primera Division a talianskej Serie A postúpili po štyri tímy, o jeden menej má v hre anglická Premier League a dvaja zástupcovia ostali z nemeckej Bundesligy. Šestnásťčlennú spoločnosť dopĺňa Ajax Amsterdam a dve superprekvapenia miliónovej súťaže - moskovský Lokomotiv a prvýkrát v histórii aj švajčiarsky klub v zastúpení FC Bazilej.
Stopercentnou úspešnosťou sa môže pochváliť španielsky a taliansky futbal, ktorý od septembrového štartu nestratil po odohraní šiestich kôl základnej časti ani jeden klub. Anglicko mohlo mať pri dnešnom žrebovaní v osudí štyri, ale i dve mužstvá. Kvarteto v prípade víťazstva Liverpoolu v Bazileji, čo sa ani napriek vydarenému finišu „reds“ nestalo. Polovicu vtedy, keby 23-ročný waleský útočník Newcastle United Craig Bellamy nestrelil víťazný gól v nadstavenom čase do siete Feyenoordu Rotterdam.
img src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/45/4544188/4544188.jpeg?rev=2" vspace="10" hspace="10" border="0" align="left">Útočník Newcastle United Alan Shearer objíma spoluhráča Craiga Bellamyho, ktorého gól v nadstavenom čase proti Feyenoordu Rotterdam rozhodol o postupe anglického mužstva do osemfinále Ligy majstrov. Newcastle vyhral na holandskej pôde 3:2. FOTO - REUTERS
Vysoký štandard si po roku udržal španielsky futbal, ktorý zásluhou Realu Madrid obhajuje vlaňajšie prvenstvo v Lige majstrov. Viditeľný pokrok zavial z Apeninského polostrova. Prienik všetkých štyroch talianskych klubov do osemfinále signalizuje návrat starých dobrých čias, keď v roku 1994 túto súťaž vyhral AC Miláno a s ročnou prestávkou po ňom triumfoval aj Juventus Turín, ktorý bol trikrát za sebou vo finále. Odvtedy sa taliansky klubový futbal v tejto súťaži výraznejšie nepresadil.
Nemci síce nezaznamenali ústup, lebo ďalej ide tandem Dortmund - Leverkusen, ale najväčším sklamaním sezóny je účinkovanie mníchovského Bayernu. Predposledný víťaz najcennejšieho európskeho pohára nevyhral v skupine ani jediný zápas zo šiestich pokusov! So ziskom chudobných dvoch bodov nakoniec nedočiahol ani na tretie miesto tabuľky, ktoré zaručuje aspoň účasť v treťom kole Pohára UEFA.
V dnešnom žrebovacom koši sa ocitne až šesť držiteľov trofeje v krátkej desaťročnej histórii súťaže - Real Madrid (1998, 2000, 2002), AC Miláno (1994), Ajax Amsterdam (1995), Juventus Turín (1996), Borussia Dortmund (1997) a Manchester United (1999). Z víťazov chýba úvodný Olympique Marseille (1993) a Bayern Mníchov (2001). Zloženie štyroch osemfinálových skupín, v ktorých sa podľa reglementu nesmú stretnúť dve mužstvá z tej istej krajiny a ani rovnakí súperi z prvej fázy, sľubuje kvalitnú skladbu špičkových tímov starého kontinentu.