
Mohammed Dúrí priniesol do OSN list, v ktorom Irak oznámil prijatie rezolúcie BR OSN o odzbrojení. FOTO - REUTERS
NEW YORK – Irak prijme rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o návrate medzinárodných zbrojných inšpektorov do krajiny. Včera to v newyorskom sídle OSN povedal iracký veľvyslanec Mohammed Dúrí. Tesne predtým odovzdal šesťstranový list irackej vlády kancelárii generálneho tajomníka svetovej organizácie Kofiho Annana.
Irak zareagoval dva dni pred vypršaním lehoty, ktorú mu stanovila Bezpečnostná rada. Rezolúciu v utorok odmietol iracký parlament, ale jeho rozhodnutie nebrala OSN vážne.
„Sme pripravení prijať inšpektorov v stanovenej časovej lehote. Chceme, aby začali čo najskôr s plnením svojich úloh v súlade s medzinárodným právom,“ povedal veľvyslanec novinárom v OSN s tým, že prijatie inšpektorov je bezpodmienečné. Povedal, že Irak sa rezolúciou zaoberal napriek jej „zlému obsahu“. Iracký parlament označil rezolúciu za nespravodlivú.
„V liste sme vyložili iracké stanovisko s tým, že Irak … nemá a nebude mať žiadne zbrane hromadného ničenia, takže sa nemusíme obávať inšpektorov, až sa vrátia späť,“ povedal Dúrí.
Po prijatí rezolúcie musí Irak predložiť do 8. decembra dokument s prípadným zoznamom zbraní hromadného ničenia, ktoré vlastní. Iracký veľvyslanec však vo svojom vyhlásení existenciu týchto zbraní poprel, čo vyvoláva znepokojenie u amerických politikov, ktorí sú presvedčení, že Irak klame.
Biely dom povedal, že Irak nemal na výber a teraz musí svoj záväzok podporiť činmi. Hovorca Bieleho domu ale upozornil, že Irak sľuboval už predtým a nikdy svoje slovo nedodržal. Medzi činiteľmi Bieleho domu panuje vzhľadom na iracké prijatie rezolúcie skôr skepsa a to práve pre vyhlásenie o neexistencii zbraní hromadného ničenia v Iraku.
O poznanie optimistickejší sú ďalší členovia Bezpečnostnej rady. Moskva rozhodnutie Bagdadu ocenila, podobne zareagovala aj Liga arabských štátov, ktorá dúfa, že inšpektori si v Iraku zachovajú neutralitu. Británia teraz čaká, že Irak zverejní detailný zoznam svojich zbrojných programov. Práve tam môže byť ale problém. Veľvyslanec Dúrí tvrdí, že Irak žiadne zbrane hromadného ničenia nemá, preto sa dá očakávať, že svet, na čele s Amerikou, nebude s ich zoznamom spokojný.
Terry Taylor, bývalý člen inšpekčného tímu, ktorý musel Irak opustiť v roku 1998, povedal, že prijatie rezolúcie ho neprekvapilo. Iracký prezident Saddám Husajn si podľa neho dobre zvážil, že BR OSN hlasovala jednohlasne a Spojené štáty zvyšujú vojenské prípravy v oblasti. Pre Spojené štáty však bude ťažko uveriť irackým tvrdeniam, dodal Taylor.
Rezolúcia požaduje, aby Irak priznal všetky zbrane hromadného ničenia, a povolil návrat inšpekčného tímu s možnosťou neobmedzenej kontroly aj v prezidentských palácoch.
O rozhodnutí Bagdadu sa ako poslední dozvedeli Iračania. V čase, keď o ňom informovala americká CNN, iracká televízia vysielala cestopis. Správu z OSN zaradila s dvojhodinovým oneskorením. Podobne sa médiá správali aj po hlasovaní irackého parlamentu. Vtedy si to ale pozorovatelia vysvetľovali tak, že vlastne otvárajú cestu Saddámovi Husajnovi, aby k rezolúcii pristúpil bez straty tváre.
VLASTIMIL MILÝ, čtk, New York