ných voľbách mohla zostať pri moci. Kedysi úspešné protestné hnutie charizmatického populistu Jörga Haidera je na dne. 24. decembra ho chce voliť už len sotva tretina tých, ktorí ich podporili pred tromi rokmi.
„Pätnásť až dvadsať percent je možných,“ tvrdí Haider. Podľa najnovšieho prieskumu však FPÖ môže 24. novembra počítať len s ôsmimi až desiatimi percentami. „Definitívne“ je rozhodnutých o FPÖ dokonca len tri až päť percent opýtaných.
O zotrvaní slobodných vo vláde nerozhodnú oni, ale ich doterajší koaličný partner. Ak ľudovci (ÖVP) 57-ročného kancelára Wolfganga Schüssela predstihnú opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) 42-ročného Alfreda Gusenbauera a vo voľbách zvíťazia, budú si môcť koaličného partnera vybrať - medzi FPÖ, SPÖ a možno aj dosiaľ opozičnými zelenými. Schüssel však nevylučuje ani menšinovú vládu. Ak vyhrajú sociálni demokrati, budú si do vlády vyberať medzi zelenými alebo ľudovcami. Paktovanie so slobodnými jednoznačne odmietajú.
Väčšina rakúskych „haiderológov“ nevylučuje, že sa po očakávanom volebnom debakli slobodných do čela strany i formálne znovu vráti 52-ročný Haider. Predseda krajinskej vlády v juhorakúskom Korutánsku to niekoľkokrát naznačil a vzápätí poprel. „Len pokiaľ dosiahneme dramaticky zlý výsledok, musí sa strana znovu založiť,“ povedal Haider týždenníku Profil. U väčšiny Rakúšanov Haiderove výroky zvyčajne vyvolávajú skôr pousmiatie.
Nevyspytateľný líder slobodných už oznámil svoj odchod a návrat do spolkovej politiky mnohokrát, takže si vyslúžil prívlastok Jörg „Už som preč, už som zase tu“ Haider. Dôvera, s ktorou svojho času bojoval proti dlhoročnej veľkej vládnej koalícii sociálnych demokratov a ľudovcov, patrí minulosti. Na plagáty so sloganom „On vás neoklamal“ túžobne spomínajú už len Haiderovi najskalnejší priaznivci.
Zdecimovaní slobodní od septembrovej demisie predsedníčky a vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej vystriedali štyroch šéfov, na päť dní ním bol aj Haider. „Ak nezískame aspoň 15 percent, odporučím odchod do opozície,“ povedal súčasný šéf slobodných Herbert Haupt, aby dodal: „Rozhodujúce slovo má však vedenie strany.“
Vo všetkých grémiách FPÖ majú prevahu haiderovci, stúpenci umierneného krídla okolo Riessovej-Passerovej sú v menšine. Haider sa neprestáva dušovať, že dodrží sľub a zostane v Korutánsku do riadneho termínu krajinských volieb v roku 2004. V terajších voľbách do spolkového parlamentu však zároveň kandiduje na pätnástom mieste - podľa jeho kritikov preto, aby sa kedykoľvek mohol stať šéfom poslaneckého klubu FPÖ.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF, Viedeň, Klagenfurt