
Požiare museli v Británii hasiť vojenskí hasiči. FOTO - ČTK/AP
Traja ľudia zahynuli v požiaroch počas prvej noci štrajku britských hasičov. Do varovného dvojdňového štrajku vstúpili preto, že zamestnávatelia neponúkli prijateľný kompromis pri rokovaní o zvýšení mzdy. Hasiči požadujú 40 percent a zamestnávatelia ponúkajú najviac 11 percent.
Pohotovosť má teraz armáda so zastaranou a pomalou technikou. Aj preto sa včera debatovalo, či sú traja ľudia, ktorí zahynuli v plameňoch, obeťami štrajku. Vojaci sa sťažovali, že v čase, keď celá Británia vie, že protipožiarne zabezpečenie je na nižšej úrovni, mali počas prvej noci stovky falošných tiesňových volaní.
Štrajk sa končí dnes večer, ale hasiči už oznámili sériu ďalších termínov. Napriek tomu, že držia štrajkové hliadky a tvrdia, že nikoho nepustia do staníc a nedovolia použiť moderné hasičské autá a vybavenie, už prvá noc ukázala, že sú v prípade potreby pripravení nastúpiť. V niekoľkých prípadoch členovia štrajkových hliadok pomohli s hasením alebo záchranou obetí. Vo Walese sa hasiči pridali k vojakom, aby sa pokúsili zachrániť 76-ročnú dôchodkyňu, ktorú obklopili plamene v jej dome. Žena neskôr zomrela a stala sa prvou obeťou uplynulej noci.
Požiarnu pohotovosť má teraz asi 20-tisíc príslušníkov armády. Vojaci majú len 827 hasičských áut, zatiaľ čo civilná služba ich má tritisíc. Vojenské automobily nemajú ani rádiá, takže ich k požiarom musí sprevádzať policajný voz. Hasiči súhlasili s tým, že v operačných strediskách núdzového volania budú pracovať ich vyšší velitelia, ktorí budú vyhodnocovať stupeň nebezpečenstva nahlásených požiarov.
JIŘÍ MAJSTR, čtk, Londýn