
Odhady hovorili o počte od 3 do 5-tisíc účastníkov protestu odborárov. Zišli sa pred Úradom vlády, členovia vlády však v tom čase sedeli v parlamente. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Včerajší protest niekoľkých tisícok pred Úradom vlády však nemal želaný efekt. Odborárski predáci hovorili pred zhromaždenými do mikrofónov a vyčítali vláde nepopulárne kroky, ani jeden člen vlády ich však nepočul. Sedeli v tom čase v parlamente a počúvali rozpravu poslancov k programovému vyhláseniu.
Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor účastníkom tvrdil, že vláda pred nimi ušla. „Zastavíme to len vtedy, keď nás budú plné námestia. A keď si politici uvedomia, že v zbojníckych vrchoch sa už neschovajú. Budú možno musieť aj utekať!“ pohrozil Saktor ministrom. Namiesto pódia mu odborári pripravili stôl.
Odborári žiadali trináste platy pre zamestnancov verejnej služby, neznižovanie detských prídavkov a zníženie dane z pridanej hodnoty na základné potraviny. Tvrdili, že ak ich požiadavky nebudú splnené, do ulíc vyrazia znova a vo väčšom počte. Podľa ekonomických analytikov sa ich požiadavky dajú splniť jedine vtedy, ak by sa zdvihli dane z príjmov.
Odborárov podporujú všetky opozičné politické strany. Politológ Grigorij Mesežnikov vidí dôvod v tom, „že opozícia má kritický vzťah proti vládnemu programu, a preto považuje za prijateľné spojiť sa s akoukoľvek kritikou, aj odborárskou“.
Politológ Ľuboš Kubín tvrdí, že s najtvrdším slovníkom prišiel z opozičných lídrov predseda Smeru Robert Fico. „Pripomína počiatočný nástup Jána Ľuptáka na samostatnú politickú dráhu. Fico účelovo opustil ‚tretiu cestu‘ a vstúpil na pole ľavicovej demagógie. Sociálnou rétorikou sa uchádza o časť ľavicového spektra. Vidno jeho snahu získať aj voličov komunistickej strany,“ myslí si Kubín.
Autor: rf, sp