BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti pripravuje zavedenie mimosúdneho riešenia právnych sporov - mediácie - do nášho právneho poriadku. Ide o neformálne vyjednávanie strán sporu, ktorým pomáha nezávislá tretia osoba. Cieľom je, aby sa spor nedostal na súd - konanie sa tým urýchli a zlacní.
Systém pomáhajú na Slovensku zaviesť odborníci z Veľkej Británie. „Mediácia predstavuje nulové riziko, ale možné výhody sú nesmierne,“ povedal William Marsh. Tvrdí, že 75 až 85 percent prípadov, ktoré sa strany rozhodli riešiť mediáciou, sa skončilo úspešne. Ak sa tak nestane, stále existuje možnosť obrátiť sa na súd. Počas súdneho procesu nemôžu byť použité dôkazy, ktoré boli použité počas mediácie.
Veľkou výhodou mimosúdneho riešenia sporov je menší priestor na korupciu. „Kontrolu nad mediáciou majú účastníci sporu a na nich záleží, na akom výsledku sa dohodnú,“ hovorí Marsh, ktorý Slovensko pochválil, že zavádzanie mediácie je u nás ďalej ako v mnohých iných európskych krajinách.
Oblasť, v ktorej sa mimosúdne konanie môže uplatniť, siaha od susedských sporov až po niektoré trestné činy. V Británii sa napríklad pracuje na programoch pre trestné činy súvisiace s mládežou.
Ukončenie legislatívnych prác na projekte sa predpokladá v budúcom roku.
Otvorená je ešte otázka odmeny pre mediátora - sprostredkovateľa. „Tvorba jeho honoráru bude závisieť od dohody strán sporu,“ predpokladá Eva Kubcová, koordinátorka projektu. Očakáva, že mediácia pomôže výrazne skrátiť spory. „Niektoré prípady môžu byť vyriešené v priebehu niekoľkých hodín,“ dodala Kubcová, ale upozornila, že to nebude riešenie na všetky prieťahy v súdnom konaní. (rp)