TEHERÁN – Približne 3000 vysokoškolských študentov sa včera zhromaždilo v Teheráne a protestovalo proti rozsudku smrti, ktorý nad spisovateľom Ašemom Agadžárím za hanobenie islamu pred týždňom vyriekol islamský súd.
Od piatka sa pri teheránskej univerzite schádzajú protestujúci a denne sa ich počet zdvojnásobí. Vyhlasujú, že sú „pripravení na vzburu“. Protesty sú najväčšie od masových študentských pochodov pred tromi rokmi proti náboženským kruhom v krajine. Najvyšší náboženský vodca, ajatolláh Alí Chameneí sa vyhrážal, že proti nim „zasiahne sila ľudu“.
Slogany protestujúcich sú čoraz radikálnejšie – „Smrť despotizmu,“ iránske náboženské kruhy prirovnávajú k afganskému Talibanu, ktorý aj podľa ajatolláha hanobil islam. „História vyriekne súd, profesor histórie sa už zapísal do histórie,“ kričali študenti.
Na stranu protestujúcich sa tentoraz otvorene postavil aj reformný prezident Muhammad Chatámí, ktorý včera vystúpil s prejavom na podporu študentov a odsúdil rozsudok smrti.
Súd v Hamedan odsúdil spisovateľa Ašema Agadžárího za „urážky prorokov a spochybňovania islamských dogiem“. Polícia ho zatkla za prejav, v ktorom sa vyslovil za „obnovu“ islamu a tvrdil, že by moslimovia nemali vo všetkom slepo nasledovať svojich náboženských vodcov. Agadžárí sa odmietol odvolať.
V Iráne už všetky demokraticky volené orgány ovládajú reformné sily – od prezidenta cez parlament až po miestne orgány. Najvyššia náboženská rada však má stále právo vetovať zákony a justícia a bezpečnostné sily sú v ich rukách. Súperenie medzi oboma tábormi o moc pokračuje. K protestom dochádza v čase, keď parlament odhlasoval prezidentovi právo priamo zasahovať do rozhodovania súdnych orgánov a prijal tak zákon, ktorý upiera islamským kruhom najvyššiu moc v súdnictve, ktorú mu garantuje ústava. (tasr, reuters, kl)