
Ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii v Bruseli stratil nervy. Jeho poznámka o obriezke spôsobila v sále dlhé ticho. FOTO – REUTERS
Skutočne to povedal. A aj napriek vykrúcaniu sa kremeľských poradcov nič nenasvedčovalo, že by to chcel vziať späť, píše denník The New York Times.
Putin, ktorého nevyspytateľné vystupovanie sa hodí k jeho bývalej kariére agenta sovietskej tajnej služby, stratil v pondelok obvyklý chlad pre problém, pre ktorý sa, ako sa zdá, neustále zožiera: Čečensko.
Odohralo sa to na tlačovej konferencii po bruselskom stretnutí s vodcami EÚ, keď sa reportér francúzskeho denníka Le Monde spýtal, či pozemné míny používané ruskými vojakmi v Čečensku zabíjajú nielen islamských teroristov, ale i nevinných civilistov. Putin sa naježil a odpovedal, že islamskí radikáli chcú dosiahnuť odtrhnutie Čečenska od Ruska v rámci celosvetového plánu zabíjania Američanov a ich spojencov.
„Ak ste kresťan, ste v bezpečí,“ vyhlásil ruský prezident. „Ak sa rozhodnete stať moslimom, ani to vás nezachráni, pretože sa domnievajú, že tradičný islam je k ich cieľom tiež nepriateľský.“ A potom dodal: „Ak ste odhodlaný stať sa dokonalým islamským radikálom a ste ochotný podrobiť sa obriezke, potom vás pozývam do Moskvy. Sme krajina mnohých náboženstiev. Máme expertov i v tejto sfére. Odporučím, aby vám tu operáciu urobili tak, aby vám už nič nevyrástlo.“
V dlhom tichu, ktoré sa rozhostilo, sa nezmohli na slovo ani tlmočníci. Kremeľskí poradcovia neskôr vysvetlili, že pán Putin „má po krk Čečenska a je ním unavený“. Má na to dobrý dôvod: tri roky po vypuknutí vojny s cieľom rozdrviť islamských radikálov v juhoruskej provincii sa nielen vyparila nádej na rýchly vojenský triumf, ale, ako sa zdá, hrôzy naberajú na intenzite.
Čečensko je pre Putina už dlho témou, ktorá ho výrazne ovplyvňuje. Bol to Putin, kto po dosiaľ nevyriešených bombových atentátoch na domy v Moskve v septembri 1999 zdôraznil svoje nepriateľstvo voči čečenským povstalcom nepokrytou vyhrážkou: Ak ich nepolapíme inde, zrazíme ich hoci aj na záchode. Obrat „močiť v sortire“ (zraziť na záchode), sa stal okrídlenou frázou. Mnohí považovali použitie slangu najhrubšieho zrna za brilantný politický postoj. Putin si tak podľa nich vytvoril imidž ostrého chlapíka.
„Je posadnutý Čečenskom. A bol ním posadnutý od samého začiatku,“ hovorí Alexander Rahr, vedúci oddelenia pre Rusko v Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku a Putinov známy. „Prečo? To je záhada.“ Z osobných rozhovorov mu však vychádza, že svoje urobili spomienky na kolaps východného Nemecka, Sovietskeho zväzu a štátnej polície KGB, pre ktorú dlho pracoval. Tie v ňom prebudili snahu zabrániť akémukoľvek ďalšiemu rozkladu Ruska.
Nech už je dôvod akýkoľvek, kontrast medzi od hnevu bledým, uštipačným Putinom a štátnikom v západnom štýle nebol nikdy taký zjavný ako v pondelok v Bruseli, kde sa obe tieto Putinove osobnosti snažili priblížiť Rusko k európskemu húfu.
(čtk)