
Doteraz sa mohli inšpektori pozerať na Irak len z diaľky, v pondelok si to overia priamo na mieste. FOTO – REUTERS
Celý svet bude sledovať, čo v Iraku nájdu a ako sa k nim bude Husajn správať. Už teraz je isté, že to nebudú mať ľahké. Irak má s inšpektormi skúsenosti a určite využije všetky triky, ktoré sa naučil. Saddám síce dobre vie, že jedine odzbrojenie môže jeho krajinu uchrániť pred útokom, ale napriek tomu sa dá očakávať, že bude trpezlivosť Ameriky naťahovať na maximum. Doteraz nikdy nezaobchádzal s inšpektormi fér. Teraz sa však zdá, že nemá na výber. Napriek tomu sa pokúsi čo najviac zbraní a tajných programov skryť. Je len na ňom, či to bude robiť aj za cenu vojny.
Budú im znepríjemňovať život
Pozvať inšpektorov bolo tou najľahšou úlohou, ktorú Husajn od OSN dostal. Oveľa zložitejšie to bude 8. decembra. Práve vtedy má Bagdad odovzdať kompletný zoznam chemických, biologických a jadrových zbraní a zverejniť aj všetky zbrojné programy. Irak stále opakuje, že žiadne nemá. „Sme čistí,“ povedal v stredu iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad Dúrí.
Amerika a Británia im však neveria. Informácie tajných služieb a zábery zo satelitov naznačujú, že v Iraku sa zbrane robia. Ale nikto presne nevie aké a v akom štádiu je ich výroba.
„Existuje milión spôsobov, ako môže Irak znepríjemňovať inšpektorom život,“ povedala agentúre Reuters prezidentka Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier Jessica Mathewsová. Len prednedávnom dokončila knihu o inšpekciách. „Najnepríjemnejšie by bolo, ak by sa pokúsili nastražiť množstvo malých prekážok a podvodov. Jednotlivo by síce na vojnu nestačili, ale dokopy by znamenali vážny problém.“
Blix a Husajn
Američania sú nekompromisní. Aj najmenšie porušenie podmienok rezolúcie podľa nich znamená jasný dôvod na zásah. Nikto však presne nevie, kto posúdi, či Irak naozaj rezolúciu porušil. To, čo bude stačiť Amerike, nemusí byť dosť pre ostatných členov Bezpečnostnej rady. Analytici sa preto zhodujú, že veľkú zodpovednosť má teraz šéf tímu inšpektorov Hans Blix. Ak stratí nervy a Husajnove malé provokácie označí za porušenie dohody, otvorí cestu vojne.
V skutočnosti ho však svet neobsadil do hlavnej úlohy. Blix aj napriek vážnosti svojej misie hrá len jednu z vedľajších rolí. O všetkom stále rozhoduje Husajn. A preto je jasné, že ak k vojne nakoniec dôjde, na vine bude len on.
Experti predpokladajú, že sa nemôže s misiou inšpektorov vyrovnať. Nezvládal to ani v minulosti a vtedy mali oveľa menšie právomoci ako teraz. Už v pondelok, keď Blix a prví ľudia z jeho tímu prídu do Iraku, začnú pripravovať akciu, ktorá by im mala umožniť dostať sa všade. Prezrieť by mali staré továrne a sklady, ale aj Saddámove paláce. Je ťažké predstaviť si, že to diktátor bez problémov dovolí.
Všetko sa zmenilo, Husajn je ten istý
Bývalí inšpektori spomínajú, ako im bránili v práci: podsúvali im falošné dokumenty, odvádzali ich od kľúčových problémov, bránili im v stretnutiach s dôležitými ľuďmi, odpočúvali ich izby.
To všetko ich čaká aj teraz, akurát na to budú lepšie pripravení. Za štyri roky, odkedy Irak z krajiny posledných inšpektorov vyhnal, mohol Husajn pokročiť vo výrobe zbraní a mohol aj zdokonaliť úkryty. Rovnako sa však zlepšila technika, s ktorou do krajiny prídu inšpektori.
Jediné, čo sa nemení, je Saddám. Preto je vojna stále témou dňa.