
Zdravotník sa zhovára s ekologickými aktivistami, ktorí sa pripútali ku koľajniciam. FOTO – REUTERS
sti ho trikrát zastavili.
Napriek tomu nebola situácia na trase nebezpečnej zásielky taká dramatická ako v predchádzajúcich rokoch. Greenpeace a ďalšie organizácie sa obmedzujú už len na „protest proti nebezpečenstvu takejto prepravy“ – problém už stratil politický obsah.
V Nemecku demonštrácie zakázali, vlak ale predsa len trikrát stál. Najdlhšie hodinu pri Dorverdene. Neďaleko Dannenbergu, odkiaľ sa kontajnery budú prevážať po ceste, sa niekoľko dní zhromažďovali tisíce aktivistov, aby maximálne „zdražili“ posledný úsek cesty nákladu. V minulých rokoch stála bezpečnosť transportu Nemecko 23 miliónov dolárov a aj teraz zamestnala stovky policajtov.
Demonštrácie na trase vlaku s odpadom, ktorý vypravia z Francúzska do Nemecka jeden až dvakrát do roka, sú už tradičným rituálom protijadrových aktivistov. Pred štyrmi rokmi však na to mali oveľa väčší dôvod – ukázalo sa totiž, že z castorov radiácia unikala. Spor okolo bezpečnosti týchto kontajnerov dokonca na dlhé mesiace zablokoval vzájomný obchod Nemecka a Francúzska.
Francúzska firma Cogema palivo použité v nemeckých elektrárňach čiastočne zbaví rádioaktívnych látok, z ktorých vyrobí látku opäť využiteľnú na výrobu jadrovej energie. Splodiny vznikajúce pri tomto procese sú potom menej rádioaktívne a vhodnejšie na trvalé uskladnenie. Nemecko si však dlho tieto zvyšky paliva, ktoré Francúzom zákony zakazujú trvale uskladňovať, odmietalo odviesť. Po tom, čo vláda v Berlíne sľúbila, že do roku 2022 zastaví výrobu jadrovej energie, však prevoz rádioaktívneho odpadu prestal byť taký háklivý.
Zatvorením 19 nemeckých elektrární Francúzsko príde o najväčšieho klienta na recyklovanie. Krajina, kde patrí výroba elektriny jadrovou technológiou k národnej hrdosti (59 reaktorov v 20 elektrárňach produkuje 75 percent elektriny) však na tom neprerobí. Francúzski ekonómovia už kalkulujú, koľko kilowattov jadrovej energie môžu neskôr dodať svojmu susedovi, ktorý ju má zakázanú vyrábať, nie však využívať.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ