
Intervencia centrálnej banky sa včera postarala obchodníkom s menami o rušný deň. Na fotke díleri Slovenskej sporiteľne sledujú aktuálny vývoj kurzu koruny na monitoroch a na jeho pohybe sa snažia zarobiť.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Zásah proti korune zdôvodňuje NBS stále alarmujúco vysokým deficitom v zahraničnom obchode. Silná mena môže zhoršiť podmienky vývozcov a podporiť dovoz.
Centrálna banka skúpila z trhu podľa odhadov dílerov až okolo tristo miliónov eur. Kurz meny sa jej podarilo oslabiť približne o 45 halierov - vyše jedno percento, na 41,59 koruny za euro.
Záujem o korunu ale stále trvá, chcú ju kupovať zahraniční, predovšetkým londýnski investori. „Vnímanie Slovenska sa po voľbách celkom zmenilo. Posilňovanie sa intervenciami len spomalí. Niektoré analýzy predpokladajú, že kurz eura bude o rok 38 - 39 korún,“ povedal díler Tatra banky Boris Somorovský. Aj tento optimizmus považuje NBS za prehnaný.
Podľa analytika spoločnosti Slávia Capital Pavla Ondrisku chcela centrálna banka predísť intervenciami ďalšiemu prudkému zhodnoteniu koruny po zvýšení ratingu.
„Pravdepodobne ju už ráno informovala agentúra Moody‘s,“ myslí si analytik Pavol Ondriska. Vyššie ratingové známky korunu skutočne podporili, čo vyústilo do poslednej vlny intervenčných nákupov eur.
Analytici so zdôvodnením intervencií vysokým schodkom v obchode úplne nesúhlasia. „Momentálne by exportérom určite vyhovovala slabšia koruna, ale ekonomika sa s tým musí vyrovnať, hoci by pre ňu bolo optimálnejšie postupnejšie zhodnotenie meny,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Vplyv zmeny kurzu na podmienky vývozcov navyše tlmí podľa neho to, že exportéri na druhej strane aj veľa dovážajú. Spotrebiteľský dopyt zasa bude v najbližšom období tlmiť balíček opatrení, ktorý prichystala vláda. Ondriska ale priznáva, že hľadať rezervy či zvyšovať produktivitu v podniku nejde zo dňa na deň.
Pre investorov je slovenská koruna mimoriadne atraktívna tým, že zarobia nielen na kurzových rozdieloch, ale aj na vysokom úročení. Ak si požičajú eurá a kúpia za ne koruny, dostanú aj trojnásobný úrok a potom ich opäť výhodnejšie predajú za eurá. „NBS je v súčasnosti jediný subjekt, ktorý predáva koruny,“ skonštatoval díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš.
Po zásahu NBS proti korune zdražel aj dolár - na devízovom trhu na 41,20 koruny a tiež česká koruna - na 1,356 koruny.
Centrálna banka naposledy priamo ovplyvňovala kurz koruny v júni, vtedy však stála na opačnej strane. Bránila menu pred znehodnotením cez 45 korún za euro.
JANA BRONDOŠOVÁ