
Terorizmus sa v hlave Ulrike Meinhofovej vraj neobjavil celkom náhodou: za jej sklony k anarchii mohli zmeny na mozgu. FOTO - ČTK
Podľa súčasných poznatkov je podľa riaditeľa univerzitnej psychiatrickej kliniky v Magdeburgu Bernharda Bogertsa isté, že podobné poškodenie mozgu vedie k značným psychickým poruchám a zvýšenej patologickej agresivite.
Názory novinárky Meinhofovej, ktorá sa v roku 1976 vo väzení v Stuttgarte-Stammheime obesila, boli samozrejme ovplyvnené aj vtedajším politickým vývojom v Nemecku.
Meinhofová je jednou z najznámejších ľavicových teroristiek. V roku 1974 ju odsúdili na osem rokov väzenia. Brigáda RAF, na ktorej čele stála práve Meinhofová, mala začiatkom 70. rokov na svedomí desiatky bombových útokov.
Profesor Bogerts dostal mozog Ulrike Meinhofovej v roku 1997 od súdneho lekára Jürgena Pfeiffera z Tübingenu. Tohto v roku 1976 štátne zastupiteľstvo v Stuttgarte poverilo, aby vykonal pitvu Meinhofovej. Tajne jej mozog vybral a než ho previezol do Magdeburgu, schovával ho dvadsať rokov v oddelení súdneho lekárstva v Tübingene.
Podľa pitevnej správy na mozgu Meinhofovej zistil zmeny po operácii mozgu, čo podľa neho viedlo ku strate realistického myslenia. V Magdeburgu profesor Bogerts porovnával zmeny na mozgu Meinhofovej s konzervovaným mozgom muža, ktorý v roku 1913 zavraždil niekoľko ľudí. „Na oboch mozgoch som zistil identické zmeny,“ vyhlásil Bogerts.
Zdá sa, že nález mozgu Ulrike Meinhofovej bude mať súdnu dohru. Obe jej dcéry - Regina a Bettina Röhlové - nevedeli, že mozog ich matky vybrali a domnievali sa, že ich matku po pitve pochovali v Berlíne. Kým Regina Röhlová chce s profesorom Bogertsom spolupracovať na vedeckej práci o mozgu matky, novinárka Bettina Röhlová podala žalobu proti lekárom za „narušovanie pokoja mŕtvych“.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME