Do Iraku by sa v pondelok mali po štyroch rokoch vrátiť medzinárodní zbrojní inšpektori. Budú mať podstatne silnejšie právomoci ako ich predchodcovia.
Súhlas Bagdadu s rezolúciou nie je prekvapením, napriek tomu, že v utorok sa iracký parlament jednohlasne postavil proti. Už vtedy bolo jasné, že konečné rozhodnutie má v rukách jediný muž - Saddám Husajn. Prekvapením je skôr to, že odpoveď už prišla. Pozorovatelia očakávali, že Saddám bude hrať o čas a áno povie na poslednú chvíľu, teda zajtra.
Správu z Bagdadu priniesol do New Yorku iracký veľvyslanec pri OSN Mohammed Dúrí. Šesťstranový list generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi podľa neho obsahuje „bezpodmienečné prijatie bez ďalších otázok“. Pod listom je podpísaný minister zahraničia Nádží Sabrí, rozhodnutie však urobil Saddám Husajn.
Irak nemal veľmi na výber: ak by rezolúciu neprijal, krajinu by takmer iste čakala vojna. Amerika, Británia a po prijatí rezolúcie aj ostatné krajiny Bagdad upozorňujú, že ak sa nezbaví zbraní hromadného ničenia, musí sa pripraviť na tvrdý zásah. „Odpoveď je súčasťou našej politiky chrániť krajinu, náš národ a región pred hrozbou vojny, ktorá je reálna,“ povedal Dúrí.
Vojna hrozí aj naďalej. Odborníci totiž pochybujú, že Irak odovzdá zoznam svojich chemických, biologických a jadrových zbraní a že skutočne umožní inšpektorom pracovať. (kos)