rokoval tiež s hlavným vyjednávačom Jánom Figeľom.
Čo bolo cieľom vašej návštevy?
„Hlavnou ambíciou Tonyho Blaira v oblasti európskej politiky je zabezpečiť úspešné rozšírenie únie. Chceme pomôcť, aby si Slováci mohli zvoliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu v roku 2004. Prišiel som sem oznámiť: Tešíme sa na spoluprácu s vami.“
Ak sa na nás tešíte, nemyslíte, že nastal čas zrušiť vízovú povinnosť pre slovenských občanov?
„To je starý príbeh a obávam sa, že diktát geografických podmienok. Británia je ostrov a okrem toho nemáme nijaké osobné preukazy. Vždy sme dôrazne kontrolovali tých, ktorí k nám vstupovali. Keď budeme všetci v Európskej únii, problém zanikne.“
Znamená to, že na zrušenie víz budeme musieť čakať až do nášho prijatia?
„Britská vláda túto otázku zvažuje. Radi by sme ju mali vyriešenú čo najskôr, ale zatiaľ tu isté problémy sú. Ak by Slovensko bolo ostrovom, určite by sa správalo podobne.“
Slovensko i ostatné kandidátske krajiny nie sú spokojné s niektorými podmienkami únie, najmä v poľnohospodárstve. Británia je známa ako kritik Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
„Ani Británia nebola spokojná s podmienkami, za ktorých vstupovala do únie. Nijaká krajina nedosiahne sto percent z toho, čo žiada. Ale poľnohospodárstvo potrebujeme reformovať. Len dve percentá ekonomiky únie sú založené na poľnohospodárstve, ale zhltne 50 percent rozpočtu. Každá krava v únii denne dostane dotáciu dva doláre.“
Briti sú známi ako euroskeptici.
„Ak sa pozriete na referendá alebo výsledky antieurópskych strán, v iných krajinách sa dá nájsť oveľa viac nepriateľstva voči únii ako v Británii. Tony Blair je jeden z najproeurópskejších politikov od čias Winstona Churchilla a dvakrát triumfálne vyhral voľby. V Británii dnes platí, že ak si chcete udržať úrad, je dobré byť proeurópsky. Ak nie, ste mimo.“
Ako vnímate budúcnosť únie?
„Našou víziou je silná Európa, s dynamickou ekonomikou. Potrebujeme vytvoriť pracovné miesta, a preto treba zreformovať ekonomický systém. Chceme tiež sociálne spravodlivú Európu, ktorá bude rôznorodá. Nepotrebujeme jeden model, ovládaný jednou ideológiou. Chceme aj silnú komisiu, ktorá presadí myšlienky, ktoré naštartujú ekonomiku, a ktorá bude schopná bojovať s transeurópskym zločinom. Potrebujeme tiež silný parlament, prepojený na národné parlamenty. Chceme, aby rada ministrov, akási európska vláda, pracovala lepšie. Pri dnešnom systéme by trvalo Slovensku 13 a pol roka, kým by prevzalo predsedníctvo únie. Chceme, aby Európa mala ústavu. Nemusí hovoriť jedným hlasom, chceme rôznorodú Európu, v ktorej Slováci, Poliaci, Česi a ďalšie národy nestratia svoju identitu, ale ju posilnia.“
Podporujete Európsku ústavu, aj keď Británia už stáročia funguje bez písanej ústavy?
„Európsku ústavu by sme privítali. Je ale jasné, že neexistuje nijaký prútik Harryho Pottera, ktorá by nám pričarila lepšiu Európu. Európa je proces zložený z kompromisov, prispôsobovania sa, tolerancie a vodcovstva a ten bude stále pokračovať. Je vzrušujúce, že už čoskoro sa bude na ňom plne podieľať aj Slovensko.“
BARBORA TANCEROVÁ