
Neďaleko severozápadných brehov Španielska včera vytieklo okolo 3000 ton ropy do mora z poškodenej nádrže cisternovej lode Prestige, plaviacej sa pod vlajkou Bahám. Ropná štvrna má deväť kilometrov a široká je asi 300 metrov. Loď vezie náklad 77 000 ton ropy. V čase prudkej búrky záchranári evakuovali posádku a teraz vlečú loď na šíre more, aby mohli prípadný ďalší únik ropy zachytiť ešte skôr, než znečistí brehy. FOTO - REUTERS
Bielorusko pohrozilo, že preuší diplomatické styky s Prahou, keď odmietne vydať vstupné vízum prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi na summit NATO, vyhlásil včera minister zahraničia Michail Chvostov.
Chvostov predtým podľa obvinil českého prezidenta Václava Havla, že práve on blokuje Lukašenkovi cestu do Prahy.
Bielorusko leží na ideálnom mieste, kadiaľ môžu pašerácke skupiny dostať drogy od pestovateľov v Strednej Ázii k západoeurópskym zákazníkom. Podobne je to aj s utečencami. Lukašenko sa v stredu vyhrážal, že vpustí do západnej Európy tisícky ilegálnych prisťahovalcov a drogy a treba to brať vážne. Medzinárodné organizácie toto nebezpečenstvo vnímajú. Prílev drog a utečencov by štáty únie podľa nich významne pocítili.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko to vie, a preto sa vyhráža, že túto zbraň použije, ak mu Česká republika nedá vízum na návštevu Prahy. Bielorusko okrem Ruska a Ukrajiny hraničí na západe s Poľskom a ďalej s Litvou a Lotyšskom patriacich do desiatky krajín, o ktoré by sa mala v roku 2004 rozšíriť Európska únia.
Pašeráci drog a obchodníci s ľuďmi navyše podľa odborníkov patria tej istej zločineckej sieti. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) už dlho upozorňuje, že utečenci si cestu na Západ často zaplatia pašovaním drog. Podľa UNHCR Bielorusko 130 osobám priznalo štatút utečenca, okrem toho eviduje 354 nevybavených a dva a pol tisíca odmietnutých žiadostí o azyl - hlavne osobám z Afganistanu a bývalých sovietskych republík. V krajine navyše žije takmer 35-tisíc ilegálnych utečencov.
Hlavné trasy utečencov sa takmer zhodujú s cestami omamných látok z Ázie. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) vedú z Ázie alebo Afriky cez Bielorusko a Litvu do Poľska a Nemecka, s odbočkami do škandinávskych krajín. O rusko-bieloruskej hranici kolujú legendy, že ju možno ľahko prekonať pomocou úplatku. Drogový trh je v Bielorusku rozdelený do malých, dobre organizovaných skupín predajcov a pašerákov. Podľa niektorých odhadov ich v Bielorusku pôsobí viac než 600. V krajine sa podľa expertov OSN drogy aj spracúvajú a vyrábajú - v množstve, ktoré v prepočte na počet obyvateľov nemá vo svete obdobu: okrem konope alebo maku slúžiaceho na výrobu ópia sú to napríklad aj syntetické drogy. (čtk)