Vypočúvania, zastrašovanie, odoberanie licencií, represívne zákony. V utorok si na výsluch zavolali šéfredaktora denníka „Versija“ Rustama Arifdžanova. Rovnakú procedúru už absolvoval aj jeho podriadený Andrej Soldatov. I keď oficiálne ho z ničoho neobvinili, obaja sú si istí, že záujem tajných služieb je spojený s článkami o protiteroristickej operácii na Dubrovke. Ostatne, posledné číslo sa muselo obísť bez nich – FSB odobrala redakcii počítač a mnoho materiálov. Okrem iného i tie, v ktorých novinári tvrdia, že počet obetí medzi rukojemníkmi je vyšší, než oficiálne uvádzaných 128.
Štátne orgány, poslanci Dumy i sám prezident Vladimir Putin sú zjavne s činnosťou novinárov počas akcie na oslobodení rukojemníkov a likvidácie čečenských teroristov nespokojní. Poslanci dokonca navrhli vytvoriť vyšetrovaciu komisiu, ktorá by správanie predstaviteľov oznamovacích prostriedkov pekne zhodnotila.
Nedávna moskovská tragédia sa zaslúžila o ďalšie zdokonalenie Putinovej „doktríny informačnej bezpečnosti.“ Posledné zmeny v zákone „O hromadných oznamovacích prostriedkoch“ odhlasovali poslanci dokonca bez rozpravy. A tak je teraz zakázané akokoľvek komentovať či inak sa vyjadrovať k udalostiam v zónach protiteroristických operácií. Našťastie je takáto zóna v Rusku len jedna, a to na území Čečenska.
Nielenže sa k situácii na Kaukaze novinár nesmie vyjadrovať, ale zahraničný spravodajca oficiálne akreditovaný v Rusku sem ani bez zvláštneho povolenia nesmie ísť. Takéto ustanovenie platilo i predtým, len nebolo posvätené rukou zákona.
Z nových úprav zákonov a predpisov tiež vyplýva, že nesmie byť zverejňované nič, čo by slúžilo propagande či ospravedlneniu činnosti extrémistov. Čo to vlastne znamená, opäť určuje všemocný ruský úradník. Takže za ospravedlnenie činnosti teroristov môže byť pokladaná i informácia o tom, že v Čečensku ruská armáda pácha zverstvá a dopúšťa sa zločinov na civilnom obyvateľstve.
Otázka je, ako byrokrat ocení najnovšiu správu známej novinárky Anny Politkovskej, že príkaz na použitie plynu, ktorý zabil desiatky ľudí, dal sám prezident Putin.
„Chcú všetkým zavrieť ústa a zatiaľ sa im to darí,“ hovorí Oleg Panfilov, riaditeľ Centra extrémnej žurnalistiky v Moskve. Podľa neho dráma na Dubrovke zasa raz rozdelila ruských novinárov na tých slušných a štátom riadených, ktorí ako jeden z uznávaných komentátorov ruskej štátnej televízie, navrhovali napríklad postaviť k mŕtvole vodcu bandy Barajeva fľašu s koňakom. Aby bolo jasné, o akého ničomníka ide. Problém je, že tí, čo majú podobné nápady, hlásajú z televíznej obrazovky veselo ďalej, a tí slušní chodia na vypočúvania.
Autor: Petra Procházkováagentúra Epicentrum, Praha – Moskva pre SME