
Policajti odviedli utečencov z kostola v Calais do pristavených autobusov. FOTO - REUTERS
Utečenci z Iraku a Afganistanu z kostola do poslednej chvíle nechceli odísť. Otec Jean Pierre Boutoille, ktorý sprostredkoval vyjednávania, im opakoval ponuku francúzskych úradov, aby si podali žiadať o azyl a súhlasili s prevezením do ubytovne niekde inde vo Francúzsku. Väčšina irackých Kurdov by už aj súhlasila, ale zo solidarity s Afgancami, ktorí dostali celkom iný návrh - 2000 eur na cestu domov, pretože ich krajina je teraz už vraj bezpečná - ostávali.
Pôvodne nikto z nich nechcel ostať vo Francúzsku a dožadovali sa nemožného - cesty do Británie. Práve preto do Calais prišli. Prilákala ich povesť utečeneckého tábora Sangatte - miesta, ktoré je kľúčom k ich ilegálnej ceste do Británie. Sangatte ale minulý týždeň prestal prijímať nových utečencov. Preto obsadili kostol.
V tichom čakaní sa medzi sebou rozprávali, ako sa dá skontaktovať s pašerákmi ľudí a ako sa popod La Manche cestuje do Británie. Pristavené autobusy ostávali prázdne a policajti len nečinne stáli okolo budovy kostola napriek tomu, že ultimátum už vypršalo. Utečenci sa predtým vyhrážali, že keď k nim vnikne polícia, spáchajú samovraždu.
Nič také sa však nestalo. Okolo piatej nadránom policajti vnikli dnu. Utečenci väčšinou spali a potom 99 okupantov pokojne vyšlo v sprievode policajtov a nastúpilo do štyroch autobusov, ktoré ich previezli na výsluch. Sedemdesiatšesť z nich už včera požiadalo o azyl a len jeden Afganec sa rozhodol prijať finančnú pomoc a vrátiť sa domov. Ostatní môžu využiť päťdňovú pohostinnosť francúzskych úradov šiestich vyhostia.
Keď hangáre, ktoré slúžili pri výstavbe tunela pod La Manche, v roku 1999 premenili na tábor Červeného kríža, bolo to humanitárne gesto. Mal poskytnúť ubytovanie utečencom z Kosova, ktorí v tom čase blúdili po neďalekom Calais. Neskôr sa stal prístreším ilegálnych utečencov, ktorí sa cez kanál pod Lamanšským prielivom pokúšali dostať do Británie. Za tri roky sa v ňom otočilo podľa Libération vyše 60 000 cudzincov. Dnes sa v ňom nachádza posledných 1800 utečencov, v apríli ho majú definitívne zavrieť.
Od zatvorenia Sangatte Belgicko začalo hlásiť nárast počtu utečencov, ktorí hľadajú nové cesty do Británie. Kľúč k problému má preto Londýn, respektíve celá EÚ. Británia už dokázala, že k utečencom nie je o nič viac priateľská ako byrokratické Francúzsko, povesti raja pre ilegálnu prácu sa však nezbavila.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ