
Nicholas Winton (v strede) a Matej Mináč na audiencii u Billa Clintona.
FOTO - TRIGON PRODUCTION
Najprv Matej Mináč objavil príbeh Nicholasa Wintona a priniesol tak predvojnovému záchrancovi stoviek českých detí židovského pôvodu pred nacistami neskoré uznanie i slávu. Teraz niekdajší britský obchodník „vrátil“ to isté Mináčovi. Po hranom filme Všetci moji blízki totiž nakrútil režisér o Wintonovi ešte dokument Sila ľudskosti - a ten bol z tisícky diel celého sveta nominovaný na medzinárodnú televíznu cenu Emmy, čo sa udeľujú 25. novembra v newyorskom hoteli Sheraton.
Matej Mináč (1961) nomináciu berie s nadhľadom. „Pripravovať sa na Emmy vôbec nemám čas, pretože pracujem na scenári komédie,“ povedal v rozhovore pre SME pôvodom slovenský režisér žijúci v Prahe. „Ale už by som si skutočne mal zháňať smoking. Asi si ho požičiam z Barrandova. Navyše, pri newyorskej premiére filmu sa mi stratil jediný slušný oblek, takže teraz mi už nič iné neostane, ako ísť s mojou manželkou Karin ho kúpiť.“
Ďakovnú reč si Mináč pre prípad získania sošky zatiaľ nepripravuje. Tvrdí, že by to bola strata času, pretože jeho dokument, na ktorom sa podieľali Česká a Slovenská televízia, vstupuje do konkurencie mamutích televíznych spoločností ako japonská NHK, kanadská CBC či nemecká ZDF.
Vypredané kiná v USA
Hoci s Emmy Mináč neráta, stále hľadá odpoveď, prečo Wintonov príbeh ľudí oslovuje: „Niečo v tom filme musí byť zvláštne. Kdekoľvek ho premietame, všade ho prijímajú s nadšením. Keď ho v januári vybrali ako záverečný galafilm na jeden z najväčších amerických festivalov v Palm Springs, volal som festivalovému výboru, že sa museli pomýliť. Náš film je totiž dokument, a ich festival je prehliadkou toho najlepšieho v hranej tvorbe, čo bolo vo svetovej kinematografii nakrútené za posledný rok. Oni so mnou súhlasili, ale povedali, že tento rok spravia výnimku.“
V New Yorku bola premiéra filmu v divadle na Broadwayi a premietanie bolo beznádejne vypredané. Diváci by boli ochotní zaplatiť 50 dolárov aj viac za lístok. Ale lístky jednoducho neboli. Bill a Hillary Clintonovci osobne pozvali Nicholasa Wintona, producenta Patrika Pašša a, samozrejme, aj Mináča na osobnú audienciu. Prijal ich aj starosta štátu New York George Pataki, ktorý odovzdal Wintonovi čestné uznanie.
V Los Angeles sa situácia opakovala - jedným z výsledkov bolo vypredané kino vo Wiesenthalovom centre. O prácu slovenských tvorcov sa začali zaujímať ľudia z Hollywoodu. Sila ľudskosti neskôr prelomila ľady aj vo Veľkej Británii. Premiér Tony Blair napísal osobný list Nicholasovi Wintonovi. O filme písali všetky vplyvné britské médiá.
A teraz prídu komédie
„Z mediálnych ohlasov nás najviac tešil šot o filme, ktorý 26. septembra bežal celý deň v CNN,“ hovorí Mináč. „Skvelé bolo aj dvanáste miesto v diváckej súťaži na Vancouver Film Festival. Sen sa nám splnil, príbeh Wintona sa cez náš film stal známy na svete a určitým spôsobom sa z dnes už 94-ročného Wintona stala celebrita. Dúfame, že mu neskazíme na staré kolená jeho charakter. Doteraz to bol skromný človek, ale teraz sa mu zapáčilo cestovať Concordom a bývať v Hiltonoch.“
Dokument o Nicholasovi Wintonovi kúpili zahraničné televízie vrátane HBO, film Všetci moji blízki sa hrá v amerických kinách. Ale Matej Mináč sa už teší, že sa vráti k pôvodnému snu: chce nakrúcať komédie. Na jeho stole vznikajú dva scenáre rôzneho druhu. Prvým je úsmevná rozprávka, druhým komédia na tému, ako sa dnes v Čechách nakrúcajú filmy. Zaujíma ho to aj preto, že „ľahkosť a vtip, kedysi tak príznačné pre tunajšiu tvorbu, sa vytrácajú.“